Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

ОВА СМЕ ГО ГЛЕДАЛЕ ВО МАФИЈАШКИТЕ ФИЛМОВИ НА МАРТИН СКОРЦЕЗЕ: БИЗНИС ПАРТНЕРОТ НА МИЈАЛКОВ, АЛЕК ТЕРАНОВА СМЕНИ СТРАНА И ЌЕ БИДЕ СВЕДОК НА ОБВИНИТЕЛСТВОТО ПРОТИВ НЕГО И КАМЧЕВ ВО ПЛАЦЕВИ НА ВОДНО!

(Александар Ивановски познат како Алек Теранова, десно на сликата)

На денешното рочиште за случајот “Плацевите на Водно”, обвинителката Лиле Стефанова продолжи со презентирање на материјалните докази. Таа презентираше документи прибавени од Централниот регистар, а поврзани со историјатот на фирмите кои се јавуваат како купувачи на “Плацевите на Водно”.

Таа ги презентираше докази за основањето на “Сирах инженеринх”, фирма која се јавува како купувач на две парцели од 11.000 квадратни метри на Водно, кои според обвинението, екс премиерот Никола Груевски ги купил за себе и тоа со партиски пари.

Па кога обвинителката ги читаше документите од досието за “Сирах”, покрај името на управителот Ристо Новачевски, кум на Груевски, и презентирајќи фотокопии од негова лична карта и пасош, прикажа и копија од пасош на Александар Ивановски- Алек Теранова.

Тогаш реагираше адвокатот на Сашо Мијалков, Петар Василев, кој истакна дека по оваа логика обвинет требало да биде и лицето Александар Ивановски, бидејќи, како што рече, и тој ги превзел сите дејствија за основање на ова правно лице.

-Обвинителката е должна да каже зошто ова лице не е обвинето, бил припадник на групата, но против него не е покрената кривична постапка. Само заради перцепција на обвинителката не е обвинет, па токму заради тоа мора да обрзложи зошто не е обвинет, истакна адвокатот Василев.

Судијата Илија Трпков истакна дека во оваа фаза не може да дискутираат зошто одредено лице не е обвинето.

Инаку, Алек Ивановски на некое од следните рочишта ќе треба да се појави како сведок на обвинителството.

На судењето продолжува изведувањето на материјалните докази.

Покрај Новачевски, во скучајот осомничени се и Груевски, екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, мајка му Ратка Камчева и Ненад Јосифовиќ.

Инаку Александар Ивановски е бизнис партнер на Сашо Мијалков, тој фигурираше како сопственик на хотел Мериот во Скопје иако сите шпекулираа дека тоа е само маска и дека во позадина сите конци ги влече и вистински сопственик е Сашо Мијалков, тогашен шеф на ДБК и прв братучед на премиерот.

По падот на власта на ВМРО ДПМНЕ, се случи промена во сопственичката структура на хотел Мериот и Сашо Мијалков преку своите фирми стана сопственик додека Орце Камчев беше исплатен да излезе од опствеништво на хотелот, односно неговиот удел бил откупен од Мијалков.

loading...

admin go88 quy luật bầu cua go88 play go88 đăng nhập

sunwin healthcare pvt ltd