Што вклучува предлог-решението на бугарскиот парламент за кревање на ветото
Што вклучува предлог-решението на бугарскиот парламент за кревање на ветото
Бугарскиот парламент го одобри кревањето на ветото, се чека премиерот Петков да ја донесе владината одлука
Бугарскиот парламент го одобри кревањето на ветото, се чека премиерот Петков да ја донесе владината одлука
Битола се подготвува за Балкан Гала, ќе настапат бројни македонски и регионални музичари
Битола се подготвува за Балкан Гала, ќе настапат бројни македонски и регионални музичари
Трифонов ги опцу тие што гласаа „за“ францускиот предлог
Трифонов ги опцу тие што гласаа „за“ францускиот предлог
Петков со порака до Македонија: Сега е шансата, не треба да се испушти, апелирам и до Ковачевски и до Мицковски да направат исчекор, јас ја платив цената, ми падна владата
Петков со порака до Македонија: Сега е шансата, не треба да се испушти, апелирам и до Ковачевски и до Мицковски да направат исчекор, јас ја платив цената, ми падна владата
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува изградбата на нови улици во општина Ѓорче Петров – 5 улици во Кисела Јабука за првпат добија асфалт
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува изградбата на нови улици во општина Ѓорче Петров – 5 улици во Кисела Јабука за првпат добија асфалт
Макрон го поздрави гласањето во Собранието на Бугарија и најави продолжување на процесот
Макрон го поздрави гласањето во Собранието на Бугарија и најави продолжување на процесот
ЛИЦЕТО НА ЕДЕН ОД УКРАИНСКИТЕ БОРЦИ КАЖУВА СЕ ЗА УЖАСОТ НА ВОЈНАТА: Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодоњецк за да не бидат опколени и масакрирани
ЛИЦЕТО НА ЕДЕН ОД УКРАИНСКИТЕ БОРЦИ КАЖУВА СЕ ЗА УЖАСОТ НА ВОЈНАТА: Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодоњецк за да не бидат опколени и масакрирани

Претседателите на осум членки на ЕУ побараа итни разговори за членство на Украина откако Зеленски потпиша официјално барање за брзо членство во ЕУ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска и официјално побара забрзано зачленување на Украина во ЕУ

Претседателите на осум држави од централна и источна Европа во понеделникот ги повикаа земјите-членки на Европската унија веднаш да и дадат на Украина статус на земја-кандидат за членство во ЕУ и да започнат преговори за членство се наведува во отвореното писмо објавено во понеделникот, јавува агенцијата Ројтерс.

„Ние, претседателите на земјите-членки на ЕУ: Република Бугарија, Чешката Република, Република Естонија, Република Латвија, Република Литванија, Република Полска, Република Словачка и Република Словенија силно веруваме дека Украина заслужува да добие итна перспектива за пристап во ЕУ“, се вели во писмото.

Прва рунда разговори Украина и Русија без договор за мир

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во понеделникот изјави дека потпишал официјално барање Украина да се приклучи на Европската унија. Зеленски побара од унијата да и дозволи на Украина веднаш да добие членство по посебна процедура, бидејќи таа се брани од инвазија на руските сили.

Зеленски бара брз прием во ЕУ

Украина се соочува со масовна неиспровоцирана инвазија од соседна Русија, а Зеленски и претходно денеска ја повика Европската унија веднаш да и даде членство на Украина по посебна процедура.

„Нашата цел е да бидеме со сите Европејци и што е најважно, да бидеме еднакви. Сигурен сум дека тоа е фер. Сигурен сум дека го заслужуваме тоа“, рече тој во видео говор споделен на социјалните мрежи

loading...

https://go88.gg/

https://sunwin.fan/