На денешниот брифинг со новинарите, ги информирав за статусот на реализација на Планот за борба против корупција и придобивките од мерките за превенција и сузбивање на корупцијата
На денешниот брифинг со новинарите, ги информирав за статусот на реализација на Планот за борба против корупција и придобивките од мерките за превенција и сузбивање на корупцијата
Американскиот Универзитет на Европа – ФОН, заедно со Корот на карабинерите од Република Италија денеска организираше меѓународна конференција на тема „Сеопфатен пристап во борбата против транснационалниот тероризам: глобални предизвици и одговори на тероризмот“
Американскиот Универзитет на Европа – ФОН, заедно со Корот на карабинерите од Република Италија денеска организираше меѓународна конференција на тема „Сеопфатен пристап во борбата против транснационалниот тероризам: глобални предизвици и одговори на тероризмот“
Конференција на тема „Жената како жртва на насилство- механизми за заштита и помош од институциите“, организираше Американскиот Универзитет на Европа – ФОН во рамките на кампањата „СТОП на домашното насилство. Биди храбра!“
Конференција на тема „Жената како жртва на насилство- механизми за заштита и помош од институциите“, организираше Американскиот Универзитет на Европа – ФОН во рамките на кампањата „СТОП на домашното насилство. Биди храбра!“
ОВОЈ Е АЛБАНСКИОТ АНТОЊО МИЛОШОСКИ, А ЗИНЕ ЛАЖЕ - Таравари: Немам доказ за поткуп на пратеници
ОВОЈ Е АЛБАНСКИОТ АНТОЊО МИЛОШОСКИ, А ЗИНЕ ЛАЖЕ - Таравари: Немам доказ за поткуп на пратеници
СООБРАЌАЈКАТА КАЈ МАВРОВКА ЗАЕДНО СО НЕСПОСОБНАТА ДАНЕЛА АРСОВСКА ДЕНЕСКА НАПРАВИ ХАОС ВО ГРАДОТ, МВР МОРАШЕ ДА ИНТЕРВЕНИРА!!!
СООБРАЌАЈКАТА КАЈ МАВРОВКА ЗАЕДНО СО НЕСПОСОБНАТА ДАНЕЛА АРСОВСКА ДЕНЕСКА НАПРАВИ ХАОС ВО ГРАДОТ, МВР МОРАШЕ ДА ИНТЕРВЕНИРА!!!
Обраќање на претседателот Пендаровски на форумот „Сиромаштијата на децата во Северна Македонија - примањата не се единствен фактор”
Обраќање на претседателот Пендаровски на форумот „Сиромаштијата на децата во Северна Македонија - примањата не се единствен фактор”
САД НЕМА ДА ДОЗВОЛАТ ВОЈНА ВО БОСНА - „Тоа нема да се случи. Тоа еднаш го кажав и ќе повторам: Нема да има војна во БиХ. Ова не е 1991 година“, изјави Ескобар во интервју за сараевската телевизија Н1, кое подетално ќе се емитува вечерва
САД НЕМА ДА ДОЗВОЛАТ ВОЈНА ВО БОСНА - „Тоа нема да се случи. Тоа еднаш го кажав и ќе повторам: Нема да има војна во БиХ. Ова не е 1991 година“, изјави Ескобар во интервју за сараевската телевизија Н1, кое подетално ќе се емитува вечерва
АНГОВ: Главна цел ќе биде развој на еко- туризмот и Дојран да стане првата еко-туристичка дестинација во државата
АНГОВ: Главна цел ќе биде развој на еко- туризмот и Дојран да стане првата еко-туристичка дестинација во државата

Претставничката на СЗО: Вакцините се пакуваат за повеќе земји и за Северна Македонија, ќе дојдат многу скоро

Можам да ветам дека вакцините се пакуваат и се подготвуваат за повеќе земји, вклучувајќи ја и Северна Македонија и ќе дојдат многу скоро, вели претставничката на СЗО во земјава Џихан Тавила.

-Направив една грешка кога изјавив дека би требало да стигнат во средината на март. Ајде да не направиме уште една грешка. Но сигурна сум дека Министерството за здравство ќе биде прво информирано за датумот на пристигнување на вакцините и Владата и тие ќе ви кажат датум, бидејќи ако не сме сигурни дека вакцините се ставени во авионот и доаѓаат кон С Македонија, во Скопје никој не може да ви каже конкретен датум, изјави Тавила вечерва во гостување на вестите на Сител прашана кога ќе пристигнат вакцините од Ковакс механизмот наменети за С Македонија.

Во комемнтар на анкета од неделава, која покажува многу мал интерес на граѓаните од земјава за вакцинирање со вакцината на АстраЗенека, таа упатува на пораките од СЗО и дека вакцината е единсвтеното што го имаме за борба со вирусот..

-Сакам да им кажам на луѓето дека колебливоста е полоша од стравот за вакцината на АстраЗенека Треба да разбереме дека она што е важно е да се бориме со вирусот и имаме само едно нешто што може да не заштити од компликации од вирусот, но и да ја намали смртноста, а тоа е вакцината. Јас би ги охрабриласите да ја примат вакцината. Проблемите кои ги слушнавме неодамна за несакани ефекти се многу, многу ретки, а веќе десетици милиони дози се аплицирани, но сме слушнале само за околу 50 несакани ефекти.Ова е вистина, но истражувањата покажаа дека нема поврзаност помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината на АстраЗенека. Важно е да се запамети дека мора да ги имаме фактите, податоците, а СЗО вчера објави дека нема дополнителен ризик за згрутчување на крвта или какви било проблеми со крвта поради оваа вакцина споредбено со општата популација. Сакам да ги потсетам луѓето дека ковид вакцината нема да ги заштити од други болести, вели Тавила која додава дека лично би ја примила вакцината на АстраЗенека.

Според неа, прашање од милијарда долари е дали годинава можеме да планираме одмори.

-Ова е прашање од една милијарда долари и сигурна сум дека науката досега не може да го одговори, бидејќи немаме доволно време да дознаеме какво ќе биде влијанието на вакцините врз ширењето на вирусот и каков ќе биде ефектот врз „имунитетот на стадото“. Така што овие одговори не ги знаеме, потребно ни е време да ја видиме покриеноста на вакцините и каков ефект ќе има. Можам да кажам дека вакцините со сигурност докажаа дека е безбедна и ефикасна, и примањето на вакцината значи дека вие лично сте заштитени од комплиации и смртен исход. Ако немаме друг избор важно е да се прими вакцина, а немаме друг избор.Важно е да се разбере дека се додека немаме распространета вакцинација глобално не може да се заштитиме ако сите не се заштитени. До тогаш мислам дека нема да може да излегуваме без маски и превентивни мерки пред 2022 година, вели претставничката на СЗО.

Според неа, растот на бројките на новодијагностицирани случаи во моментов е поради тоа што вирусот мутира и заразеноста е висока.

-Две работи се клучни. Кога ќе ви биде понудена вакцина земете ја и не се колебајте. Второ, се додека нема глобално задоволитено ниво на вакцинација, кое се проучува, се додека не ни кажат дека може да ја тргнеме заштитната опрема мора да чекаме. До тогаш носете маска,држете дистанца и одржувајте хигиена на рацете.Но ова е за граѓаните, За Владата и за здравствените власти порачуваме да бидат храбри , не се плашете да воведете рестриктивни мерки ако тоа е потребно, бидејќи со зголемен број на инфекции ги зголемуваме мутациите и имаме нови соеви и посериозна болест. Мора заеднички да работиме да запре ширењето додека да се вратиме на некаков нормален живот, вели Тавила и порачува дека успехот во битката со вирусот е колективна одговорност.

loading...

watch subbed anime. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Record of Ragnarok Episode 7

watch anime free ANIMEFLIX JUJUTSU KAISEN

watch subbed anime ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime

ANIMEFLIX Hunter x Hunter (2011) (Dub) Episode 146

ANIMEFLIX Naruto: Shippuden