МЗШВ со поддршка на „Фестивал на биодиверзитет“ – Го јакнеме локалното производство и малите производители
МЗШВ со поддршка на „Фестивал на биодиверзитет“ – Го јакнеме локалното производство и малите производители
БОМБА НА МЕРСЕЛ БИЉАЛИ: ВМРО ја прави третата стратешка грешка!?
БОМБА НА МЕРСЕЛ БИЉАЛИ: ВМРО ја прави третата стратешка грешка!?
Авиони од Русија попладнево ќе ги однесат протераните 70 дипломати од Софија
Авиони од Русија попладнево ќе ги однесат протераните 70 дипломати од Софија
(ВИДЕО) ПОЧНА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ, ПРИСУТЕН ЦЕЛИОТ ДРЖАВЕН ВРВ, ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА ЗА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ
(ВИДЕО) ПОЧНА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ, ПРИСУТЕН ЦЕЛИОТ ДРЖАВЕН ВРВ, ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА ЗА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Беровско Езеро
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Беровско Езеро
СПАСОВ: Францускиот предлог сепак е добар и треба да го прифатиме, ВМРО ДПМНЕ си најдоа нова ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА за да го плашат народот
СПАСОВ: Францускиот предлог сепак е добар и треба да го прифатиме, ВМРО ДПМНЕ си најдоа нова ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА за да го плашат народот
СДСМ: Мицкоски и Левица се анти НАТО и анти ЕУ коалиција
СДСМ: Мицкоски и Левица се анти НАТО и анти ЕУ коалиција
Тринаесет повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово – меѓу повредените и шестгодишно дете
Тринаесет повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово – меѓу повредените и шестгодишно дете

ПРОФЕСОРКА ОД КУМАНОВО: Во социјалниот дијалог кој претстои сите проблеми треба да бидат ставени на маса, не само заради достоинствен живот на наставникот туку и за достоинство на професијата која е недозволиво плукана во изминатиот период

Се изначитав се и сешто за образование и против образование,за учители и против нив и искрено што велеше татко ми „и компир има срце“.

Мојата работа има специфична тежина бидејќи е сврзана со онаа што му е на човекот најмило,неговото дете,неговото внуче,онаа од кое треба да се скрои иднината на секое општество, семејство. И да, тешко е да ги убедиш родителите дека даваш се од себе во услови кои ти се дадени да му овозможиш на детето да научи, разбере и креира свое мислење и вештини со кои ќе зачекори во иднината, и да тешко е да го убедиш општеството дека образованието е единствен начин за создавање човек со сите општествени вредности, навики и способности кои ќе го унапредат самото општество до степен на економски просперитетно и цивилизациски спремно за многу предизвици.

Грешката е на системот но и на нас самите, како ќе ги учиме децата на критичко мислење кога ние самите затајуваме сите 30години, мние сме тие што ги спроведуваме наставните планови и тие кои знаеме колку имаат ефект врз ученичките знаења, способности и вештини. Се побунивме, излеговме на протест,изразивме граѓанска непослушност,колку знам оваа е штрајк за плати и ниеден за условите и начинот на кој работиме,за програмите и плановите кои ги спроведуваме а се катастрофални по децата и нас,авангардата и интелектуалците овој пат затаија во нас.

Дозволивме секој да биде реформатор,секој да глуми стручен аналитичар и сопствените исфрустрирани реформи да ни ги сервира час топли час ладни, ја убија инвентивноста и креативноста во нас а згора и критичноста.

СОНК по дифолт во сите организации беше само синдикат на кој му плаќаш членарина а тие се гоеја од неа и не решија ниеден проблем оти на синдикалните состаноци никогаш и нема кворум,оти синдикатот беше сфатен како свинска полутка,канта сирење,табла јајца кои во последните 10г ги снема од менито како и финансискиот извештај што и каде е потрошено од богами големата сума која месечно се слева во синдикалниот фонд.

За жал ја снема и дебатата за работничките права а тоа пак е наша вина, не на Јаким, не на политичарите, не на родителите, ќе бараме виновници во сите најмалку во себе оти така е полесно но не и почесно. Ми вели една колешка „јас сум должна да ги спроведувам наставните планови и програми“.

Не колешке, ние сме и должни да кажеме јасно и гласно дека не се добри, дека нанесуваат штета на сите нас, тоа е тоа критичко мислење кое прво треба да си го развиеме во себе па да им го пренесеме на децата. Молчењето не е злато туку наведната глава сабја не ја сече, е затоа кривото и ќе израсне криво а и тешко ќе се исправи,во социјалниот дијалог кој претстои сите проблеми треба да бидат ставени на маса,не само заради достоинствен живот на наставникот туку и за достоинство на професијата која е недозволиво плукана во изминатиот период.Секој е ковач на својата среќа ама сите заедно сме ковачи на иднината на нашето општество, проблемите на маса и бујрум да ги решиме.

Јаким е заменлив, политичарите исто, ние како столб на општеството ако дозволиме темелите да се расклатат исто ќе бидеме заменети, па да видиме ќе дозволиме или ќе ја разбудиме во себе критичката мисла,одговорноста и желбата за подобро утре на нашите деца,и оние кои ги чуваме дома и оние кои ги учиме на училиште!

Марина Манојловска

loading...

mã code go88 phần mềm hack tài xỉu go88 miễn phí go88 bui ba quan

sunwin net SUNWIN - Game bài đổi thưởng trực tuyến uy tín top 1 Sun Win Tải SunWin APK/Android/iOS/Web