ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
ОВАА ВЛАСТ НЕМА МИЛОСТ КОН НИКОГО, ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ЗА СИТЕ: Осумдневен притвор заради закани кон кандидатот на ВМРО за градоначалник во Прилеп
ОВАА ВЛАСТ НЕМА МИЛОСТ КОН НИКОГО, ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ЗА СИТЕ: Осумдневен притвор заради закани кон кандидатот на ВМРО за градоначалник во Прилеп

Промовирани се аудиовизуелни записи од поезијата на Блаже Конески

Аудиовизуелни записи од поезијата на Блаже Конески, подготвени на сите јазици во нашата земја и кусиот запис за животот и делото на великанот на современиот македонски јазик и култура вечерва беа промовирани во дворот на Министерството за култура.

Видеата се изготвени во рамки на програмата „2021 – Година во чест на Блаже Конески“, која е дел од Календарот на значајни јубилеи поддржани од УНЕСКО, а по повод одбележувањето на големиот јубилеј – 100 години од раѓањето на поетот, македонист, академик и еден од кодификаторите на македонскиот литературен јазик.

Министерката за култура Ирена Стефоска нагласи дека со сите активности кои досега се реализираа, а и со оние што следуваат допрва сакаат да постигнат една основна цел.

– Сакаме да ги зачуваме и да ги пренесеме на идните поколенија неговите постигнувања, стремежот кон извонредност во науката и во лингвистиката, неговата теориска и филозофска мисла, неговата уметност во поезијата и сето тоа што е целосно и темелно посветено на македонскиот јазик, книжевност и воопшто на македонската култура – истакна Стефоска.

Министерката за култура се осврна на се што создал големиот Конески, во книжевната наука, во лингвистиката, во поезијата, во фолклористиката, во славистиката… Сето тоа, како што рече, покажува дека тој бил мислител кој успевал секогаш со едноставен јазик да ги искаже есенцијалните нешта на нашиот културен индентитет.

– Тој е човекот кој суштински придонесува македонскиот јазик и македонската книжевност да станат дел од, како што вели самиот, светскиот литературен процес – рече Стефоска, која пред присутните прочита извадок од есејот „Мигот“ од Блаже Конески.

Посетителите проследија кратко видео за животот, делото и творештвото на Блаже Конески, збогатено со изјави на негови студенти, колеги, соработници…

loading...

Website https://wcostream.cc: Watch Detective Conan: The Sunflowers of Inferno wcostream Episode Full we bare bears wcostream

AnimeFreak: Tenchi Muyou! Ryououki 5th Season anime episode 6 online free at https://animefreak.ws anime freak

4Anime: Brighter Than the Dawning Blue anime episode 12 online free at https://4anime.biz 4anime discord

ANIMEFLIX: Made in Abyss Movie 3: Fukaki Tamashii no Reimei (Dub) anime episode Full online free at https://animeflix.nl animeflix one punch man

Turnkeylinux: https://www.turnkeylinux.org/user/1539007/track

Bettafish: https://www.bettafish.com/members/animefreakws.321807/#about