ШОКАНТНО: ГРАД СКОПЈЕ СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ ПРЕДЛАГА КРАТЕЊЕ НА ПАРИТЕ НАМЕНЕТИ ЗА КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК И БУЛЕВАРИТЕ ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА?!
ШОКАНТНО: ГРАД СКОПЈЕ СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ ПРЕДЛАГА КРАТЕЊЕ НА ПАРИТЕ НАМЕНЕТИ ЗА КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК И БУЛЕВАРИТЕ ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА?!
РУСИЈА И УКРАИНА РАЗМЕНИЈА 140 ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ, МЕЃУ НИВ 43 СЕ ОД БОРЦИТЕ ОД АЗОВСТАЛ
РУСИЈА И УКРАИНА РАЗМЕНИЈА 140 ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ, МЕЃУ НИВ 43 СЕ ОД БОРЦИТЕ ОД АЗОВСТАЛ
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид: Безбедноста на регионот е геополитички императив на Алијансата
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид: Безбедноста на регионот е геополитички императив на Алијансата
Сме имале повеќе вакви акции, ама одзивот на кавадарчани да спасат нечиј живот е нешто невидено, кажа доктор Петличковски
Сме имале повеќе вакви акции, ама одзивот на кавадарчани да спасат нечиј живот е нешто невидено, кажа доктор Петличковски
БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте
Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа со поранешни премиери, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство
Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа со поранешни премиери, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство
Тупанчески: Ветингот на судии може да биде направен и со постојните законски решенија
Тупанчески: Ветингот на судии може да биде направен и со постојните законски решенија

ПРОПАДНА ПЛАНОТ НА МИЦКОВСКИ ЗА ПРЕВРАT: Коалициските партнери му остануваат верни на СДСМ

Откако изборнитe резултати во првиот изборен круг во прилог на опозицијата ги подгреаа најавите за евентуално формирање на ново парламентарно мнозинство после вториот круг, засега сите коалициски партнери на владејачката СДСМ, независно дали имаат пратеници во парламентот или не, тврдат дека немаат намера да на напуштат власта.

„Резултатите од првиот круг на локалните избори, поддршката од граѓаните што ја добивме како коалиција, создава дополнителна обврска да продолжиме напред, да ја почитуваме нивната изразена волја, да ја развиваме локалната демократија и ги штитиме државните интереси. НСДП е цврста и единствена во одлуката за останување во владејачкото мнозинство и продолжување по политичкиот пат кој води кон прогрес на државата“, соопштија од НСДП на Тито Петковски.

И Демократскиот сојуз на Павле Трајанов повика на масовна поддршка за кандидатите на коалицијата предводена од СДСМ во вториот изборен круг, истакнувајќи дека стојат цврсто на ставот дека коалицијата може заедно да направи пресврт и во вториот круг да обезбеди победа, а со тоа, како што велат, и поддршка на владините политики.

„Остануваме цврсто определени за реформите кои обезбедуваат да останеме на патот кон Европската унија, да јакне стабилноста и економскиот развој. Само сите заедно можеме да направиме пресврт и во вториот изборен круг да обезбедиме победа а со тоа поддршка на владините политики кои се во интерес на граѓаните. Цврсто стоиме на ставот дека треба да продолжиме заедно со цел Македонија да се движи напред“, велат од таму.

Исто така, и ВМРО-НП на Љубчо Георгиевски порача дека останува дел од владината коалиција и најави тесна соработка со коалициските партнери во вториот круг од локалните избори.

„ВМРО-Народна партија како дел од Владината коалиција која во моментов држи стабилно парламентарно мнозинство мора да го реализира до крај зацртаниот пат кон конечна интеграција на државата во ЕУ, а тоа може да го направи само со цврста волја и стабилен тим кој го поседува токму оваа коалиција „Најдоброто за нашата општина“, истакнаа од таму.

Дека остануваат дел од владината коалиција потврдија и Партијата на пензионерите, Демократската партија на Турците, Демократскиот сојуз на Власите, Сојузот на Ромите, ПЦЕР. Претходно, тоа го стори и БЕСА чиј лидер Биљал Касами се бори за градоначалник на Тетово со Теута Арифи од ДУИ. И од ДУИ нагласија дека мнозинството е стабилно.

Воедно, и ЛДП и ДОМ, кои на изборите настапија одвоено, истакнаа дека немаат намера да ја напуштат власта, но, за разлика од останатите партнери, не побараа отворена поддршка за СДСМ, туку им оставија на нивните гласачи самостојно да одлучат како ќе се однесуваат во вториот круг.

loading...

go88 ông già noel go88 play đăng nhập đánh bài đổi thưởng go88

đường link tải sunwin sunwin chơi ngay sunwin game bài ma cao