Кондовски: Битола ќе добие “Шелтер центар” каде жените жртви на семејно насилство ќе бидат безбедни, ќе го трасираат и својот пат кон финансиска стабилност и независност!
Кондовски: Битола ќе добие “Шелтер центар” каде жените жртви на семејно насилство ќе бидат безбедни, ќе го трасираат и својот пат кон финансиска стабилност и независност!
ПОЛЕКА СЕ ДВИЖИМЕ КОН ЦЕЛТА: Вкупно се аплицирани 1.590.219 дози вакцини, ревакцинирани 46 отсто од полнолетните граѓани
ПОЛЕКА СЕ ДВИЖИМЕ КОН ЦЕЛТА: Вкупно се аплицирани 1.590.219 дози вакцини, ревакцинирани 46 отсто од полнолетните граѓани
МИРКО ПОПОВ - ШИЛЕГОВ Е ЕДЕН ОД РЕТКИТЕ СО СЛУХ ЗА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ
МИРКО ПОПОВ - ШИЛЕГОВ Е ЕДЕН ОД РЕТКИТЕ СО СЛУХ ЗА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ
ТИТО ПЕТКОВСКИ: ЗАЕВ ТРЕБА ДА СИ ОСТАНЕ ПРЕМИЕР, ЛОКАЛНИТЕ НЕМААТ ВРСКА СО ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ
ТИТО ПЕТКОВСКИ: ЗАЕВ ТРЕБА ДА СИ ОСТАНЕ ПРЕМИЕР, ЛОКАЛНИТЕ НЕМААТ ВРСКА СО ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ
(ВИДЕО) ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ ДО 2024 БЕЗ МЕТЕЖ ВО СООБРАЌАЈОТ И УРБАНИЗАЦИЈА НАДВОР ОД ЦЕНТРАЛНОТО ЈАДРО
(ВИДЕО) ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ ДО 2024 БЕЗ МЕТЕЖ ВО СООБРАЌАЈОТ И УРБАНИЗАЦИЈА НАДВОР ОД ЦЕНТРАЛНОТО ЈАДРО
ДОБРИ ВЕСТИ ОД ВЛАДАТА: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, се работи на тоа наскоро да се вклучат третиот блок и електраните Осломеј и Неготино, граѓаните не треба да стравуваат од рестрикции
ДОБРИ ВЕСТИ ОД ВЛАДАТА: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, се работи на тоа наскоро да се вклучат третиот блок и електраните Осломеј и Неготино, граѓаните не треба да стравуваат од рестрикции
ШИЛЕГОВ: СО СЕКОЈДНЕВНИОТ БЕСПЛАТЕН ПРЕВОЗ ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ, ГИ ВРАЌАМЕ И ПОМЛАДИТЕ ПАТНИЦИ ЗАРАДИ НАМАЛЕНИТЕ ГУЖВИ
ШИЛЕГОВ: СО СЕКОЈДНЕВНИОТ БЕСПЛАТЕН ПРЕВОЗ ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ, ГИ ВРАЌАМЕ И ПОМЛАДИТЕ ПАТНИЦИ ЗАРАДИ НАМАЛЕНИТЕ ГУЖВИ
СДСМ: Минималната плата од 1 јануари ќе биде 18.000 денари, просечната порасна на 28.642 денари, да гласаме за бројот 12 да продолжи напредокот
СДСМ: Минималната плата од 1 јануари ќе биде 18.000 денари, просечната порасна на 28.642 денари, да гласаме за бројот 12 да продолжи напредокот

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА РИПНА НА 453 ЕВРА! Шупраиме сега вмровци? 453 евра е само 47 евра до 500, односно тоа е околу 10% помалку од 500 евра… А 4 години уште не поминале… Кој сега лажеше?

Се зголемила просечната плата во Македонија, во однос на минатата година.

Индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во октомври 2020 година, во однос на октомври 2019 година, изнесува 108,4, што значи дека таа е повисока за 8,4 отсто. Oвој податок го објави денеска Државниот завод за статистика.

Бројките покажуваат дека просечната нето плата по вработен, во октомври 2020 година, изнесува 27.899 денари или 453 евра. Додека во периодот од јануари до крајот на октомври порастот на нето платата изнесува 8,2 отсто во споредба со истиот период од 2019 година.

Ваквото зголемување во октомври 2020 година, е резултат, пред сѐ, на растот на просечната нето-плата по вработен во секторите: дејности на здравствена и социјална заштита за 12 отсто, потоа уметност, забава и рекреација за 11,6 отсто и преработувачка индустрија за 11 отсто.

Во однос на претходниот месец од годинава, зголемување на нето платите имало во секторите: објекти за сместување и сервисни дејности со храна за 4,4 отсто, трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли за 4,4 отсто и стручни, научни и технички дејности за 3,6 отсто.

Во октомври годинава во секторот информации и комуникации била исплатена највисока просечна плата од 50.418 денари.

loading...

Website https://aniwatch.pro: Watch Beyblade the Movie: Decisive Battle! Takao VS Daichi (Dub) aniwatch Episode Full watch anime

AnimeFLV: Tokyo Godfathers Remastered anime episode Full online free at https://animeflv.uk free anime

Website https://animefreak.ws: Watch If I See You in My Dreams (Dub) animefreak Episode 16 anime freaks

KADO: The Right Answer – Ekwari Episode Full

Fairmark: https://fairmark.com/forum/users/animefreakws/

Fliphtml5: https://fliphtml5.com/homepage/hrune