Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана

ПРОСТОРОТ ПОД СКОПСКО КАЛЕ ЌЕ СЕ УРЕДИ И ЌЕ СЕ НАПЛАТУВА ПАРКИНГ, ШИЛЕГОВ АПЕЛИРА ДА СЕ КОРИСТИ ЗА ВЛЕЗ ВО ГРАДСКИОТ ПАРК

Градоначалникот Шилегов заедно со премиерот Зоран Заев присуствуваа на денешната акција за чистење на просторот под Кале. (Фото:К.Попов)

Паркингот под тврдината Кале кој сега е неуреден, запуштен и Скопјани го користат како див полигон за возење ќе се наплатува. Градоначалникот Петре Шилегов денеска на одбележувањето на Меѓународниот ден на животната средина најави дека овој простор во иднина ќе се уреди, ќе се воведе организирано паркирање, а ќе бидат изведени и спортски игралишта. Со тоа ќе се добие уште еден влез во Градскиот парк и паркинг простор за посетителите на Зоолошката градина, Дино паркот и Забавниот парк кој допрва ќе се гради.

„Оваа локација во изминатите три години беше предмет на анализа која Град Скопје ја правеше со УНДП, во форма на две студии. Просторот ќе биде фокус на Градот во иднина, во смисла на уредување на јавен простор. Ќе воведеме организирано паркирање, предвидено е да се изведат кошаркарски игралишта, памп трак полигон, со цел овој девастиран простор да го ставиме во фунцкија. Ги повикувам граѓаните и сега да го користат овој простор како паркинг наместо да одат во гужвите кај Зоолошка градина бидејќи преку мостот на Вардар веднаш се во Градскиот парк“, рече градоначалникот Шилегов кој заедно со премиерот Зоран Заев присуствуваа на денешната акција за чистење на просторот.

Од петокот во склоп на Зоолошката градина отворен е Дино паркот, кој за една недела го посетиле 15.000 граѓани. Од отворањето на Дино паркот паркингот пред градината и пред бараките на Град Скопје е полн со возила, а за викенд нема шанси да се најде слободно паркинг место.

loading...

Tải Go88 | Go88.com - Thiên đường giải trí online máy chủ go88 không rút được tiền go88

https://sunwin.fan/