PLUTO’S DOUBTS - OPENING ACT НА PLACEBO ВО СКОПЈЕ, 16 ЈУЛИ 2022, СТАДИОН НА АРМ!
PLUTO’S DOUBTS - OPENING ACT НА PLACEBO ВО СКОПЈЕ, 16 ЈУЛИ 2022, СТАДИОН НА АРМ!
ВЕЧЕРВА КОНЦЕРТ НА КАРОЛИНА “АЈДЕ ДА ЛЕТАМЕ - GREATEST HITS”
ВЕЧЕРВА КОНЦЕРТ НА КАРОЛИНА “АЈДЕ ДА ЛЕТАМЕ - GREATEST HITS”
WHITESNAKE И DAVID COVERDALE - ЈАВААТ НИЗ СВЕТОТ ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ! Голем open air -12 јули-Стадион на АРМ -Скопје-20 часот!
WHITESNAKE И DAVID COVERDALE - ЈАВААТ НИЗ СВЕТОТ ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ! Голем open air -12 јули-Стадион на АРМ -Скопје-20 часот!
ПОСЛЕ НЕЗАБОРАВНИОТ СПЕКТАКЛ НА СТАДИОНОТ НА АРМ ВО СКОПЈЕ, ОМИЛЕНИТЕ СТАРОМААЛЦИ СЕ СЕЛАТ ВО ОХРИД, НА ИЛИНДЕН, ЗА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА!
ПОСЛЕ НЕЗАБОРАВНИОТ СПЕКТАКЛ НА СТАДИОНОТ НА АРМ ВО СКОПЈЕ, ОМИЛЕНИТЕ СТАРОМААЛЦИ СЕ СЕЛАТ ВО ОХРИД, НА ИЛИНДЕН, ЗА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА!
THIEVERY CORPORATION НА БИС ВО СКОПЈЕ! 03-ти јули, Стадион на АРМ
THIEVERY CORPORATION НА БИС ВО СКОПЈЕ! 03-ти јули, Стадион на АРМ
Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија

МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ОРГАНИЗИРАШЕ ВЕЛОСИПЕДСКА ТРКА ОД 2500 КИЛОМЕТРИ ВО ЧЕСТ НА СВОЈАТА МАЈКА КОЈА ПОЧИНАЛА ОД КОРОНА: Првата Маратонска велосипедска тура „ВЕРА ТУР 2022“ успешно финишираше во Македонија, се возеа 2500 километри 15 дена низ цел балкан во чест на Вера Стојкова од Свети Николе која починала од Корона

По изминати 2.500 километри, првата Маратонска велосипедска тура „ВЕРА ТУР 2022“ успешно финишираше во Македонија.
Велосипедистот Александар Стојков и пратечкиот стручен и медицински тим во Македонија влегоа преку граничниот премин „Ќафасан“. По Охрид, велосипедската тура стигна до Свети Николе од каде и тргна на самиот почеток.

Александар Стојков е успешен деловен човек со потекло од Македонија, кој вело турата ја организира во чест кон неговата мајка Вера Стојкова и како датум за финиш на трката беше избран 5 април затоа што тоа е денот кога од Ковид 19, таа починала.
Стојков вели дека трката значи „почит и кон сите оние што ги загубиле животите од злото Ковид-19, во чест на сите што не се со нас, но и во знак на почит на сите блиски околу нас, на сите родители, деца, семејства, колеги, пријатели“.

Инаку, велосипедската турнеја „ВЕРА ТУР 2022“ започна на 21 март оваа година од Св.Николе-Македонија, родното место на Вера Стојкова и се возеше низ Србија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Албанија при што, велосипедистите за 15 дена или 15 етапи, најчесто по ладно време, поминале околу 2.500 километри или околу 170 километри при секоја етапа.

Притоа, на велосипедистите им се придружувале и бајкери од земјите низ кои поминувале а имале само два дена пауза меѓу етапите, што е подвиг еднаков на големите велосипедски натпреварувања.
Според Стојков, „единствената разлика меѓу големите трки и оваа тура, е ревијалниот карактер кој го има ВЕРА ТУР во оваа година, меѓутоа работиме и се надеваме, дека од следната година ВЕРА ТУР ќе прерасне во традиционална трка, пред се поради карактерот, меѓутоа и затоа што на овие простори нема таква слична гранд- велосипедска тура“.

Возејќи низ Хрватска, велосипедистите од Македонија имале официјален пречек на споменикот на Тоше Проески во Нова Градишка каде положиле свежо цвеќе, ја посетиле и новозавршената Македонска црква во Загреб а биле и на спомен местото кај Ротимље-БиХ, каде во авионска несреќа загина претседателот Борис Трајковски со екипажот.

Велосипедистите возеле со специјално дизјнирана опрема за овој настан-официјален дрес, со знамињата на државите низ кои минувале, официјални маици и спортски дуксери за учесниците и за фановите, како и сета потребна професионална опрема што е потребна за организација на една ваква тура.

Според Стојков, „целта на оваа велосипедска тура е возобновување на човечките вредности, подзаборавени или изместени во последно време, враќање на соработката, разбирањето и љубовта од секаков вид, кои некогаш ги имаа, а денес помалку ги практикуваат народите кои живеат на овие простори“.

Меѓу поддржувачите на турата е и СН Осигурителен брокер АД Битола.

-Да се посветиме на здрав живот, на спорт, на толеранција, да ги почитуваме различностите како дополнителна вредност што не прави побогати, да покажеме дека границите може да ограничат еден простор или држава, но не можат да не делат и да не спречат да се почитуваме, вели Стојков според кој, „вело турата треба да прерасне во голема натпреварувачка трка на овие простори, пандан на француската (Тур де Франс), италијанската (Џиро д’Италиа) и шпанската (Вуелта а Еспања).

Велосипедистите на финишот беа пречекани со торта со фотографија од големиот вело предизвик во кој уживаа изминатите денови.
ВЕРА ТУР е повеќе од настан, ВЕРА ТУР е движење, порача Стојков.

loading...

bầu cua go88 go88 download android go88 ông đồ

tải sunwin tài xỉu online sunwin nhatvip sunwin macao