Мираковска: ЕП дава јасна поддршка на земјава за евроинтеграцијата – во донесениот документ внесени македонските црвени линии
Мираковска: ЕП дава јасна поддршка на земјава за евроинтеграцијата – во донесениот документ внесени македонските црвени линии
Ковачевски: Не треба да има предвремени избори, Владата се грижи за националните интереси и за достоинството на граѓаните
Ковачевски: Не треба да има предвремени избори, Владата се грижи за националните интереси и за достоинството на граѓаните
Јовева: Европскиот парламент дава целосна поддршка за почеток на преговорите
Јовева: Европскиот парламент дава целосна поддршка за почеток на преговорите
Ковачевски до Николовски: Ние го браневме македонскиот идентитет во Брисел, вие молчевте!
Ковачевски до Николовски: Ние го браневме македонскиот идентитет во Брисел, вие молчевте!
Ковачевски пред пратениците: Неприфатливи се предлози без јасна заштита на македонскиот јазик и идентитет
Ковачевски пред пратениците: Неприфатливи се предлози без јасна заштита на македонскиот јазик и идентитет
ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ ПРОДОЛЖУВА ДА СЕ ГЛУПИРА, МИЦКОВСКИ МУ НАРЕДИЛ ДА ГЛУМИ КЛОВН - БАРА ОД ОСМАНИ ПРЕГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА ДА ГИ ПРЕТВОРИ ВО КИМ КАРДАШИЈАН РИЈАЛИТИ ШОУ!
ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ ПРОДОЛЖУВА ДА СЕ ГЛУПИРА, МИЦКОВСКИ МУ НАРЕДИЛ ДА ГЛУМИ КЛОВН - БАРА ОД ОСМАНИ ПРЕГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА ДА ГИ ПРЕТВОРИ ВО КИМ КАРДАШИЈАН РИЈАЛИТИ ШОУ!
Ружин: Францускиот предлог го заштитува македонскиот јазик, Макрон погреши со „Северномакедонци“
Ружин: Францускиот предлог го заштитува македонскиот јазик, Макрон погреши со „Северномакедонци“
Ѓоргиев: За Илинденското востание не сме разговарале во Комисијата
Ѓоргиев: За Илинденското востание не сме разговарале во Комисијата

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г. Артан Груби денес заедно со министерот за Транспорт и врски г. Благој Бочварски и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, г. Ејуп Рустеми одблизу ги набљудуваа градежните работи на патот Скопје-Блаце

г. Груби исто така соопшти дека интензивно се работи на првите два километра од овој пат, додека за време
на изведување на овие градежни работи, Јавното претпријатие за државни патишта веќе го работи на
проектирањето на втората делница во должина од 10.5 километри од Блаце до влезот на градот Скопје.

Првиот вицепремиер исто така рече дека другата добра вест за сите граѓани е што во соработка со
градоначалникот на град Скопје, г. Шилегов Качанички пат или сега со новото име патот Хасан Приштина
ќе стане булевар и се надевам дека градежните работи ќе започнат оваа година, а целта на сите нас заедно
е да овозможиме од граничниот премин Блаце се до Ќафасан да можеме да се движиме низ еден модерен автопат.

Според Груби, во текот на овој четиригодишен мандат се очекува овој пат, оваа голема амбиција со цел да
се подобри квалитетот на животот на граѓаните, да биде најдобриот потпис за работата на оваа влада.

Министерот за транспорт и врски г. Благој Бочварски рече дека експропријацијата е веќе целосно завршена и се
работи на распоредување на подземните инсталации.

г.Бочварски кажа дека ќе изврши притисок врз сите страни кои учествуваат во овој проект, со цел во текот на
оваа градежна сезона да не се наиде на никакви пречки.

Министерот за транспорт, исто така, рече дека во врска со втората делница на овој пат од Блаце до кружниот
тек во Стенковец во должина од 10,5 километри, проектантот веќе го изработил идејното решение кое што е во
постапка на одобрување од сите наши релевантни институции.

Директорот на јавното претпријатие за државни патишта, г. Ејуп Рустеми рече дека регионалното поврзување е
од особено значење за државната економија и нејзината интеграција и затоа инвестициите во современи патишта
се потребни.

Со завршувањето на изградбата на патот Скопје-Блаце, Владата ќе овозможи побрзо поврзување со Република
Косово, и со ова побрзо движење на граѓаните и по ефикасна размена на стоки меѓу нашите две земји.

Со почит,
Сектор за односи со јавност
Кабинет на првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи
меѓу заедниците

loading...

go88 hd

https://tai.sunwin.gg/