БРАВО - КОЖУВЧАНКА ДОНИРАЛА НАД 160 000 ЕВРА НА КАВАДАРЧАНИ!
БРАВО - КОЖУВЧАНКА ДОНИРАЛА НАД 160 000 ЕВРА НА КАВАДАРЧАНИ!
Премиерот Ковачевски на ФБ: Благовремената и координирана реакција го спречи ширењето на пожарот во Битола и предизвикување на поголема штета
Премиерот Ковачевски на ФБ: Благовремената и координирана реакција го спречи ширењето на пожарот во Битола и предизвикување на поголема штета
ОВА Е НАЈГОЛЕМ СРАМ ЗА ДРЖАВАТА: Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета
ОВА Е НАЈГОЛЕМ СРАМ ЗА ДРЖАВАТА: Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета
Славењето на Водици во реканското село Битуше е посебно доживување, различно од другите македонски села и градови
Славењето на Водици во реканското село Битуше е посебно доживување, различно од другите македонски села и градови
ЛДП се шири со нови општински организации. Вечерва во хотел Сириус, се одржа основачко Собрание на општинската организација на ЛДП - Василево
ЛДП се шири со нови општински организации. Вечерва во хотел Сириус, се одржа основачко Собрание на општинската организација на ЛДП - Василево
Комерцијална банка и East Gate Mall - заедно за нова радост! Подари 1.000, 2.000, 3.000, 4.000 или 5.000 денари во вид на подарок-картичка и израдувај ги оние што најмногу ти значат
Комерцијална банка и East Gate Mall - заедно за нова радост! Подари 1.000, 2.000, 3.000, 4.000 или 5.000 денари во вид на подарок-картичка и израдувај ги оние што најмногу ти значат
АНАСТАСОВ: УЛИЦИТЕ ВО ПРОБИШТИП СЕ ЧИСТАТ И ПОСОЛУВААТ РЕДОВНО, СЕПАК ДА СЕ ВОЗИ ВНИМАТЕЛНО
АНАСТАСОВ: УЛИЦИТЕ ВО ПРОБИШТИП СЕ ЧИСТАТ И ПОСОЛУВААТ РЕДОВНО, СЕПАК ДА СЕ ВОЗИ ВНИМАТЕЛНО
Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ, продолжува со монструозни конструкции и обвинувања
Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ, продолжува со монструозни конструкции и обвинувања

Психологот Чучкова за ФОКУС: За да почувствуваат поврзаност со огнот, пироманите сами ги повикуваат пожарникарите

Во изминатите денови Македонија е зафатена од силни пожари, а повеќето од нив се случиле поради човечки фактор и МВР веќе уапси неколку осомничени лица за вакво дело.

Психологот Ана Чучкова за „Фокус“ говореше за пироманијата, состојба која се актуелизира во летните месеци од годината и за проблемите кои тие луѓе ги имаат.

„Не секогаш лице кое подметнува пожар ја носи дијагнозата „пироман“. Пироманијата е сериознo нарушување на менталното здравје коe се карактеризира со повторливо палење на огнови. Луѓето со пироманија се чувствуваат неспособни да го контролираат своето однесување и желбата за уживање во огнот. Неконтролираното палење кај овие лица ослободува внатрешна напнатост и му дава на лицето наплив на задоволство. Најчесто задоволството го изживуваат не само од предизвикување на пожарот туку и од набљудување во целиот процес т.е разгорување, ширење, уништување на запалениот имот и гаснење“, вели Чучкова.

Има ситуации, додава таа, кога подметнувачите на пожарот сами ги повикуваат противпожарните екипи, само со една цел.

„Лицето кое што има симптоми на оваа манија имаат нарушување во делот на контролата на импулсот . Многу често овој импулс се задоволува и се чувствува олеснување при: набљудување на огнови, палење противпожарни аларми, сирени, набљудување гасење на пожари во соседството. Општа фасцинираност од се што е поврзано со огнот. Криминологијата најчесто бележи пироманија во урбани средини. Најчесто лицето со овие симптоми подметнуваат пожари и сами ги повикуваат пожарникарите, а во полесни случаи и со лажни повици, за да почувствуваат поврзаност со огнот“, додава таа.

Важно е да се знае, смета нашата соговорничка, дека луѓето со ова сериозно нарушување не палат огнови за да добијат пари или било каква материјална добивка. Тие не се обидуваат да прикријат криминална активност, да се одмаздат или да ја подобрат својата животна состојба.

„Криминалистите кои работат со лица кои намерно предизвикале пожар мора да бараат детален извештај за личноста пред да донесат заклучок дека станува збор за дијагноза пироманија или предизвиканиот пожар е од други побуди (заработка, одмазда, тероризам и слично). Во едниот случај лицето се испраќа на посебен третман и лекување, а во другиот кога недостига дијагноза пироманија лицето се терети за криминал“, го заврши разговорот Чучкова.

ИЗВОР ФОКУС.МК

loading...

anime online. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)

english dubbed anime AnimeHeaven Attack on Titan Season 3 Part 2

AnimeHeaven Redo of Healer Episode 10

watch animes Redo of Healer

AnimeHeaven Horimiya (Dub) Episode 10