(ВИДЕО) СТАР, СПОР, ГРД, ГО ВИКААТ ДИВА СВИЊА: АМЕРИКАНСКИ АВИОН А 10 Е НОЌНА МОРА ЗА ТАЛИБАНЦИТЕ, ИРАЧАНИТЕ И ИСИС, ИМА НАЈМОЌЕН МИТРАЛЕЗ КОЈ МЕЛЕ НА СИТНИ ПАРЧИЊА ЦЕЛИ ТЕНКОВИ, КУЌИ И ЗГРАДИ
(ВИДЕО) СТАР, СПОР, ГРД, ГО ВИКААТ ДИВА СВИЊА: АМЕРИКАНСКИ АВИОН А 10 Е НОЌНА МОРА ЗА ТАЛИБАНЦИТЕ, ИРАЧАНИТЕ И ИСИС, ИМА НАЈМОЌЕН МИТРАЛЕЗ КОЈ МЕЛЕ НА СИТНИ ПАРЧИЊА ЦЕЛИ ТЕНКОВИ, КУЌИ И ЗГРАДИ
САРАЧИНИ: Банално е благ збор за она што се случува во македонските медиуми и македонската јавност
САРАЧИНИ: Банално е благ збор за она што се случува во македонските медиуми и македонската јавност
(ВИДЕО) Американските војници имаат обука за струен удар
(ВИДЕО) Американските војници имаат обука за струен удар
ЗАЕВ АПСОЛУТЕН ПОБЕДНИК ВО ТВ ДУЕЛОТ: ГЛЕДАЧИТЕ СО ДРВА И КАМЕЊА ПО ЛИДЕРОТ НА ВМРО ДПМНЕ, МИЦКОВСКИ
ЗАЕВ АПСОЛУТЕН ПОБЕДНИК ВО ТВ ДУЕЛОТ: ГЛЕДАЧИТЕ СО ДРВА И КАМЕЊА ПО ЛИДЕРОТ НА ВМРО ДПМНЕ, МИЦКОВСКИ
Во Охрид се одржува голема НАТО вежба „Северна Македонија 2021“
Во Охрид се одржува голема НАТО вежба „Северна Македонија 2021“
Заев: Ние со Бугарија продолжуваме да градиме пријателски односи, за македонски јазик и идентитет не се преговара
Заев: Ние со Бугарија продолжуваме да градиме пријателски односи, за македонски јазик и идентитет не се преговара
Заев за Канал 5: За четири години со СДСМ просечната плата порасна за над 6.000 денари, а за шест години со ВМРО-ДПМНЕ за само 1.700 денари
Заев за Канал 5: За четири години со СДСМ просечната плата порасна за над 6.000 денари, а за шест години со ВМРО-ДПМНЕ за само 1.700 денари
МИЦКОВСКИ ВО ДУЕЛОТ СО ЗАЕВ СЕ ПОЈАВИ СО ЧАСОВНИК ОД 8000 ЕВРА!
МИЦКОВСКИ ВО ДУЕЛОТ СО ЗАЕВ СЕ ПОЈАВИ СО ЧАСОВНИК ОД 8000 ЕВРА!

Работилница „КАКО ДА СЕ ИЗБЕГНАТ ЗАМКИТЕ НА ПРОПАГАНДАТА? – ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ГЕОПОЛИТИЧКИ ТЕМИ ЗАСНОВАНО НА ФАКТИ“

Денес (петок, 5 февруари 2021) граѓанската организација ЕСТИМА одржа еднодневна работилница на тема „Како да се избегнат замките на пропагандата? – известување за геополитички теми засновано на факти“. На работилницата учествуваа триесетина студенти и постдипломци на областите новинарство и меѓународни односи од различни универзитети во земјава, како и млади професионалци од државните институции.

Работилницата ја спроведоа искусни експерти и практичари од областа на новинарството и меѓународните односи, и тоа проф. д-р Јасна Бачовска-Недиќ од Правниот факултет во Скопје, Ана Крстиновска, синолог и истражувач од ЕСТИМА и новинарот Павле Беловски од телевизијата Телма. Во воведниот дел свое обраќање имаше и советникот за односи со јавност во Амбасадата на САД во Скопје, г. Лук Захнер кој сподели лични професионални искуства и совети од долгогодишната работа во јавната дипломатија.

Учесниците имаа можност да се запознаат со основните онлајн алатки и техники користени во рамки на пропагандните активности на трети држави и пред сè од страна на авторитарните режими со цел нивно препознавање и избегнување. Проф. Бачовска-Недиќ се осврна на улогата на регулативата и регулацијата, како и потенцијалните предуслови за ширење и успех на странската пропаганда. Ана Крстиновска се фокусираше на пропагандните стратегии на Кина и Русија, особено во текот на пандмијата на КОВИД-19. Работилницата содржеше и практичен дел со новинарот Беловски посветен на подготовката на анализи, извештаи, новинарски прилози и други документи на геополитички теми кои, дури и во тешки услови како предизвиците наметнати од КОВИД-19, ќе бидат проверени, добро аргументирани и поткрепени со факти.

Како „домашна задача“ од работилницата, учесниците се обврзаа да подготват кратки прилози и анализи на тема „КОВИД-19 инфодемија: кинеската улога на глобален план“, од кои трите најдобри ќе бидат објавени и наградени.

Со почит,

Ана Крстиновска

Претседателка на ЕСТИМА

loading...

Website https://kissanime.mx: Watch Saiyuuki Gaiden: Kouga no Shou kissanime Episode Full dubbed anime

AniWatch: The Man From; The Arrival of the Monarch anime episode 4 online free at https://aniwatch.pro free anime

Website https://animeflix.nl: Watch Brain Powerd (Dub) animeflix Episode 26 fire force animeflix

AnimeTV: So Cute It Hurts!! anime episode 2 online free at https://animetv.cc free anime tv shows online

Digi: https://www.digi.com/support/forum/user/gogoanimelol

Mastodon: https://mastodon.social/@animeflixnl