МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
Кој води психолошка војна против братска Србија?
Кој води психолошка војна против братска Србија?
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"

Радев – Бугарите мора да бидат вметнати во македонскиот Устав

Претседателот на Бугарија Румен Радев

Македонија мора да го промени својот Устав и Бугарите да бидат вметнати во него, вели претседателот на Бугарија Румен Радев во интервју за европското електронско издание Еуроактив, кое го даде за време на престојот во Брисел. Според Радев, ова би бил чекор кон решавање на спорот меѓу Софија и Скопје.

Тој вели дека дискриминаторскиот третман на македонските Бугари трае со децении, и оти тоа треба да престане. Според него, денес повеќе од 120 илјади македонски граѓани имаат и бугарско државјанство и тие не се само бугарски државјани, туку и граѓани на ЕУ, а тоа значи многу кога станува збор за човековите права.

„Македонските Бугари мора да бидат третирани подеднакво со сите други групи на луѓе споменати во нивниот Устав. Се работи за принципи, а не за преговори. Сакаме да видиме неповратни и одржливи резултати, законски обврзувачки“, рече бугарскиот претседател.

Радев посочува дека Македонија за шест месеци го спроведе Договорот од Преспа со Грција, „па дури и го сменија името на својата земја“, и реторички прашува зошто е толку тешко да се додаде еден, единствен збор – „Бугари“ во Уставот на Република Северна Македонија.

Според него, најголемата грижа на Бугарија е што Македонија не ги применува основните принципи и вредности на ЕУ, како што се човековите права и недискриминацијата.

„Пред четири години верувавме дека договорот ќе ги реши проблемите во билатералните односи, на ист начин како што тоа го правеше Договорот од Преспа, но денеска има заостанување по сите точки од него. Расте говорот на омраза против Бугарија, нема политичка волја за отстранување навредливи текстови во учебниците, нема политичка волја да се запре фалсификувањето и уништувањето на бугарското културно и историско наследство во овој дел од светот“, вели Радев.

Бугарскиот премиер Петков во Брисел
Тој вели дека се смета дека Бугарија и Македонија се во процес на повторно преговарање за Договорот за пријателство и добрососедство, но оти тоа не е така.

„Ние сме во процес на барање начин за подобро спроведување на овој договор. Договорите треба да се почитуваат. Ова е главен предуслов за да се биде член на ЕУ. Договорите на ЕУ мора да се почитуваат на ист начин“, рече Радев.

loading...

watch anime. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Redo of Healer

AnimeHeaven Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

english anime Attack on Titan

animeheaven Horimiya (Dub)

animeheaven AnimeHeaven How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom

tải go88