СДСМ: Ребалансот на Буџетот обезбедува заштеди од 200 милиони евра и повисоки плати и пензии, лицемерно ВМРО-ДПМНЕ критикува, а нивните градоначалници денар не одвоија за граѓаните
СДСМ: Ребалансот на Буџетот обезбедува заштеди од 200 милиони евра и повисоки плати и пензии, лицемерно ВМРО-ДПМНЕ критикува, а нивните градоначалници денар не одвоија за граѓаните
Европската комисија одблизу ги следи промените за државно рекламирање во Северна Македонија
Европската комисија одблизу ги следи промените за државно рекламирање во Северна Македонија
ЛИДЕРОТ НА ДВИЖЕЊЕ БОЈКОТИРАМ, ПАНГОВСКИ: МАКПЕТРОЛ АНГАЖИРАА ПРИВАТЕН ДЕТЕКТИВ ДА МЕ СЛЕДИ И МЕСТИ ЗА ДА МЕ ИЗБРКААТ ОД РАБОТА, 14 МЕСЕЦИ НЕОСНОВАНО МИ КРАТАТ 60% ОД ПЛАТА
ЛИДЕРОТ НА ДВИЖЕЊЕ БОЈКОТИРАМ, ПАНГОВСКИ: МАКПЕТРОЛ АНГАЖИРАА ПРИВАТЕН ДЕТЕКТИВ ДА МЕ СЛЕДИ И МЕСТИ ЗА ДА МЕ ИЗБРКААТ ОД РАБОТА, 14 МЕСЕЦИ НЕОСНОВАНО МИ КРАТАТ 60% ОД ПЛАТА
МВР: Пронајден и санкциониран возач кој се движел по пешачка патека во Градски парк, 84 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин
МВР: Пронајден и санкциониран возач кој се движел по пешачка патека во Градски парк, 84 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин
СДСМ: Поголеми плати и пензии со ребалансот на Буџетот и заштеда на 200 милиони евра
СДСМ: Поголеми плати и пензии со ребалансот на Буџетот и заштеда на 200 милиони евра
Бектеши во посета на охридско-струшкиот регион: Сите трговци во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници, работниците ќе добијат 100% поголема дневница
Бектеши во посета на охридско-струшкиот регион: Сите трговци во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници, работниците ќе добијат 100% поголема дневница
Општина Кисела Вода и Алкалоид АД Скопје обезбедија 1500 сирупи за имунитет за децата од градинките
Општина Кисела Вода и Алкалоид АД Скопје обезбедија 1500 сирупи за имунитет за децата од градинките
ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ ПАК ДОНИРА ЗА НАРОДОТ, ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ДОНАТОРИ И ХУМАНИТАРЦИ ВО ЗЕМЈАВА: Отворена реновираната спортска сала во ООУ “Невена Георгиева Дуња”, инвестиција вредна 4 милиони денари донација на Адора Инженеринг
ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ ПАК ДОНИРА ЗА НАРОДОТ, ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ДОНАТОРИ И ХУМАНИТАРЦИ ВО ЗЕМЈАВА: Отворена реновираната спортска сала во ООУ “Невена Георгиева Дуња”, инвестиција вредна 4 милиони денари донација на Адора Инженеринг

Радев побарал од Ковачевски гаранцијата за правата на Бугарите

Бугарскиот претседател Румен Радев пред премиерот Димитар Ковачевски изрази очекување за зголемена доверба меѓу Софија и Скопје за да се олесни работата за нерешените политички прашања, кои го попречуваат почетокот на преговорите на Северна Македонија за членство во Европската Унија, соопшти кабинетот на Радев.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, заедно со работата по прашањата за економската соработка, културата и образованието, претседателот Радев очекува Софија и Скопје да обрнат внимание на нерешените политички прашања меѓу двете земји.

По средбата во четири очи со премиерот Ковачевски, Радев, како што соопшти неговиот кабинет, постави прашање за правата на граѓаните од Северна Македонија со бугарска самосвест и нивното впишување во Уставот на земјата.

Според Радев впишувањето на македонските Бугари во Уставот на Северна Македонија, гарантирањето на нивната рамноправност, со другите народи во земјата, ќе даде поттик и можност Бугарија да ја отвори вратата за почетокот на преговорите за членство.

– Заедно со тие механизми, кои ги разгледувавме и претходно во пакетот 5+1, веќе 4+1, ќе имаме неповратност и јасни механизми, кои ќе гарантираат и отстранување на јазикот на омраза од двете страни, истакна Радев.

Премиерот Ковачевски, се осврна на новата динамика на работа на двете земји.

– Ако успееме да ги решиме, а успеваме да ги решаваме, како економските, така и другите проблеми од реалниот живот, ние ќе ги надминеме политичките проблеми, а вие знаете, дека јас лично се залагам за еднакви права и еднакви можности за сите граѓани на Република Северна Македонија, нагласи Ковачевски.

Радев, како што соопши неговиот кабинет, се надева дека ќе има временска рамка со краткорочни задачи кои Скопје и Софија треба да ги решат пред земјата да ни даде „зелено светло“ за почеток на прегови меѓу Скопје и Брисел.

loading...

gogoanimehub. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

animes online The Daily Life of the Immortal King 2nd Season

gogoanimehub JUJUTSU KAISEN (Dub)

GoGoAnime Bleach Episode 366

SK8 the Infinity

Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 13