Лукаревска: Поголем број кандидатки на локалните избори
Лукаревска: Поголем број кандидатки на локалните избори
БОМБА НА ПОРТАЛОТ А1ОН - ЕВЕ ДОКАЗ ДЕКА СЕ СПРЕМАЛ ДА БЕГА: Камчев ги распослал парите по фирми во 6 земји во светот, но фирмите во земјава ги ставил под хипотека!
БОМБА НА ПОРТАЛОТ А1ОН - ЕВЕ ДОКАЗ ДЕКА СЕ СПРЕМАЛ ДА БЕГА: Камчев ги распослал парите по фирми во 6 земји во светот, но фирмите во земјава ги ставил под хипотека!
Премиерот Заев на работен појадок со амбасадорите на земјите од Вишеградската Група: Благодарност за земјите од В4 за нивната силна поддршка за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан
Премиерот Заев на работен појадок со амбасадорите на земјите од Вишеградската Група: Благодарност за земјите од В4 за нивната силна поддршка за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан
ЕУРОСТАНДАРД БАНКА Е КРИМИНАЛ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Фирми земале кредити од еден и пол милион евра иако имале само еден вработен!!!
ЕУРОСТАНДАРД БАНКА Е КРИМИНАЛ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Фирми земале кредити од еден и пол милион евра иако имале само еден вработен!!!
Скопје на плус 40 степени: Граѓани колабираат во автобус, на пазар, во Итна помош и по 100 повици
Скопје на плус 40 степени: Граѓани колабираат во автобус, на пазар, во Итна помош и по 100 повици
(ВИДЕО) Вистинска градежна експанзија се случува во општина Кавадарци: Се реконструира улица „Ресавска“ во Кавадарци
(ВИДЕО) Вистинска градежна експанзија се случува во општина Кавадарци: Се реконструира улица „Ресавска“ во Кавадарци
ЈОВАНОСКИ: Најостро го осудувам дискриминаторскиот однос на менаџментот и вработените во спортско-рекреативниот центар „Маркови кули“, кон наши сограѓани од ромската етничка заедница
ЈОВАНОСКИ: Најостро го осудувам дискриминаторскиот однос на менаџментот и вработените во спортско-рекреативниот центар „Маркови кули“, кон наши сограѓани од ромската етничка заедница
Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод
Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Рамиз Мерко тврдеше дека нема ниедна дивоградба, ама во заштитениот појас ги има дури 65!

Вкупно 65 објекти има во заштитениот појас на 50 метри од брегот на Охридското езеро во Струга. Ова за Алсат го потврди секретарот на општината, Ристо Талески. Претходно, градоначалникот Рамиз Мерко, на неколку пати ја уверуваше јавноста дека во заштитениот појас кај Струга нема нелегални градби.

„Вкупниот број на поднесени барања за легализација во општина Струга беше 10.639. Одбиени, некомплетни без елаборат се 4.470. Решени се 3.127 предмети. Во постапка се 3.038. Од тие 3.038, 65 објекти се на 50 метри од езерото. Од нив половината се одбиени, а останатиот дел не се дојдени на разгледување“, вели Ристо Талевски, Секретар во општина Струга.

Во овој заштитен појас, според Талевски, станува збор за најразновидни објекти и објекти на спортски клубови. За ваквата состојба реагираа од Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива. Го повикаа министерот за транспорт Благој Бочварски да му стави крај на криминалот и урбаниот хаос во Струга.

„Го потсетуваме министерот дека министерството што тој го води и Владата каде што тој припаѓа во многу случаи дури и неправедно им ги одземаа надлежностите на градоначалниците предводени од албанската опозиција. Истото сега со право може да се направи со Струга“, велат од Алијанса на Албанците и Алтернатива.

Во исто време, во Охрид во овој периметар на 50 метри од езерото има над 400 објекти.

„Од предметите за кои тече постапката за легализација, 414 се евидентирани во заштитениот појас од 50 метри на Охридското езеро, а 2.321 во границите на Националниот парк Галичица“, наведоа од Општина Охрид.

Во Охрид до пред две години имаше доставени над 15 илјади барања за легализација на дивоградби. Од нив околу 11 илјади се за семејни куќи, 420 за згради, а 28 за хотели.

loading...

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD. Little Charo 2: Adventure in the Middle World Episode 5

Watch anime online for free at ANIMEFLIX sword art online animeflix. Kirin the Noop (https://animeflix.nl/m/0j2b) Episode 2

KissAnime Watch english anime Online in HD for FREE. Watch Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 26