МАРИЧИЌ ВО ДОЛГО КИЛОМЕТАРСКО ИНТЕРВЈУ ЗА МИА ВО ДЕТАЛИ ГО ОБЈАСНУВА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕЛОГ: Со модифицираниот француски предлог го добиваме она за што со години се бориме
МАРИЧИЌ ВО ДОЛГО КИЛОМЕТАРСКО ИНТЕРВЈУ ЗА МИА ВО ДЕТАЛИ ГО ОБЈАСНУВА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕЛОГ: Со модифицираниот француски предлог го добиваме она за што со години се бориме
Спасовски: Вкупниот криминалитет бележи намалување за 8,31 проценти
Спасовски: Вкупниот криминалитет бележи намалување за 8,31 проценти
МЗШВ со поддршка на „Фестивал на биодиверзитет“ – Го јакнеме локалното производство и малите производители
МЗШВ со поддршка на „Фестивал на биодиверзитет“ – Го јакнеме локалното производство и малите производители
БОМБА НА МЕРСЕЛ БИЉАЛИ: ВМРО ја прави третата стратешка грешка!?
БОМБА НА МЕРСЕЛ БИЉАЛИ: ВМРО ја прави третата стратешка грешка!?
Авиони од Русија попладнево ќе ги однесат протераните 70 дипломати од Софија
Авиони од Русија попладнево ќе ги однесат протераните 70 дипломати од Софија
(ВИДЕО) ПОЧНА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ, ПРИСУТЕН ЦЕЛИОТ ДРЖАВЕН ВРВ, ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА ЗА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ
(ВИДЕО) ПОЧНА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ, ПРИСУТЕН ЦЕЛИОТ ДРЖАВЕН ВРВ, ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА ЗА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Беровско Езеро
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Беровско Езеро
СПАСОВ: Францускиот предлог сепак е добар и треба да го прифатиме, ВМРО ДПМНЕ си најдоа нова ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА за да го плашат народот
СПАСОВ: Францускиот предлог сепак е добар и треба да го прифатиме, ВМРО ДПМНЕ си најдоа нова ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА за да го плашат народот

РЕАКЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ: ВИСИНАТА НА РАМКОВНАТА СПОГОДБА ЗА УГОСТИТЕЛСКИ УСЛУГИ НА ГРАД СКОПЈЕ НЕ ТРЕБА ДА ЈА ТРЕВОЖИ ЈАВНОСТА, ИЗМИНАТИТЕ 2 ГОДИНИ ТАА ЕДВАЈ СЕ РЕАЛИЗИРА ДО 30%

Град Скопје реагира на паушалните и тенденциозни информации објавени во дел од медиумите во врска со најновата рамковна спогодба за угостителски услуги за потребите на Град Скопје.

Целта на оваа спогодба е да се обезбедат угостителски услуги за сите гости на кои им е домаќин Градот Скопје и неговите сектори и соработува со нив на различни проекти кои се од интерес на граѓаните, при посети на странски делегации и одбележување значајни датуми од историјата на градот.

Станува збор за редовна законска постапка на Град Скопје, која се реализира во континуитет откако ќе заврши претходната спогодба. Сакаме да нагласиме дека спогодбата е рамковна и не значи дека ќе бидат потрошени сите финансиски средства предвидени во договорот.

Оваа спогодба се потпишува на секои две години, по пат на отворен повик, со сите угостителски објекти во градот кои ќе аплицираат на повикот, односно не се фаворизира ниту еден угостителски објект. На овој начин се обезбедуваат утврдени цени и попусти на угостителски услуги, кои пријавените на повикот ги потврдуваат со однапред приложено мени и истите по склучувањето на договорот не може да се променат.

За илустрација на рамковниот карактер на оваа спогодба, во изминатите 2019 /2020 се потрошени само 38 отсто од предвидените средства, а за 2020/2021 се потрошени само 19,19 отсто од предвидените средства.

Спогодбата е наменета за сите сектори на Град Скопје, а не само за Кабинетот на градоначалникот, како што тенденциозно се наведува во пишувањата на некои медиуми, а со тоа се залажува јавноста.

loading...

game đánh bài go88

live sunwin sunwin house sunwin miễn phí tải game sunwin