Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

РЕПОРТАЖА НА ФРАНС ПРЕС ЗА НАС – ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ ПРАВЕШЕ БОЛНИ КОМПРОМИСИ, ЗЕМЈАВА УМИРА: Земјата изгуби 10% од населението во изминатите дваесет години, а сега има 1,8 милиони жители, според прелиминарните резултати од септемврискиот попис, 200.000 помалку отколку во последниот попис во 2002 година

Напуштените продавници и претежно празни улици даваат малку знаци на живот во Валандово во Рпублика Македонија, каде младите луѓе бегаат во голем број, надевајќи се на подобар живот во странство, вака ја започнува својата репортажа за Македонија францускиот Франс24 .

Како и поголемиот дел од овој сиромашен дел на југоисточна Европа, оваа мала балканска нација седи на демографска темпирана бомба поттикната од стареењето на населението, намалената стапка на наталитет и масовната миграција.

Околу 600.000 македонски граѓани сега живеат во странство, покажуваат податоците на Светска банка и Владата.

Економски раст и недостигот на инвестиции сега дом на само 1,8 милиони луѓе, од нејзините 30 години независност.

-Ако имате нешто повеќе од 2,4 милиони граѓани, а повеќе од една четвртина си заминале, тогаш треба сериозно да се грижите за тоа што се случува, вели Апостол Симовски, директор на Заводот за статистика во државата.

Селата и малите градови како Валандово, на 146 километри од главниот град, нудат малку работни места, што ги тера амбициозните и способните чарето да си бараат на други места.

„Духот на младите е систематски уништен“, изјави за АФП Перо Костадинов, новоизбраниот 33-годишен градоначалник.

„Ентузијазмот за борба и останување дома е изгубен, вели тој.

Само во Валандово, речиси 90 отсто од приходите на луѓето се поврзани со земјоделството, заеднички именител низ Република Македонија.

„Пет мои пријатели од нашиот клас од 20 ученици веќе се преселиле во странство со своите семејства“, вели 24-годишниот Бојан Николов, член на младинскиот општински совет во Валандово.

Анегдотата нуди остра слика за тоа каде се движи иднината на земјата…, се вели во репортжата на Франс24.

loading...

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

anime websites Boruto: Naruto Next Generations

AniWatch My Hero Academia

animes online Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

anime online Attack on Titan Final Season

AniWatch Horimiya