ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
СЕГА КРАТОВЧАНИ НА КАФЕ ЌЕ ОДАТ САМО НА ТЕРАСАТА НА ХОТЕЛОТ НА ЅИНГО - СРУШЕНИ ТЕРАСИТЕ НА КАФУЛИЊАТА ВО ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ
СЕГА КРАТОВЧАНИ НА КАФЕ ЌЕ ОДАТ САМО НА ТЕРАСАТА НА ХОТЕЛОТ НА ЅИНГО - СРУШЕНИ ТЕРАСИТЕ НА КАФУЛИЊАТА ВО ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ
ШОКАНТНО: Советници од СДСМ Битола се сомневаат во упад во службените компјутери од страна на ВМРО - ДПМНЕ
ШОКАНТНО: Советници од СДСМ Битола се сомневаат во упад во службените компјутери од страна на ВМРО - ДПМНЕ
Бесими на форумот на „Еуромани“ - Спроведуваме одговорен пристап за надминување на кризата и добри политики за поволна бизнис клима за инвестиции и економски раст
Бесими на форумот на „Еуромани“ - Спроведуваме одговорен пристап за надминување на кризата и добри политики за поволна бизнис клима за инвестиции и економски раст
Битиќи на состанок со Кристин Мелсом: Северна Македонија е вистинска дестинација за норвешките инвеститори
Битиќи на состанок со Кристин Мелсом: Северна Македонија е вистинска дестинација за норвешките инвеститори

Ризаов за УБ: Опозицијата избрза оти имаа сериозни информации дека ќе започнат преговорите со ЕУ

Својата оценка за она што се случи и за важноста на сето она пред и по изборите за иднината на земјата, што е темата на денешниот Утрински брифинг, ја даде Ерол Ризаов, еден од бардовите на македонското новинарство.

-Жално и тешко е сѐ она што се случува пред и по локалните избори. По големата победа на опозицијата по демократски пат можеа да се одвиваат работите. Но, одејќи по бранот на таа победа се направија погрешни постапки. Пазарењето со пратеници почна и се завлезе во амбиент на парламентарни избори, вели за Утрински брифинг Ерол Ризаов.

Тој додава дека самата оставна на премиерот дадена во емотивен момент ја разгоре желбата на опозицијата Од вчера времето не работи за опозицијата која требаше да остане да инсистира на оставката на премиерот.

-Таа коалиција на опозицијата е непринципиелна коалиција. Нема државен интерес. Како ќе падне власта ако има партии со ригидни ставови во меѓуетничите односи и спротивставени ставови за евроатлантските интеграции?, вели Ризаов.

-Тие избрзаа оти имаа сериозни информации дека ќе почнат преговорите со ЕУ. И брзаа да го искористат бранот на резултатите од локалните избори, додава тој.

Кога е во прашање ЕУ никогаш не може да се тврди дека нешто ќе се случи. Не е случајно што високи европски и американски претставници сега се низ Балканот.

-Европа не се секира за нас, се секира за себе. Ако овде настане дестабилизација, тие ќе имаат проблем. Нормално е и да имаат притисок од сопствената јавност на која ѝ преку глава од проширувањето, па треба време и начин да се објасни дека Западен Балкан е дел од Европа, вели Ризаов.

Ризаов смета дека е апсолутно сигурно дека нема победник по вчерашниот ден оти луѓето во ова гледаат дестабилизација. Тој смета дека понатаму ќе има големи тешкотии и за владата и за опозицијата, оти сѐ што се случува е на штета на сите граѓани.

-Во кризни ситуации се прават заеднички влади, како во 2001 година. Но тоа се прави во исклучителни моменти. Но, тоа значи меѓусебен говор на омраза и на крајот сѐ ќе заврши со нови избори. Прашањето е кога на Македонија ѝ одговара да оди на нови избори. Прво мислам дека треба да се смири тензијата. Пред нас е тешка зима со многубројни кризи и не е добра ситуацијата, затоа треба да се постигне консензус меѓу политичките партии, ама тоа е лесно да се каже, вели Ризаов.

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

stream anime online Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

watch animes SK8 the Infinity

anime streaming WONDER EGG PRIORITY

My Hero Academia Season 3 (Dub) Episode 21

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub) Episode 5