ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
ОВАА ВЛАСТ НЕМА МИЛОСТ КОН НИКОГО, ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ЗА СИТЕ: Осумдневен притвор заради закани кон кандидатот на ВМРО за градоначалник во Прилеп
ОВАА ВЛАСТ НЕМА МИЛОСТ КОН НИКОГО, ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ЗА СИТЕ: Осумдневен притвор заради закани кон кандидатот на ВМРО за градоначалник во Прилеп

Ризвановиќ: Госпоѓо Захариева претпоставувам дека најтешко ќе Ви падне мислењето на Јуџин Борза, американски историчар

Почитувана госпоѓо Захариева,

Прво направивте голема грешка кога во иста реченица ги ставивте Стаљин и Тито, за нивните односи препорачувам да се консултирате со вашата историска комисија, верувам ги знаат фактите,

Во однос на пораката да се откажеме од Тито ако сакаме во ЕУ, жалам но иако сте членка на ЕУ, Бугарија е далеку од субјект кој може да промовира европски вредности, затоа мене тој повик ми е нерелевантен,

Со оглед на фактот дека Маршалот Тито е историска личност морам да Ве соочам со мислењето на релевантни личности кои се сметаат за создавачи на Европската унија за неговото дело,

Па да почнеме:

Винстон Черчил, во август 1944 година: „Причината зошто престанавме да им помагаме на Дража Михаиловиќ и неговите четници е едноставна. Тој не се бореше со Хитлер. Одлучно сме на страната на Тито, поради неговата голема и храбра борба против германската армија.

Шарл де Гол, француски претседател: „Тито е борец кој, и покрај најтешките околности, прогласи победа. Тито е легендарен херој… “

Алдо Моро, премиер на Италија, 1965 година: „Претседателот Тито е човек кој во тешки и критични настани се искачи на симбол на храброст и одлучност во борбата за независност на својата земја….

Вили Брант, канцелар на Германија, 1973 година: „На југословенскиот народ му е судбина и дар да има таков водач во годините на најголема опасност. Јас го гледам претседателот Тито како една од највпечатливите личности на нашето време. Посебно ја ценам храброста и државотворноста на Тито “.

Хелмут Шмит, германски канцелар: „Малку се оние кои успеваат да го стават целиот свој живот, толку бескомпромисно и безмилосно кон себе, во служба на сопствениот народ и светската заедница“.

Фелипе Гонзалес, шпански државник: „Тито беше човек секогаш фокусиран на мирот и слободата на светот“.

Сандро Пертини, италијански претседател: „Со смртта на претседателот Тито, човештвото губи борец кој упорно се бореше за принципите на слобода и правда.

Јоргос Папандреу, грчки политичар, во 1964 година: „Неодамна го нареков маршалот Тито апостол на мирот во грчкото собрание. Јас навистина можам да кажам дека сум возбуден и трогнат од неговата мисија во човештвото – мисијата за слобода и мир.

———————————————————–

Сега Захариева да видиме што велат за Тито оние кои ја внесоа вашата и нашата земја во НАТО

Двајт Ајзенхауер, претседател на САД и генерал: „Маршалот Тито е најголемиот херој на Втората светска војна“.

Франклин Д. Рузвелт, претседател на Соединетите држави, 1944 година: „Одлуката на Тито да се бори против нацистите е пресвртна точка во историјата на Втората светска војна…“

Џорџ Патон, американски генерал: „Маршалот Тито и неговите партизани имаа и политичка и воена храброст да застанат среде окупирана Европа и кога нашите работи не одеа добро, земете оружје и нанесете неочекуван и силен морален удар на Хитлер.

Нил Амстронг, американски астронаут: „Претседателот Тито е човек кој уништувањето и војната ги претвори во создавање и мир“.

Артур Милер, американски писател, 1973 година: „… Кога слушнавме за големиот отпор што партизаните на Тито им го пружаа на германските орди и фашизмот, за време на Втората светска војна за првпат сфативме дека Хитлерова Германија не е непобедлива“.

Ричард Никсон, претседател на Соединетите држави: „… Тито е лидер кој има свои принципи, смисла за хумор, голема меморија и не се плаши од нас Американците!“

Џими Картер, претседател на САД: „Во мир и војна, Тито е дел од историјата на светот, во времето на сегашната генерација и во времето на претходните генерации. Тој е човек со неисцрпна сила, неисцрпна младост, неисцрпен борбен дух и неисцрпна храброст

————————————————————

Но госпоѓо Захариева претпоставувам дека најтешко ќе Ви падне мислењето на Јуџин Борза, американски историчар

Јуџин Н. Борза, „Македонија Редукс“, во „Окото проширено: животот и уметностите во грчко-римската антика“

Тешко е да се знае дали ќе постоеше независна македонска држава доколку Тито не го признаеше и поддржуваше развојот на македонската етничка припадност како дел од неговата етнички организирана Југославија. Тој го стори тоа како контра на Бугарија, која со векови имаше историско тврдење на областа дури на запад до Охридското Езеро и сегашната граница на Албанија.

Почитувана Захариева, дајте ни сега аргументи зошто славењето на Тито е спротивно на западните вредности па да размислиме ?

ФБ статус на Сеад Ризвановиќ

loading...

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro

Watch Gunslinger Girl: Il Teatrino Episode 13

Gate Keepers 21 (Dub) (https://gogoanime.be/m/LQ7P) Episode 6

Website https://animekisa.in: Watch The Boy and the Beast (Dub) animekisa Episode Full animes online

Gogoanimelol webflow: https://gogoanimelol.webflow.io/

Coub: https://coub.com/gogoanimelol