МВР ЈА ПРЕДУПРЕДУВА ЈАВНОСТА: РОДИТЕЛИТЕ ДА ВНИМАВААТ НА СВОИТЕ ДЕЦА КОИ КОРИСТАТ ТИК ТОК, ВО РУСИЈА И ИЗРАЕЛ СЕ ЗАБЕЛЕЖАНИ ПОВИЦИ ЗА САМО ПОВРЕДУВАЊЕ!
МВР ЈА ПРЕДУПРЕДУВА ЈАВНОСТА: РОДИТЕЛИТЕ ДА ВНИМАВААТ НА СВОИТЕ ДЕЦА КОИ КОРИСТАТ ТИК ТОК, ВО РУСИЈА И ИЗРАЕЛ СЕ ЗАБЕЛЕЖАНИ ПОВИЦИ ЗА САМО ПОВРЕДУВАЊЕ!
БОТОВИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ КРЕНАА РАЦЕ ОД МИЦКОВСКИ: ОВАА ФОТКА Е ХИТ НА ТВИТЕР И ФЕЈСБУК!
БОТОВИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ КРЕНАА РАЦЕ ОД МИЦКОВСКИ: ОВАА ФОТКА Е ХИТ НА ТВИТЕР И ФЕЈСБУК!
(ВИДЕО) ТОА Е ТАА ХАРИЗМА НА ГОЛЕМИТЕ ЛИДЕРИ КОЈА ИЛИ ЈА ИМАШ ИЛИ ЈА НЕМАШ: БОЈКО БОРИСОВ МУ ГО ДАДЕ СВОЕТО ПАЛТО НА ГРАДЕЖЕН РАБОТНИК
(ВИДЕО) ТОА Е ТАА ХАРИЗМА НА ГОЛЕМИТЕ ЛИДЕРИ КОЈА ИЛИ ЈА ИМАШ ИЛИ ЈА НЕМАШ: БОЈКО БОРИСОВ МУ ГО ДАДЕ СВОЕТО ПАЛТО НА ГРАДЕЖЕН РАБОТНИК
(ВИДЕО) ПАЗЕТЕ ЛУЃЕ, КОПИЛИЊА И МОНСТРУМИ ДЕМНАТ НА ИНТЕРНЕТ СО НАМЕРА ДА ВЕ ОГРАБАТ
(ВИДЕО) ПАЗЕТЕ ЛУЃЕ, КОПИЛИЊА И МОНСТРУМИ ДЕМНАТ НА ИНТЕРНЕТ СО НАМЕРА ДА ВЕ ОГРАБАТ
(ВИДЕО) БОЈКОТИРАМ: ПРОБЛЕМОТ НА ВМРО ДПМНЕ Е ШТО ТОЛКУ МНОГУ ГО МРАЗАТ ЗАЕВ ШТО ПОВЕРУВАА ВО ПРИКАЗНИТЕ ДЕКА ЗАЕВ Е ГЛУП, И ТУКА Е ПРОБЛЕМОТ ШТО ГО ПОТЦЕНУВААТ ЦЕЛО ВРЕМЕ
(ВИДЕО) БОЈКОТИРАМ: ПРОБЛЕМОТ НА ВМРО ДПМНЕ Е ШТО ТОЛКУ МНОГУ ГО МРАЗАТ ЗАЕВ ШТО ПОВЕРУВАА ВО ПРИКАЗНИТЕ ДЕКА ЗАЕВ Е ГЛУП, И ТУКА Е ПРОБЛЕМОТ ШТО ГО ПОТЦЕНУВААТ ЦЕЛО ВРЕМЕ
ЦАРОВСКА: Подновувањето на Спомен-собата на Крсте Мисирков е значаен настан, не само за Институтот за македонски јазик, туку и за целата држава. На овој начин се покажува почитување кон неговото дело, но, и вложување во грижата и негувањето на македонскиот јазик
ЦАРОВСКА: Подновувањето на Спомен-собата на Крсте Мисирков е значаен настан, не само за Институтот за македонски јазик, туку и за целата држава. На овој начин се покажува почитување кон неговото дело, но, и вложување во грижата и негувањето на македонскиот јазик
ОРДАНОВСКИ: СО БРАВУРОЗЕН ДОСЕГА НЕВИДЕН ВО МАК ПОЛИТИКАТА ПОТЕГ, ЗАЕВ ГО ТРЕСНА МИЦКОВСКИ ОД ЗЕМЈА, ПО КОЈ ЗНАЕ КОЈ ПАТ!
ОРДАНОВСКИ: СО БРАВУРОЗЕН ДОСЕГА НЕВИДЕН ВО МАК ПОЛИТИКАТА ПОТЕГ, ЗАЕВ ГО ТРЕСНА МИЦКОВСКИ ОД ЗЕМЈА, ПО КОЈ ЗНАЕ КОЈ ПАТ!
КОРОНАТА СКАПО ЌЕ НЕ ЧИНИ: Издадена е осмата еврообврзница од 700 милиони евра со каматна стапка од 1,625 отсто
КОРОНАТА СКАПО ЌЕ НЕ ЧИНИ: Издадена е осмата еврообврзница од 700 милиони евра со каматна стапка од 1,625 отсто

Ризвановиќ: Госпоѓо Захариева претпоставувам дека најтешко ќе Ви падне мислењето на Јуџин Борза, американски историчар

Почитувана госпоѓо Захариева,

Прво направивте голема грешка кога во иста реченица ги ставивте Стаљин и Тито, за нивните односи препорачувам да се консултирате со вашата историска комисија, верувам ги знаат фактите,

Во однос на пораката да се откажеме од Тито ако сакаме во ЕУ, жалам но иако сте членка на ЕУ, Бугарија е далеку од субјект кој може да промовира европски вредности, затоа мене тој повик ми е нерелевантен,

Со оглед на фактот дека Маршалот Тито е историска личност морам да Ве соочам со мислењето на релевантни личности кои се сметаат за создавачи на Европската унија за неговото дело,

Па да почнеме:

Винстон Черчил, во август 1944 година: „Причината зошто престанавме да им помагаме на Дража Михаиловиќ и неговите четници е едноставна. Тој не се бореше со Хитлер. Одлучно сме на страната на Тито, поради неговата голема и храбра борба против германската армија.

Шарл де Гол, француски претседател: „Тито е борец кој, и покрај најтешките околности, прогласи победа. Тито е легендарен херој… “

Алдо Моро, премиер на Италија, 1965 година: „Претседателот Тито е човек кој во тешки и критични настани се искачи на симбол на храброст и одлучност во борбата за независност на својата земја….

Вили Брант, канцелар на Германија, 1973 година: „На југословенскиот народ му е судбина и дар да има таков водач во годините на најголема опасност. Јас го гледам претседателот Тито како една од највпечатливите личности на нашето време. Посебно ја ценам храброста и државотворноста на Тито “.

Хелмут Шмит, германски канцелар: „Малку се оние кои успеваат да го стават целиот свој живот, толку бескомпромисно и безмилосно кон себе, во служба на сопствениот народ и светската заедница“.

Фелипе Гонзалес, шпански државник: „Тито беше човек секогаш фокусиран на мирот и слободата на светот“.

Сандро Пертини, италијански претседател: „Со смртта на претседателот Тито, човештвото губи борец кој упорно се бореше за принципите на слобода и правда.

Јоргос Папандреу, грчки политичар, во 1964 година: „Неодамна го нареков маршалот Тито апостол на мирот во грчкото собрание. Јас навистина можам да кажам дека сум возбуден и трогнат од неговата мисија во човештвото – мисијата за слобода и мир.

———————————————————–

Сега Захариева да видиме што велат за Тито оние кои ја внесоа вашата и нашата земја во НАТО

Двајт Ајзенхауер, претседател на САД и генерал: „Маршалот Тито е најголемиот херој на Втората светска војна“.

Франклин Д. Рузвелт, претседател на Соединетите држави, 1944 година: „Одлуката на Тито да се бори против нацистите е пресвртна точка во историјата на Втората светска војна…“

Џорџ Патон, американски генерал: „Маршалот Тито и неговите партизани имаа и политичка и воена храброст да застанат среде окупирана Европа и кога нашите работи не одеа добро, земете оружје и нанесете неочекуван и силен морален удар на Хитлер.

Нил Амстронг, американски астронаут: „Претседателот Тито е човек кој уништувањето и војната ги претвори во создавање и мир“.

Артур Милер, американски писател, 1973 година: „… Кога слушнавме за големиот отпор што партизаните на Тито им го пружаа на германските орди и фашизмот, за време на Втората светска војна за првпат сфативме дека Хитлерова Германија не е непобедлива“.

Ричард Никсон, претседател на Соединетите држави: „… Тито е лидер кој има свои принципи, смисла за хумор, голема меморија и не се плаши од нас Американците!“

Џими Картер, претседател на САД: „Во мир и војна, Тито е дел од историјата на светот, во времето на сегашната генерација и во времето на претходните генерации. Тој е човек со неисцрпна сила, неисцрпна младост, неисцрпен борбен дух и неисцрпна храброст

————————————————————

Но госпоѓо Захариева претпоставувам дека најтешко ќе Ви падне мислењето на Јуџин Борза, американски историчар

Јуџин Н. Борза, „Македонија Редукс“, во „Окото проширено: животот и уметностите во грчко-римската антика“

Тешко е да се знае дали ќе постоеше независна македонска држава доколку Тито не го признаеше и поддржуваше развојот на македонската етничка припадност како дел од неговата етнички организирана Југославија. Тој го стори тоа како контра на Бугарија, која со векови имаше историско тврдење на областа дури на запад до Охридското Езеро и сегашната граница на Албанија.

Почитувана Захариева, дајте ни сега аргументи зошто славењето на Тито е спротивно на западните вредности па да размислиме ?

ФБ статус на Сеад Ризвановиќ

loading...

Watch How Not to Summon a Demon Lord Ω Episode Preview at AnimePlanet anime planet bungou stray dogs

So I'm a Spider, So What? Episode 2 at AnimeHeaven animeheaven dragon ball z