(ВИДЕО) Десетина повредени од кои две лица потешко во пожарот во хотелот Буши
(ВИДЕО) Десетина повредени од кои две лица потешко во пожарот во хотелот Буши
(ВИДЕО) КАМПАЊА НА МВР И РБСП: Безбедноста на пешаците на прво место, значително намален бројот на жртви на патиштата
(ВИДЕО) КАМПАЊА НА МВР И РБСП: Безбедноста на пешаците на прво место, значително намален бројот на жртви на патиштата
Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
Грковска: Законот за потекло на имот ќе се донесува внимателно
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
УЖАС, СО ВАКВИ ПРОТЕСТИ ПАК СЕ КРЕВА ЖЕЛЕЗНАТА ЗАВЕСА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА - Бугарското ВМРО организираше протест против кревање на ветото: Демонстрантите скандираа „Македонија е бугарска“
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот, Претрес во скопско, приведено едно лице
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Бесими: Ребаланс за заздравување на економијата и поддршка на граѓаните и стопанството
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
Зеленски: Војната со Русија ќе биде крвава, но ќе заврши на преговарачка маса
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?
БОМБА НА КАЕВСКИ: Груевски откри нови работи, дали градоначалникот со кој контактира е Арсовска?

Рош Македонија и Фармацевтски факултет потпишаа Меморандум за соработка

Со потпишување на Меморандумот за соработка меѓу Рош Македонија и Центарот за кариера на Фармацевтскиот факултет Скопје, при УКИМ се официјализира соработка меѓу глобалната иновативна здравствена компанија и високообразовната институција. Соработката ќе се одвива во научната и стручна дејност од областа на фармацијата.

Меморандумот за соработка отвора можност за потесна заемна комуникација помеѓу една од најголемите интернационални иновативни здравствени компании и академската средина кај нас, со цел создавање подобри студиски програми конкурентни на пазарот на трудот, како и проширени цели и нова средина за учење.

„Како фармацевтска и биотехнолошка компанија којашто е предводник во создавањето иновативни терапевтски и дијагностички методи, го знаеме значењето и потребата од најсовремените научни заклучоци, теориска и практична емпирија во создавањето квалитетни високообразовани кадри во здравствениот сектор. Затоа ги вложуваме нашите ресурси и веруваме дека со заеднички ангажман ќе создадеме млад, стручен кадар, којшто ќе има можност да ги следи современите трендови во областа на биотехнологијата и дијагностиката и на тој начин ќе се оспособи за да ги поместува границите на ефективна здравствена заштита“, истакна д-р Александра Ивановска, директорка на Рош Македонија.

Соработката ќе биде фокусирана на взаемна размена на информации и искуства, стручна, научна и техничка поддршка во изготвување на експертски анализи, реализација на практикантство на студентите на Факултетот за времетраење на студиите, едукативни и консултативни активности, како и организирање и учество на научни и професионални состаноци, конференции, симпозиуми и други форми на образование.

На потпишувањето присуствуваа Деканот на Фармацевтскиот Факултет проф. д-р Зоран Стерјев, раководителот на Центарот за кариера проф. д-р Јасмина Тониќ Рибарска. Според нив, со овој Меморандум, македонските студенти добиваат ретка но вредна можност за збогатување на својата едукација со искуства и експертско знаење од една од најиновативните компании во фармацијата што значително ќе го зголеми нивото на стручност, професионалност и конкурентност на македонските фармацевти на глобалниот пазар на трудот.

loading...

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4 anime Horimiya (Dub)

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc Episode 6

4anime biz Hunter x Hunter (2011)

4Anime DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

Josee, the Tiger and the Fish