ОБСЕ-ОДИХР: Еден отсто за независни листи е во согласност со добрите меѓународни практики
ОБСЕ-ОДИХР: Еден отсто за независни листи е во согласност со добрите меѓународни практики
Царовска: Со вработување на 500 образовни асистенти се грижиме и создаваме образование за секое дете
Царовска: Со вработување на 500 образовни асистенти се грижиме и создаваме образование за секое дете
Груби: Оваа коалиција рушеше табуа и во 2002 година
Груби: Оваа коалиција рушеше табуа и во 2002 година
(ВИДЕО) ГРАДОТ СКОПЈЕ ЈА ПОЧНА ТРЕТАТА ФАЗА ОД РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ИНДИРА ГАНДИ ВО ШУТО ОРИЗАРИ
(ВИДЕО) ГРАДОТ СКОПЈЕ ЈА ПОЧНА ТРЕТАТА ФАЗА ОД РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ИНДИРА ГАНДИ ВО ШУТО ОРИЗАРИ
БРАВО МВР - Одземени 14 возила од „диви“ тркачи од Тетово и од странство
БРАВО МВР - Одземени 14 возила од „диви“ тркачи од Тетово и од странство
Шекеринска: За Рамковниот договор имаше многу скепса, но создаде клима на заедништво
Шекеринска: За Рамковниот договор имаше многу скепса, но создаде клима на заедништво
ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО НАГРАДИ СО 300.000 ДЕНАРИ ОЛИМПИСКИОТ ВИЦЕПРВАК ВО ТЕКВОНДО ДЕЈАН ГЕОРГИЕВСКИ
ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО НАГРАДИ СО 300.000 ДЕНАРИ ОЛИМПИСКИОТ ВИЦЕПРВАК ВО ТЕКВОНДО ДЕЈАН ГЕОРГИЕВСКИ
Заев: Охрискиот договор донесе нов дух на водење политики кои градат мостови, заедно се развиваме како држава членка на НАТО и идна членка на ЕУ
Заев: Охрискиот договор донесе нов дух на водење политики кои градат мостови, заедно се развиваме како држава членка на НАТО и идна членка на ЕУ

Русковска: Не е работа на Мицкоски и Пендаровски да коментираат судски одлуки, така се врши притисок

Шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, во вечерашното интервју за „360 степени“ рече дека недозволиво е Христијан Мицкоски и Стево Пендаровски како лидер на најголемата опозициска партија и претседателот на државата да коментираат судски одлуки.

-Сметам дека лидерот на најголемата опозициска партија, кој може на следни парламентарни избори да стане премиер на оваа држава, а уште помалку претседателот на државата, може да си дозволат да коментираат судски пресуди, ниту квалификации. Тоа не е нивна работа. Според мене, со тоа се врши директен политички притисок врз работата на судовите. Од друга страна, сите бранители на осудените најавија поднесување на вонредни правни лекови до Врховниот суд. Е сега, доколку Врховниот суд најпрофесионално го сработи предметот и најде дека пресудата треба да се укине, вие како граѓанин што ќе помислите?“ – рече Русковска.

Претходно, Мицкоски и Пендаровски, кои денеска имаа и средба на која разговарале за осудените во случајот „27 април“, рекоа дека тие не се терористи. Но, Русковски посочи дека тие не се осудени за теороризам, туку за друго дело-терористичко загрозување на уставниот поредок.

loading...

ANIMEFLIX animeflix dragon ball: Dr. Stone Episode 24

AniWatch anime online: Fairy Tail (Dub) (https://aniwatch.pro/m/YVm4) Episode 175