(ВИДЕО) СТАР, СПОР, ГРД, ГО ВИКААТ ДИВА СВИЊА: АМЕРИКАНСКИ АВИОН А 10 Е НОЌНА МОРА ЗА ТАЛИБАНЦИТЕ, ИРАЧАНИТЕ И ИСИС, ИМА НАЈМОЌЕН МИТРАЛЕЗ КОЈ МЕЛЕ НА СИТНИ ПАРЧИЊА ЦЕЛИ ТЕНКОВИ, КУЌИ И ЗГРАДИ
(ВИДЕО) СТАР, СПОР, ГРД, ГО ВИКААТ ДИВА СВИЊА: АМЕРИКАНСКИ АВИОН А 10 Е НОЌНА МОРА ЗА ТАЛИБАНЦИТЕ, ИРАЧАНИТЕ И ИСИС, ИМА НАЈМОЌЕН МИТРАЛЕЗ КОЈ МЕЛЕ НА СИТНИ ПАРЧИЊА ЦЕЛИ ТЕНКОВИ, КУЌИ И ЗГРАДИ
САРАЧИНИ: Банално е благ збор за она што се случува во македонските медиуми и македонската јавност
САРАЧИНИ: Банално е благ збор за она што се случува во македонските медиуми и македонската јавност
(ВИДЕО) Американските војници имаат обука за струен удар
(ВИДЕО) Американските војници имаат обука за струен удар
ЗАЕВ АПСОЛУТЕН ПОБЕДНИК ВО ТВ ДУЕЛОТ: ГЛЕДАЧИТЕ СО ДРВА И КАМЕЊА ПО ЛИДЕРОТ НА ВМРО ДПМНЕ, МИЦКОВСКИ
ЗАЕВ АПСОЛУТЕН ПОБЕДНИК ВО ТВ ДУЕЛОТ: ГЛЕДАЧИТЕ СО ДРВА И КАМЕЊА ПО ЛИДЕРОТ НА ВМРО ДПМНЕ, МИЦКОВСКИ
Во Охрид се одржува голема НАТО вежба „Северна Македонија 2021“
Во Охрид се одржува голема НАТО вежба „Северна Македонија 2021“
Заев: Ние со Бугарија продолжуваме да градиме пријателски односи, за македонски јазик и идентитет не се преговара
Заев: Ние со Бугарија продолжуваме да градиме пријателски односи, за македонски јазик и идентитет не се преговара
Заев за Канал 5: За четири години со СДСМ просечната плата порасна за над 6.000 денари, а за шест години со ВМРО-ДПМНЕ за само 1.700 денари
Заев за Канал 5: За четири години со СДСМ просечната плата порасна за над 6.000 денари, а за шест години со ВМРО-ДПМНЕ за само 1.700 денари
МИЦКОВСКИ ВО ДУЕЛОТ СО ЗАЕВ СЕ ПОЈАВИ СО ЧАСОВНИК ОД 8000 ЕВРА!
МИЦКОВСКИ ВО ДУЕЛОТ СО ЗАЕВ СЕ ПОЈАВИ СО ЧАСОВНИК ОД 8000 ЕВРА!

Русковска за СДК: Од финансовата полиција не сум задоволна, Империја е на вештачење по моја интервенција

Недозволиво е од Финансиска полиција минатата година да дојдат само 9 пријави за перење пари и ниту една од нив да не е сомнеж за организиран криминал и корупција или против високи функционери, вели обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска во интервју за САКАМДАКАЖАМ.МК.

За веќе поведените истраги од висок јавен интерес, пак, кажува дека таа за „Скопје 2014“ конечно ќе биде реферирана денеска во Републичкото обвинителство. Досега има обвинето пратеници и судии и вели дека ако не фати во криминал и обвини функционери од извршната власт, себеси ќе се смета за не толку успешен обвинител за организиран криминал и корупција.

Јас лично не сум задоволна од соработката со Финансиска полиција. Тоа го нагласив и кога го бранев Годишниот извештај за 2019 година пред Советот на јавни обвинители дека за цела 2019 година имаме само 9 предмети за перење пари , што е недозволиво во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. Патем, сите предмети се во соработка со МВР-Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал.

Обвинителке Русковска, многу време помина, што се случи со „Империја“, „Актор“, „Скопје 2014“, „Поткуп за кинеските автопати“, со останатите (пред)истраги на поранешното СЈО?

Предметот „Империја“ беше пратен на вештачење, не сакам да кажам каде, сè уште е рано. Добивме писмо со кое одбија да го вештачат, па со мое посредство, прифатија. Малку и ја допрецизиравме наредбата за вештачење, денеска ќе ја пратиме повторно и ќе се почне со вештачењето. Што се однесува до истрагата за „Скопје 2014“, договорени сме со колегата денеска да биде рефериран во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, а за останатите предмети не дошле да се реферираат ни пред мене, ни во Републичкото обвинителство. Таков е договорот за овие специфични предмети за кои постои широк јавен интерес. Првин пред мене и евентуално пред колегиумот, па потоа во Републичкото.

Целото интервју можете д го прочитате на СДК.мк

loading...

Website https://4anime.biz: Watch Face to Face 4anime Episode Full 4anime official site

AnimeDao: Omoi no Kakera anime episode Full online free at https://animedao.nl boku no hero academia season 4 animedao

Watch anime online for free at AnimeKisa watch anime online

AnimeBee: The Adventures of Tom Sawyer anime episode 49 online free at https://animebee.to dubbed anime

About: https://about.me/gogoanimelol

Animeflixnl mystrikingly: https://animeflixnl.mystrikingly.com/