МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
Кој води психолошка војна против братска Србија?
Кој води психолошка војна против братска Србија?
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"

Салиу: Македонија не постоеше во картата на Европа пред Заев

Заев си поднесе оставка. Пред извесно време даде оставка и од партија, што значи дека веќе не е политички активен и можам да кажам неколку зборови за професионалното искуство со поранешниот премиер и неговото политичко дејствување во овој период.

Прво, во однос на новинарите, Заев постави нов стандард, кој другите политичари беа должни да го следат… Имаше одговори за сѐ. Неговиот пример беше должен да го следат неговите соработници, но и опозицијата.
Што се однесува до политичкото делување, тој зборуваше отворено на секоја тема и што е најдобро, имаше храброст да дејствува.
Без храброста на Заев оваа држава никогаш немаше да влезе во НАТО.

Во однос на Албанците, само поради храброста и политичката визија на Заев, Албанец стана претседател на Собранието. Албанец стана и министер за финансии и министер за надворешни работи. Да, сите овие се кадри на ДУИ, но ДУИ е на власт 20 години, а во изминатите 20 години мораа да се задоволат со заменици министри и Министерството за животна средина.

Изгласан е и Законот за употреба на јазиците. Да, на инсистирање на сите албански партии, но без поддршката на Заев, да бидеме искрени, тоа немаше да помине, бидејќи во демократија правилата ги прават бројките. Денес дури и партија како ВМРО ДПМНЕ ја менува својата реторика и политички курс, а според мене тоа се случува поради концептот „Едно општество за сите“.
Скопје и Тирана никогаш немале подобра соработка и верувајте ова не е поради албанските политичари.

Во овие 4 години, колку што владее Заев, речиси и да немаше инциденти од етничка природа. Знаете како беше пред само 6,7 години.

Македонија не постоеше во картата на Европа пред Заев. Целосно маргинализирана држава, заборавена од меѓународните организации и приватизирана од Груевски. Сликата по само 4,5 години е целосно изменета.

Северна Македонија е најновата успешна приказна на мултиетничка држава на Балканот.
Апсолутно и Заев има свои „гревови“. Еден од нив е тоа што не дозволи демократизација на амбиентот во албанскиот политички табор.
Се разбира, дури и на полето на реформите во правосудството тоа не успеа.

Според мене најголемиот неуспех е во изборот на кадар. Па, да се надеваме дека неговиот наследник ќе продолжи со позитивните работи и ќе се обиде да ги подобри состојбите… Едно е сигурно, го чека многу работа.

ФБ статус на Фуркан Салиу

loading...

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

watch anime dub Horimiya

ANIMEFLIX Ranking of Kings

SK8 the Infinity (Dub)

anime flix SK8 the Infinity (Dub)

ANIMEFLIX Horimiya (Dub)

tải go88