Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари
Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки
Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки
РСБСП со апел до матурантите: Прославите нека поминат без сообраќајни инциденти
РСБСП со апел до матурантите: Прославите нека поминат без сообраќајни инциденти
БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”
БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”

САРАЧИНИ: ШТО ИМ ДОЛЖИМЕ НА ЗАПАДОТ, САД И НАТО, А ШТО НА РУСИЈА?

Неповратната финансиска помош од САД во овие 30 години македонска независна држава изнесува околу 4 милијарди долари. Додадете на тоа уште пар милијарди најмалку, ако се пресмета помошта од други западни земји-сојузнички, пред сè Германија и Холандија. Од тие пари се изградени болници, училишта, градинки, патишта, водоводи, канализации и многу други работи.

А Русија? Русија, не дава помош, дури, сè уште нѝ должи пари од клириншкиот долг кон поранешна СФРЈ, во кој македонскиот дел е околу 60 милиони долари.
Но и Русија „инвестира“ кај нас – не во училишта, патишта, инфраструктура итн. туку во пропагандна машинерија која ја полни нашата јавност со гнев, говор на омраза и лажни вести.
Првата голема сила што зборуваше за независна Македонија е САД, преку претседателот Вилсон на почетокот на 20 век.

Првата земја што донесе војска на македонската граница и ја гарантираше независноста и територијалниот интегритет наспроти наапаниот балкански сатрап Милошевиќ беа САД.
Интервенцијата на САД и НАТО земјите беше клучна и за спас на земјава од војна во 2001-ва, како и од државниот удар кој требаше да ја внесе земјата во граѓанска војна по 27 април 2017та.

А Русија? Русија е творецот на санстефанска „голема“ Бугарија, во која Македонија е само провинција, а Македонците – Бугари. Русија го поддржа и Букурешкиот договор за поделба на Македонија во 1913 година.
Русија го поддржуваше и Милошевиќ во неговите апетити за „голема“ Србија. Во тие планови, Македонија беше – Јужна Србија, а Македонците – „Срби со тешката говорната маната“.
Русија и нејзината пропаганда постојано работи на дестабилизација на Македонија, поттикнување на меѓуетнички и внатреетнички конфликти во земјава.

Толку за тоа – што му должиме на Западот, САД и НАТО сојузниците, а што ѝ должиме на Русија, во овие денови, кога најголемата руска инвестиција во земјава, руската пропаганда, е пуштена на максимум. ☝
#KoRazumeShvatice

loading...

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

ani watch app Fairy Tail (Dub)

AniWatch To Your Eternity Episode 12

ani watch Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

anime online AniWatch My Hero Academia Season 3 (Dub)

AniWatch That Time I Got Reincarnated as a Slime