(ВИДЕО) АПЕЛ ДО ЈАВНОСТА - ВНИМАВАЈТЕ ДА НЕ БИДЕТЕ ОГРАБЕНИ, ЛАЈОНЕС НА ЗОРАН ВИТАНОВ ПРОГЛАСЕНА ЗА ПИРАМИДАЛНА ИЗМАМА ВО ГЕРМАНИЈА И АВСТРИЈА!
(ВИДЕО) АПЕЛ ДО ЈАВНОСТА - ВНИМАВАЈТЕ ДА НЕ БИДЕТЕ ОГРАБЕНИ, ЛАЈОНЕС НА ЗОРАН ВИТАНОВ ПРОГЛАСЕНА ЗА ПИРАМИДАЛНА ИЗМАМА ВО ГЕРМАНИЈА И АВСТРИЈА!
Шекеринска: Заразениот војник со медицинска евакуација ќе биде донесен во Скопје
Шекеринска: Заразениот војник со медицинска евакуација ќе биде донесен во Скопје
(ВИДЕО) ЗАЕВ ЗГРМЕ ОД БРИСЕЛ: Ние сме народ со гордост - никој не смее да си игра со македонскиот индентитет!
(ВИДЕО) ЗАЕВ ЗГРМЕ ОД БРИСЕЛ: Ние сме народ со гордост - никој не смее да си игра со македонскиот индентитет!
СО ВАКВИ ЛИ ЌЕ ИДЕМЕ ВО ЕВРОПА, СО ВАКВИ ЌЕ ИДЕМЕ САМО ВО ЏУНГЛИТЕ ВО ЦЕНТРАЛНА АФРИКА: ПА ДОБРО БЕ ЧОВЕЧЕ ДАЛИ СИ ТИ НОРМАЛЕН?!?!
СО ВАКВИ ЛИ ЌЕ ИДЕМЕ ВО ЕВРОПА, СО ВАКВИ ЌЕ ИДЕМЕ САМО ВО ЏУНГЛИТЕ ВО ЦЕНТРАЛНА АФРИКА: ПА ДОБРО БЕ ЧОВЕЧЕ ДАЛИ СИ ТИ НОРМАЛЕН?!?!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА ПРОТИВ БАЕРН МИНХЕН НА МАРАКАНА ПРЕД 100 000 НАРОД ВО 1979-ТА, ПУБЛИКАТА Е ТОЛКУ ГЛАСНА ШТО ТВ ВОДИТЕЛОТ СЕ ДЕРЕ И ПАК НИШТО НЕ СЕ СЛУША!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА ПРОТИВ БАЕРН МИНХЕН НА МАРАКАНА ПРЕД 100 000 НАРОД ВО 1979-ТА, ПУБЛИКАТА Е ТОЛКУ ГЛАСНА ШТО ТВ ВОДИТЕЛОТ СЕ ДЕРЕ И ПАК НИШТО НЕ СЕ СЛУША!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА СО НАШИОТ КИРИЛ ДОЈЧИНОВСКИ ГО ПОБЕДУВА ЛИВЕРПУЛ 3 СПРЕМА 1 НА ЕНФИЛД ПРЕД 45 000 ПУБЛИКА!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКА УТАКМИЦА: ЦРВЕНА ЅВЕЗДА СО НАШИОТ КИРИЛ ДОЈЧИНОВСКИ ГО ПОБЕДУВА ЛИВЕРПУЛ 3 СПРЕМА 1 НА ЕНФИЛД ПРЕД 45 000 ПУБЛИКА!
(ВИДЕО) ПИКСИ: НАМЕСТО ЈАС ДА ДАДАМ ГОЛ, ПОУБАВО МИ БЕШЕ НА ДУШАТА ДА МУ НАМЕСТАМ НА ПАНЧЕВ ДА ЗАБИЕ ГОЛ, АМА ТОЈ ПА СЕКОГАШ МИ ВИКАШЕ ФАЛА ЗА АСИСТЕНЦИИТЕ
(ВИДЕО) ПИКСИ: НАМЕСТО ЈАС ДА ДАДАМ ГОЛ, ПОУБАВО МИ БЕШЕ НА ДУШАТА ДА МУ НАМЕСТАМ НА ПАНЧЕВ ДА ЗАБИЕ ГОЛ, АМА ТОЈ ПА СЕКОГАШ МИ ВИКАШЕ ФАЛА ЗА АСИСТЕНЦИИТЕ
КОМЕДИЈА ДЕЛ АРТЕ НА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА БОНЕВА И ПАТАРИНИТЕ: Удар во зајак и куче, исечени гуми, обиди да ја истуркаат од патот: 9-те сообраќајки на Бонева
КОМЕДИЈА ДЕЛ АРТЕ НА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА БОНЕВА И ПАТАРИНИТЕ: Удар во зајак и куче, исечени гуми, обиди да ја истуркаат од патот: 9-те сообраќајки на Бонева

СДК: ДЕВОЈЧЕТО ДРЖЕНО ВО ЗАТОЧЕНИШТВО ВО КАРПОШ СЕ ОПОРАВУВА НА КЛИНИЧКИ, МАЈКАТА Е ПОД ПРИСМОТРА ВО БАРДОВЦИ

Девојчето било најдено во стан-депонија, во многу лоши хигиенски услови и веднаш, поради нејзината слаба моторика, било однесено во Клиничкиот центар. (Фото: СДК.МК)

Заклучено и држено во ропство од ментално болната мајка подолго време, во лоша здравствена состојба, далеку од надворешниот свет и од училиштето, 16-годишното девојче се опоравува под надзор на тим на лекари во Клиничкиот центар Мајка Тереза во Скопје.

Нејзината 44-годишна мајка е однесена на другиот крај од градот, во психијатриската болница во Бардовци, каде е под присмотра на психијатри. Тие треба за неколку дена да утврдат и да му кажат на обвинителството дали нејзиното монструозното однесување кон детето е поради психичко нарушување на здравјето, или таа е пресметлива личност која се изживувала врз ќерка си.

Надлежниот обвинител за овој случај бил информиран во саботата, кога нејзината мајка зборувала на телефон со операторката од СОС-линијата. Имено, според официјалната информација за настанот, жената се јавувала таму уште од ноември, во доцните часови, пријавувајќи насилство од соседи, од роднини.

Во петокот кога се јавила да пријави, операторката слушнала и крикови, друг женски глас во позадина и веднаш го пријавила тоа во полиција.

Со асистенција на Детска амбасада “Меѓаши” и Меѓуопштинскиот центар за социјални работи, полицијата влегла во домот на жената и го ослободила девојчето.

Неофицијално, девојчето било најдено во стан-депонија, во многу лоши хигиенски услови и веднаш, поради нејзината слаба моторика, било однесено на Клиника. Лекарите ќе утврдуваат дали однесувањето на детето е поради повеќегодишното малтретирање од мајката. Центарот за социјални работи веќе ѝ нашол старател.

Девојчето и мајката живееле сами.

Допрва треба да се утврди колку време детето било држено во заточеништво, какво малтретирање доживувала од мајка си, дали била воопшто некогаш запишана на училиште, а ако била, зошто нејзините наставници и професори не го пријавиле нејзиното отсуство.

ИЗВОР: СДК.МК

loading...

WCOStream wcostream amazing world of gumball: Horimiya Episode 13

GoGoAnime anime stream: My Hero Academia 2 (Dub) (https://gogoanime.be/m/W9EA) Episode 25