(ФОТО + ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
(ФОТО + ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
НАЈМНОГУ ОНЛАЈН КУПУВАЊА ОД СТРАНСТВО КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ ИЗВРШЕНИ СО ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ОД САД И ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО, ВКУПНО ОНЛАЈН КОН СТРАНСТВО СМЕ ПРОДАЛЕ ПРОДУКТИ И УСЛУГИ ВО ВРЕДНОСТ НА 16 МИЛИОНИ ЕВРА
НАЈМНОГУ ОНЛАЈН КУПУВАЊА ОД СТРАНСТВО КОН ДОМАШНИТЕ Е-ТРГОВЦИ ИЗВРШЕНИ СО ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ОД САД И ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО, ВКУПНО ОНЛАЈН КОН СТРАНСТВО СМЕ ПРОДАЛЕ ПРОДУКТИ И УСЛУГИ ВО ВРЕДНОСТ НА 16 МИЛИОНИ ЕВРА
Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите
Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите
КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПОЛИЦАЕЦ ЗА ПРИМАЊЕ ПОТКУП, ПРИВЕДЕНИ ПЕТ ДИЛЕРИ НА МАРИХУАНА ВО ГОСТИВАР
КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПОЛИЦАЕЦ ЗА ПРИМАЊЕ ПОТКУП, ПРИВЕДЕНИ ПЕТ ДИЛЕРИ НА МАРИХУАНА ВО ГОСТИВАР
(ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
(ВИДЕО) Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан
(ВИДЕО) Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство
(ВИДЕО) Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство
ДЕМАНТ ОД ВЛАДАТА: НЕ Е ТОЧНО ДЕКА ВЛАДИНИ СЛУЖБЕНИЦИ ГЛУМЕЛЕ НОВИНАРИ ВО БУГАРИЈА, ТИЕ БЕА ДЕЛ ОД ВЛАДИНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА, ПОМАГАА ВО СЛУЖБЕНАТА ПОСЕТА
ДЕМАНТ ОД ВЛАДАТА: НЕ Е ТОЧНО ДЕКА ВЛАДИНИ СЛУЖБЕНИЦИ ГЛУМЕЛЕ НОВИНАРИ ВО БУГАРИЈА, ТИЕ БЕА ДЕЛ ОД ВЛАДИНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА, ПОМАГАА ВО СЛУЖБЕНАТА ПОСЕТА
МВР ФАТИ ПЕДОФИЛ ВО СТРУМИЦА: Кривична пријава за наставник од Струмица поради сомнение за кривично дело полов напад врз дете
МВР ФАТИ ПЕДОФИЛ ВО СТРУМИЦА: Кривична пријава за наставник од Струмица поради сомнение за кривично дело полов напад врз дете

СДСМ: Арсовска бесрамно лаже, проектот Бас рапид транзит е систем кој е прогласен за еден од најеколошките начини на јавен превоз. Освен што возилата возат на еколошки погон, според проектот, за двете траси обезбедено беше двојно повеќе зеленило

Град Скопје вчера соопшти дека стопирањето на проектот „Бас Рапид Транзит“ (БРТ) е поради зачувување на животната средина, односно дека ако се реализира овој проект градот ќе остане без многу дрвја и зеленило.

БРТ инаку е проект кој се спроведуваше со поддршка на Европската банка за обнова и развој и е вреден 70 милиони евра, а од СДСМ одлуката да се прекине проектот ја нарекоа „скандалозна“ и велат дека не е вистина оти ќе се загрози животната средина доколку дојде до негова реализација.

„Проектот Бас рапид транзит е систем кој е прогласен за еден од најеколошките начини на јавен превоз. Освен што возилата возат на еколошки погон, според проектот, за двете траси обезбедено беше двојно повеќе зеленило, преку двојни дрвореди долж трасите. Беа предвидени и дополнителни 200.000 евра за соодветно пресадување на дрвја каде што е потребно за да не се загрози ниту едно зеленило. Неговата ефикасност значително ќе го намалеше обемот на сообраќај по скопските улици што е дополнителен придонес кон намалување на штетните гасови во воздухот“, се вели во партиското соопштение.

Од СДСМ реагираат и дека БРТ системот на ников начин нема да го загрози системот на водоснабдување во градот.

„Напротив, со овој проект беше предвидено целосна заштита на цевките за вода што минуваат под трасите на движење на БРТ, со соодветни механизми за заштита и од вибрации. Укинувањето на овој проект е на штета на граѓаните и на Градот, Арсовска спречува проект за ефикасен и еколошки јавен превоз“, додаваат од партијата.

Градоначалничката Данела Арсовска претходно рече дека останува на нејзиниот став дека БРТ системот не е добро решение за Скопје, а истакна и дека е можно распишување на референдум за тоа дали скопјани поддржуваат воведување на БРТ систем во јавниот превоз или не.

loading...

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX DARLING in the FRANXX (Dub)

free anime Dragon Ball Super

anime website Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Part 2

watch anime dub My Hero Academia Season 3 (Dub)

dubbed anime ANIMEFLIX Naruto: Shippuden (Dub)