Трајанов: Се нарушува етничкиот баланс во Владата, ќе имаме повеќе министри албанци од македонци
Трајанов: Се нарушува етничкиот баланс во Владата, ќе имаме повеќе министри албанци од македонци
Шахпаска: Аудио-читачот „Хана“, достапен за слепите лица кои говорат албански јазик, е потврда на концептот „Едно општество за сите“
Шахпаска: Аудио-читачот „Хана“, достапен за слепите лица кои говорат албански јазик, е потврда на концептот „Едно општество за сите“
Жители на Ново Маало: „Зелен Хуман Град“ и останатите лажни борци за екологија немаат право да одлучуваат во име на нашите имоти
Жители на Ново Маало: „Зелен Хуман Град“ и останатите лажни борци за екологија немаат право да одлучуваат во име на нашите имоти
Заев и Ескобар: Партнерството меѓу САД и Северна Македонија и членството на земјата во ЕУ се многу важни за Скопје и Вашингтон
Заев и Ескобар: Партнерството меѓу САД и Северна Македонија и членството на земјата во ЕУ се многу важни за Скопје и Вашингтон
ДАНСКА ЌЕ НАСАДИ ДЕСЕТИЦИ ИЉАДИ ПЛОВЕЧКИ ВЕТЕРНИЦИ НА СЕВЕРНО МОРЕ ЗА ДА ЈА СНАБДУВА ЦЕЛА ЕВРОПА СО ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЈА
ДАНСКА ЌЕ НАСАДИ ДЕСЕТИЦИ ИЉАДИ ПЛОВЕЧКИ ВЕТЕРНИЦИ НА СЕВЕРНО МОРЕ ЗА ДА ЈА СНАБДУВА ЦЕЛА ЕВРОПА СО ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЈА
ФИНСКА ЈА ГРАДИ НАЈГОЛЕМАТА НУКЛЕАРНА ЦЕНТРАЛА ВО ЕВРОПА, ОТПАДОТ ЌЕ ОДИ НЕКОЛКУ КИЛОМЕТРИ ПОД ЗЕМЈА!
ФИНСКА ЈА ГРАДИ НАЈГОЛЕМАТА НУКЛЕАРНА ЦЕНТРАЛА ВО ЕВРОПА, ОТПАДОТ ЌЕ ОДИ НЕКОЛКУ КИЛОМЕТРИ ПОД ЗЕМЈА!
Со картичките на Комерцијална банка обувките на Пеко до 19 декември може да ги купите и на попуст и на рати
Со картичките на Комерцијална банка обувките на Пеко до 19 декември може да ги купите и на попуст и на рати
Груби: Дигиталната апликација “Хана“, сегмент на еднакво општество
Груби: Дигиталната апликација “Хана“, сегмент на еднакво општество

Секогаш горда Ромка, но не секогаш горда Македонка. Не сум горда кога ќе чујам и прочитам погрдни зборови од моите македонци за моите Роми

По националност сум Македонка. По етничка припадност Ромка.

Секогаш горда Ромка, но не секогаш горда Македонка. Не сум горда кога ќе чујам и прочитам погрдни зборови од моите македонци за моите роми. А живееме заедно, учиме заедно, работиме заедно, се гледаме во очи секој ден.

Ајде да научиме денес нешто повеќе едни за други, ајде пуштете си ја сите денес Џелем џелем, нашата Ромска химна и преведете ја, да ја разберете болката која е раскажана и препеана. Прочитајте за Ромското знаме, за неговата симболика и размислете – нели сите живееме под ова наше Ромско знаме? Изгуглајте го 8ми април.

Системот е луѓе – додека луѓето не разберат и не се променат не е системот виновен туку сите ние, вие!

Денес на овој убав ден, 50 годишнината од Меѓународниот ден на Ромите, посакувам да почнат промените, како што сум горда Ромка, секогаш да бидам и горда Македонка која никогаш нема да слушне, види или сведочи за дискриминиран Македонски Ром!

Bahtalo neka ovel amenge, bute bershenge!

Фатима Османоска, фб пост

loading...

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2

Redo of Healer Episode 11

stream anime online Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

ANIMEFLIX My Hero Academia Season 4

ANIMEFLIX Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Part 2 Episode 8