Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв

Секој војник пред сè – приоритет во работата на министерката за одбрана Петровска

Министерката за одбрана Славјанка Петровска придружувана од началникот на Генералштабот на Армијата на Северна Македонија, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски ја посети касарната „Кузман Јосифовски –Питу“ во Тетово каде што претпоставените старешини ја информираа за условите за работа на припадниците на Армијата и нивните тековни активности.

За време на посетата министерката Петровска се информираше за потребите на војниците и старешините и можноста за решавање на предизвиците што им се појавуваат во секојдневниот војнички живот и работа.

По реферирањето од страна на надлежниот командант на касарната во Тетово, потполковник Игор Станковски, министерката за одбрана Петровска потенцираше дека во работата на Министерството за одбрана приоритет е секој војник и неговите потреби за извршување на задачите со цел остварување на предвидените планови за исполнување на мисиите и задачите на Армијата со посебен фокус на поддршка на цивилните власти и граѓаните во справувањето со закани и ризици од природни катастрофи и справувањето со кризи.

Петровска изврши увид во борбената готовност на единицата во касарната, како и нивната обученост и подготвеност за извршување на задачите. Со обиколката на тетовската касарна и објектите на Попова Шапка од страна на министерката Петровска и началникот генерал Ѓурчиновски беа согледани нивните капацитети, функционалноста и условите за живот и работа во нив, како и за идна рекреакција и спроведување на плановите за обука во нив. Притоа, од страна на министерката Петровска беше искажана благодарност до војниците и старешините за посветеноста во извршувањето на поставените задачи и обврски.

Во рамки на посетата на гарнизонот, министерката беше информирана за прашања поврзани со функционирањето на службата, од нормативно-правна природа и актуелни прашања од интерес на Армијата во Тетово, како и на објектот на Попова Шапка за што ќе се вложат напори предвидениот проект да биде целосно завршен.

loading...

go88 cổng 2 go88 ơ my đăng nhập go88 bằng facebook

lấy lại tài khoản sunwin sunwin impex sunwin nhận code