Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари
Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки
Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки
РСБСП со апел до матурантите: Прославите нека поминат без сообраќајни инциденти
РСБСП со апел до матурантите: Прославите нека поминат без сообраќајни инциденти
БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”
БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”

Шаќири – Сандри: МОН е подготвено да помогне во образованието на бегалците кои транзитираат низ земјава

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири, денеска оствари средба со Моника Сандри, претставник на УНХЦР во Северна Македонија, на која се беше истакната досегашната успешна соработка и реализацијата на проекти, кои се од значење и за македонските граѓани, но и за бегалците кои транзитираат низ земјава.

Министерот Шаќири ја запозна Сандри за досегашната имплементација на реформите во основното и средното стручно образование, напоменувајќи дека Северна Македонија ги следи светските трендови во полето на образованието.

„Северна Македонија како земја која претендира да биде дел од големото семејство на европски народи, секогаш е подготвена да им помогне на бегалците од кризните региони во Светот, нудејќи го своето гостопримство и заштита, како и да помогне во процесот на образование, доколку тоа биде побарано од неа. Образованието нема граници, секое дете треба да посетува настава, дури и доколку условите за тоа се минимални“, рече министерот.

Сандри изрази благодарност до министерот Шаќири за неговото лично инсистирање образовниот систем да го вклучи секое едно дете и го поздрави усвојувањето на новиот Закон за основно образование и Концепцијата за инклузивно образование кои вклучуваат одредби за деца бегалци, баратели на азил и деца без државјанство.

Таа додаде дека УНХЦР е подготвен да му помогне и да го поддржи Министерството за образование и наука со крајната цел сите деца бегалци, баратели на азил и деца без државјанство да добијат формално квалитетно државно образование според меѓународните стандарди и државното законодавство.

loading...

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 8

watch anime free AniWatch The Daily Life of the Immortal King 2nd Season [Chinese Dub]

aniwatch app Naruto

AniWatch Attack on Titan (Dub) Episode 21

AniWatch My Hero Academia (Dub) Episode 8