Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

Шаќири: Уставното право на децата е да имаат настава

Сите знаеме како функционираат буџетите, сите знаеме во какви економски движења сме, кои доаѓаат од надвор. Може и да има настава и да се најде друг начин на покажување на револтот, вели Јетон Шаќири, министер за образование и наука во Студио 10 на ТВ24.

-Досега имаме 4 неработни денови, имаме изгубено наставни материјали кои треба да се надоместат, ние во овој генерален штрајк повикавме тоа да е последен чекор затоа што ние сега сме со уписен конкурс за во средните училишта. Побарав од СОНК како да се надоместува, уставното право на децата е да имаат настава. Во првиот состанок заедничката цел, никогаш не се кажа збор дека не мислиме да има покачување на плата. Нашите позиции се дека овој образовен процес е многу важен, додава тој.

Тој додава дека кога се влегува во процес кога се работи да се реши проблемот, нема причина за револт.

-Прашање е дали проблемот ќе се реши за 3, за 5 дена. Зошто децата да се гарант на овој процес“ – вели Шаќири.

loading...

https://go88.gg/

https://sunwin.gg/