БРАВО - КОЖУВЧАНКА ДОНИРАЛА НАД 160 000 ЕВРА НА КАВАДАРЧАНИ!
БРАВО - КОЖУВЧАНКА ДОНИРАЛА НАД 160 000 ЕВРА НА КАВАДАРЧАНИ!
Премиерот Ковачевски на ФБ: Благовремената и координирана реакција го спречи ширењето на пожарот во Битола и предизвикување на поголема штета
Премиерот Ковачевски на ФБ: Благовремената и координирана реакција го спречи ширењето на пожарот во Битола и предизвикување на поголема штета
ОВА Е НАЈГОЛЕМ СРАМ ЗА ДРЖАВАТА: Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета
ОВА Е НАЈГОЛЕМ СРАМ ЗА ДРЖАВАТА: Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета
Славењето на Водици во реканското село Битуше е посебно доживување, различно од другите македонски села и градови
Славењето на Водици во реканското село Битуше е посебно доживување, различно од другите македонски села и градови
ЛДП се шири со нови општински организации. Вечерва во хотел Сириус, се одржа основачко Собрание на општинската организација на ЛДП - Василево
ЛДП се шири со нови општински организации. Вечерва во хотел Сириус, се одржа основачко Собрание на општинската организација на ЛДП - Василево
Комерцијална банка и East Gate Mall - заедно за нова радост! Подари 1.000, 2.000, 3.000, 4.000 или 5.000 денари во вид на подарок-картичка и израдувај ги оние што најмногу ти значат
Комерцијална банка и East Gate Mall - заедно за нова радост! Подари 1.000, 2.000, 3.000, 4.000 или 5.000 денари во вид на подарок-картичка и израдувај ги оние што најмногу ти значат
АНАСТАСОВ: УЛИЦИТЕ ВО ПРОБИШТИП СЕ ЧИСТАТ И ПОСОЛУВААТ РЕДОВНО, СЕПАК ДА СЕ ВОЗИ ВНИМАТЕЛНО
АНАСТАСОВ: УЛИЦИТЕ ВО ПРОБИШТИП СЕ ЧИСТАТ И ПОСОЛУВААТ РЕДОВНО, СЕПАК ДА СЕ ВОЗИ ВНИМАТЕЛНО
Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ, продолжува со монструозни конструкции и обвинувања
Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ, продолжува со монструозни конструкции и обвинувања

ШЕФОТ НА ДЗС, СИМОВСКИ: Сите подготовки се завршени и целосно сме подготвени за отпочнување на пописот

„Државниот завод за статистика е целосно подготвен за отпочнување на најголемата и најзначајната статистичка операција – Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021-та година. Сите подготвителни активности се завршени целосно и ние сме комплетно подготвени за отпочнување на оваа активност“, истакна директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, на заедничката прес-конференцијата со портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа.

Симовски информираше дека во тек се обуките на реонските инструктори, кои во оваа активност ќе имаат супервизорска функција, а за неколку дена ќе отпочнат обуките на лицата кои непосредно ќе го спроведат пописот, односно попишувачите.

„Денеска завршува конкурсот за пријавување на кандидати за попишувачи, бројките на апликанти се исклучително задоволителни, огромен е интересот, досега аплицирале речиси 8.000 за учество во пописот и сигурни сме дека ќе имаме комплетна покриеност со попишувачи на целиот терен“, нагласи директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски.

На прес-конференцијата директорот Симовски изрази благодарност за одлуката на Владата да се стават на располагање лицата кои се ангажирани со договори на дело во владините институции и во институциите на локалната самоуправа за да се вклучат во пописот како попишувачи, доколку за тоа има потреба.

Одговарајќи на новинарско прашање Симовски истакна дека очекува да има доволно попишувачи во сите реони, и истакна дека одлуката на Владата е само можност некаде евентуално да се интервенира доколку има потреба.

„Спремни сме за почетокот. Владата донесе по предлог на Комисијата за заразни болести многу строги протоколи како треба да се однесуваме во услови на пандемија. Ние гарантираме дека целосно до последната точка и запирка ќе ги почитуваме овие строги протоколи. Во однос на овој аспект сите треба да бидат сигурни дека во ниту еден случај, нема да биде загрозено здравјето на ниту еден поединец во државата“, истакна Симовски.

Во однос на прашањето за електронски попис Симовски истакна дека воопшто не се размислува во насока да се менува методологијата, која е одобрена од страна на ЕУРОСТАТ, донесена со Закон и објавена во „Службен весник“.

Во однос на евентуално одбивањето на некои граѓани да се попишат директорот Симовски нагласи дека учеството во Пописот е законска обврска на секој граѓанин.

loading...

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

animefreaks official website Dragon Ball Super

AnimeFreak The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

Mother of the Goddess’ Dormitory

anime freak tv AnimeFreak Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?