Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема хаџи хфз. Шаќир ефенди Фетаху
Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема хаџи хфз. Шаќир ефенди Фетаху
Премиерот Заев по повод Рамазан Бајрам: Во овие тешки мигови заради пандемијата со КОВИД-19, светиот празник Рамазан Бајрам носи надеж за нов почеток и ја поттикнува вербата на луѓето во доброто, вистината и правдата
Премиерот Заев по повод Рамазан Бајрам: Во овие тешки мигови заради пандемијата со КОВИД-19, светиот празник Рамазан Бајрам носи надеж за нов почеток и ја поттикнува вербата на луѓето во доброто, вистината и правдата
Сијарто со порака од Будимпешта: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори се, тоа побрзо да се случи
Сијарто со порака од Будимпешта: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори се, тоа побрзо да се случи
ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ СЕ ВРТАТ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО, ЗАТОА НЕ ТРЕБА МОРАТОРИУМИ И СУСПЕНЗИЈА НА ДУПОВИ: Продаден недвижен имот вреден 693 милиони евра во 2020 година
ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ СЕ ВРТАТ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО, ЗАТОА НЕ ТРЕБА МОРАТОРИУМИ И СУСПЕНЗИЈА НА ДУПОВИ: Продаден недвижен имот вреден 693 милиони евра во 2020 година
Кузеска за „Само вистина“: ВМРО-ДПМНЕ кочи, седи настрана и се моли државата да не успее, но ќе успееме заедно со граѓаните
Кузеска за „Само вистина“: ВМРО-ДПМНЕ кочи, седи настрана и се моли државата да не успее, но ќе успееме заедно со граѓаните
БРАВО - ПО КОРОНА КРИЗАТА СЕ ВРАЌАМЕ ВО НОРМАЛА: Народна банка предвидува закрепнување на економијата и раст на БДП од 3,9 проценти
БРАВО - ПО КОРОНА КРИЗАТА СЕ ВРАЌАМЕ ВО НОРМАЛА: Народна банка предвидува закрепнување на економијата и раст на БДП од 3,9 проценти
ПРЕКРАСНА ВЕСТ ЗА ВАКЦИНАТА СИНОВАК КОЈА ЈА ОЧЕКУВАМЕ ВО 500 000 ПРИМЕРОЦИ: ИНДОНЕЗИЈА СЕ СПАСИ ОД ПАНДЕМИЈАТА СО ОВАА ВАКЦИНА, ПОДАТОЦИТЕ ДОСЕГА ВЕЛАТ ДЕКА Е 98% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ СМРТНИ ПОСЛЕДИЦИ И 96% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА!
ПРЕКРАСНА ВЕСТ ЗА ВАКЦИНАТА СИНОВАК КОЈА ЈА ОЧЕКУВАМЕ ВО 500 000 ПРИМЕРОЦИ: ИНДОНЕЗИЈА СЕ СПАСИ ОД ПАНДЕМИЈАТА СО ОВАА ВАКЦИНА, ПОДАТОЦИТЕ ДОСЕГА ВЕЛАТ ДЕКА Е 98% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ СМРТНИ ПОСЛЕДИЦИ И 96% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА!
(ВИДЕО) КОМИЧАРОТ НИМЕШ ПАТЕЛ: ЈОГАТА Е ИЗМАМА, ЈА ИЗМИСЛИВМЕ НИЕ ИНДИСКИТЕ МАЖИ ЗАТОА ШТО САКАМЕ ДА ГЛЕДАМЕ ЖЕНИ СТЕГНАТИ ВО ХЕЛАНКИ НАПУПЕНИ
(ВИДЕО) КОМИЧАРОТ НИМЕШ ПАТЕЛ: ЈОГАТА Е ИЗМАМА, ЈА ИЗМИСЛИВМЕ НИЕ ИНДИСКИТЕ МАЖИ ЗАТОА ШТО САКАМЕ ДА ГЛЕДАМЕ ЖЕНИ СТЕГНАТИ ВО ХЕЛАНКИ НАПУПЕНИ

ШЕФОТ НА СТОПАНСКА КОМОРА РАСПАЛИ ПО ВМРО ДПМНЕ: Со кочење на економските закони пратениците удираат по компаниите

Парламентарните партии да ги изгласаат економските закони, апелираше вчера претседателот на Стопанската комора Бранко Азески на работната средба на претставници на Комората со вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и со министерот за финансии Фатмир Бесими.

– Секое кочење на законите значи сериозен удар за стопанството и компаниите. Опозицијата и другите партии да имаат предвид дека за бизнисот е важен секој денар и секој ден, особено во ваква ситуација, како што е актуелната со ковидот, рече тој и додаде дека во владата има добра волја, но со кочењето во Собранието се создаваат лоши импути врз економската позиција на компаниите.

Вицепремиерот Битиќи потенцира дека Владата нема никаква моќ во врска со тоа зашто Собранието е независно. Тој рече дека законското решение за финансиска помош на компаниите за плати до Собранието е доставено пред 15 дена, а поучена од досегашните лоши искуства, зашто не се донесени ни некои закони поднесени уште во ноември и декември, Владата во овој закон предвидела компаниите да можат да аплицираат низ цел март.

– За жал, извршната власт до одреден сегмент може да направи притисок. Собрание е независно, пратеничките групи одлучуваат кога ќе се направи кворум. Се надевам дека доблеста на пратениците ќе биде поголема од нивните дневнополитички агенди. Нема друг модалитет како може да се одговори. Ако тоа не се случи навистина ќе жалам, но мислам дека доблеста кај пратениците ќе биде поголема од дневнополитичките агенди, рече Битиќи.

На вчерашната средба во Комората серазговараше за тоа до каде е реализацијата на прифатените барања на бизнис заедницата. Едно од нив е новиот Царински тарифник чија драфт-верзија, според министерот Бесими,треба да излезе до крајот на месецов, додека драфтот за даночниот календар може да се очекува следната недела.

-Ние мандатот на оваа Влада го почнавме со лош резултат за нас и ние на секоја средба со Бесими го гледаме тој резултат. Од поднесените барања 50 отсто беа одбиени, а 10 отсто беа прифатени, но имаше појадок како утешна награда. Сега, на последната средба, немаше појадок, имаше само кисела вода, но барањата во однос на прифаќањето се 50:50, рече Азески.

Извор: Вечер

loading...

WCOStream wcostream hunter x hunter: Watch My Hero Academia 2 (Dub) Episode 11

AnimeDao animedao seven deadly sins: JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (Dub) Episode 39