Шилегов: Распишан тендерот за БРТ, Скопје е првиот град во регионот со ваков систем за јавен превоз
Шилегов: Распишан тендерот за БРТ, Скопје е првиот град во регионот со ваков систем за јавен превоз
ШИЛЕГОВ: БЕГАЊЕТО ОД ДЕБАТИ НА АРСОВСКА Е НАВРЕДЛИВО ЗА СКОПЈАНИ
ШИЛЕГОВ: БЕГАЊЕТО ОД ДЕБАТИ НА АРСОВСКА Е НАВРЕДЛИВО ЗА СКОПЈАНИ
ШИЛЕГОВ ГИ ПРИФАТИ БАРАЊАТА ЗА ВОДНО ОД ИНИЦИЈАТИВАТА „ГО САКАМ ВОДНО“
ШИЛЕГОВ ГИ ПРИФАТИ БАРАЊАТА ЗА ВОДНО ОД ИНИЦИЈАТИВАТА „ГО САКАМ ВОДНО“
ДИК: Нема да има редици за гласање како во првиот круг, фингерпринт-уредите ќе бидат побрзи
ДИК: Нема да има редици за гласање како во првиот круг, фингерпринт-уредите ќе бидат побрзи
ШИЛЕГОВ: Со 280 илјади евра ќе се „дислоцира и мултиплицира“ зеленилото кое ќе се уништи за БРТ
ШИЛЕГОВ: Со 280 илјади евра ќе се „дислоцира и мултиплицира“ зеленилото кое ќе се уништи за БРТ
ШИЛЕГОВ: ЗОШТО АРСОВСКА ПРОДОЛЖУВА ДА ЈА ЛАЖЕ ЈАВНОСТА ДЕКА НЕМА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО
ШИЛЕГОВ: ЗОШТО АРСОВСКА ПРОДОЛЖУВА ДА ЈА ЛАЖЕ ЈАВНОСТА ДЕКА НЕМА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО
ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ ЌЕ ГО ИМА ПРВИОТ АКВАРИУМ ВО РЕГИОНОТ
ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ ЌЕ ГО ИМА ПРВИОТ АКВАРИУМ ВО РЕГИОНОТ
(ВИДЕО) Кондовски: Студентска стипендија за битолските студенти кои ќе се школуваат во Битола
(ВИДЕО) Кондовски: Студентска стипендија за битолските студенти кои ќе се школуваат во Битола

Шекеринска од церемонијата на SEEBRIG во Куманово: Епидемијата, поплавите и пожарите не потсетија колку е важно регионалното заедништво

Епидемијата, поплавите и пожарите не потсетија колку е важно да се продлабочи регионалното заедништво – истакна министерката Радмила Шекеринска во денешното обраќање на церемонијата на предавање на претседавањето со Процесот на министерска соработка во одбраната во Југоисточна Европа, од Република Албанија на Република Бугарија, која се одржа во касарната „Боро Менков“ во Куманово, каде што се наоѓа седиштето на Бригадата на Југоисточна Европа која е дел од овој процес.
Церемонијата, на која воедно беше одбележана и 22- годишнината од формирањето на Бригадата на Југоисточна Европа собра на едно место високи претставници од земјите учеснички: Северна Македонија, Бугарија, Грција, Албанија, Романија и Турција.

„Процесот на министерска соработка е одличен форум за регионален дијалог и безбедносна соработка, но и модел за градење на добри односи меѓу соседите. Состојбите со епидемијата, поплавите и пожарите не потсетија колку е важно и да се продлабочи регионалното заедништво преку инвестирање во кризен менаџмент и создавање на механизми за справување со овие нови предизвици со кои се повеќе ќе се соочуваме во иднина“, рече Шекеринска, заблагодарувајќи се притоа на сите сојузници и пријатели од регионот и пошироко кои, како што подвлече, несебично ни пружија помош во справувањето со шумските пожари.

Министерката порача дека по исполнувањето на една од двете стратешки цели на земјава – членството во НАТО, приоритет е интеграцијата во ЕУ. „Сега сме дел од најмоќната воена и политичка Алијанса и сојузници со најмоќните држави на светот. Сакам да нагласам дека нема да застанеме тука бидејќи имаме се уште работа на планот на интегрирањето со ЕУ“, нагласи Шекеринска.

Министерката се заблагодари на напорите што ги вложи Албанија за соработката во министерскиот процес и ја истакна својата увереност дека и Бугарија како следен претседавач ќе продолжи во иста насока.

Како дел од овој процес, на почетокот на ноември во Скопје ќе се одржи министерски состанок на земјите членки, на кој се очекува да бидат реафирмирани политиките на заедништво и солидарност во справувањето со новите закани и предизвици

Министерство за одбрана

Република Северна Македонија

loading...

Broken Blade 3 (Dub) Episode Full

Watch anime online for free at KissAnime gogoanime kissanime

Website https://animedao.nl: Watch Doudou animedao Episode 2 anime online

Cap Kakumei Bottleman (Dub) (https://gogoanime.be/m/VX2j) Episode 25

Bonanza: https://www.bonanza.com/users/49871155/profile

Forum1 shellmo: http://forum1.shellmo.org/member.php?action=profile&uid=1144296