Една слика што ја покажува сплотеноста во СДСМ Центар и која испраќа една единствена порака до ДПМНЕ.
Една слика што ја покажува сплотеноста во СДСМ Центар и која испраќа една единствена порака до ДПМНЕ.
Ние сме сигурни победници и во вториот круг на изборите, вели Илиевски
Ние сме сигурни победници и во вториот круг на изборите, вели Илиевски
МАЛЕСКИ -ЗАКЛУЧОК ОД ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ: Подем на националистите и на радикалите
МАЛЕСКИ -ЗАКЛУЧОК ОД ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ: Подем на националистите и на радикалите
Шилегов: Скопје тргна напред, сите кои го носите во срцето, излезете на избори!
Шилегов: Скопје тргна напред, сите кои го носите во срцето, излезете на избори!
(ВИДЕО) Кондовски: Битола ќе доживее економски и инфраструктурен бум!
(ВИДЕО) Кондовски: Битола ќе доживее економски и инфраструктурен бум!
ИСМЕТ РАМАДАНИ: МАКЕДОНСКИОТ ГЛАСАЧ ГЛАСА ЕМОТИВНО И МИСЛИ ОД ДЕНЕСКА ЗА УТРЕ
ИСМЕТ РАМАДАНИ: МАКЕДОНСКИОТ ГЛАСАЧ ГЛАСА ЕМОТИВНО И МИСЛИ ОД ДЕНЕСКА ЗА УТРЕ
Иванов: ВМРО-ДПМНЕ не е партија на која треба да ѝ се даде централна власт
Иванов: ВМРО-ДПМНЕ не е партија на која треба да ѝ се даде централна власт
МИЦКОВСКИ Е ДАЛЕКУ ОД СВЕСТА НА МУЦУНСКИ - Муцунски испи кафе со противкандидатите: Потребно ни е обединување
МИЦКОВСКИ Е ДАЛЕКУ ОД СВЕСТА НА МУЦУНСКИ - Муцунски испи кафе со противкандидатите: Потребно ни е обединување

Шилегов на трибината „Најдоброто за нашата општина“: Скопје го направивме успешна приказна, скопјани го заслужуваат најдоброто

Заедно со вас граѓаните успеавме да создадеме едно сосема ново, едно поинакво Скопје да го претвориме Скопје во една сосема поинаква, успешна приказна, а таа приказна не завршува тука. Скопје денес е многу подобро од пред 4 години. И тоа е така затоа што Скопје го заслужува најдоброто. А најдоброто допрва следува, порача пред насобраните граѓани на трибината на СДСМ под мотото „Најдоброто за нашата општина“, градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов.

Тој додаде дека пред околу 4 години кога ја почнувавме оваа приказна, баравме промени затоа што сите подеднакво не болеше тоа што му се случуваше на нашиот град, на нашата татковина.

Луѓе без визија и морал не затрупаа во камен, стиропор и бронза, служевме за потсмев во светот додека се буквално се гушевме од невкусот и криминалот и во загадениот воздух, што ни го оставија во аманет, а денес, после 4 години вложување многу љубов, средства, волја, упорност во секое маало, во секое катче од Градот убав, од нашето Скопје, разликите се видливи, разликите се неспоредливи, нагласи Шилегов, додавајќи дека токму тоа опозицијата најмногу ја боли и води црна пропаганда, која паѓа во вода кога се возат по новиот булевар Христијан Тодоровски Карпош, до обиколница, кога возат велосипед на булевар АСНОМ, кога се движат по Никола Карев или пластичарска или Босна и Херцеговина.

Ги боли што во Скопје четири булевари се граделе истовремено само после двата земјотреса, еден навистина трагичен од 1963 година и еден што ја уби душата на нашиот град – Скопје 2014, порача Шилегов.

Тој наведе дека само минатата година се реконструирани и изградени вкупно 21 улица, сите 23 средни училишта во градот се реконструирани и сега имаат нови енергетски ефикасни фасади и прочистувачи за воздух во секоја училница.

Бас рапид транзит системот на брз автобуски превоз популарно наречен „трамвај на тркала“ е на чекор од неговата имплементација. Со потпишувањето на договорот за заем од 70 милиони евра, со поддршка на Владата, процесот на воведување на БРТ во Скопје го доведовме до точка од која нема враќање. За 4 години ќе почне да работи на двата правци, истакна Шилегов, додавајќи дека токму СДСМ во Скопје имплементира најбрз концепт за превоз на патници во Европа.

Денеска никој веќе не зборува за загадување. Започнавме војна со аерозагадувањето со воведување на нови 40 мерки, истакна Шилегов, наведувајќи дека наместо импровизирани скапи набавки на кинески двокатни дизел автобуси, Скопје денес е побогато за 33 нови еко автобуси на гас од реномираниот европски производител МАН.

Тој додаде дека само со субвенциите за инвертер клима уредите во Скопје се заменети 6.500 грејни тела, изградени се 2 нови зелени кровови на ГТЦ и Домот на градежници, третиот на Мавровка се прави, а воведен е целосно нов концепт за третман на комуналниот отпад, дивите депонии и дивите паркиралишта ги претвораме во паркови.

Скопската мрежа на велосипедски патеки го надмина 100-тиот километар, а за љубителите на екстремните спортови на Водно изведовме модерна апхил велосипедска патека, тротоарите се ослободени за пешаци рече Шилегов, додавајќи дека Кејот 13 ноември е ослободен од терасите во средишниот дел, а со поддршка на Владата започнува и реконструкцијата на Универзална сала која наскоро ќе ги задоволува сите стандарди потребни за една културна институција.

Короната не нѐ спречи да изградиме Дино парк во кругот на Зоолошката кој сега руши рекорди на посетеност како регионална атракција, рече Шилегов и најави дека во август ќе биде потпишан договор за нов забавен парк, најдоброто во радиус од 300-400 километри од нашиот град.

Ова не е 10% од она што го направивме, но ништо од ова немаше да постигнеме доколку не бевме сплотени и единствени, нагласи Шилегов.

Скопје го заслужува најдоброто, а Скопје е град за секој од нас. Започнавме заедно, покажавме и докажавме дека знаеме и можеме храбро да чекориме на вистинскиот пат. Мораме да продолжиме заедно. Заедно за Скопје. Заедно за нас, порача градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на трибината на СДСМ под мотото „Најдоброто за нашата општина“

loading...

ANIMEFLIX: Horizon in the Middle of Nowhere II anime episode 13 online free at https://animeflix.nl dragon ball super animeflix

Watch anime online for free at AnimeDao animedao online

Website https://animepahe.cc: Watch California Crisis: Gun Salvo animepahe Episode Full kissanime

AnimeBee: Lupin the IIIrd: Mine Fujiko no Uso (Dub) anime episode Full online free at https://animebee.to watch anime dub

Gogoanimebe doodlekit: https://gogoanimebe.doodlekit.com/

Wishlistr: https://www.wishlistr.com/profile/animeflixnl