Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Парното греење во Скопје ќе го преземе државата, кажа премиерот Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратенички прашања во Собранието
Парното греење во Скопје ќе го преземе државата, кажа премиерот Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратенички прашања во Собранието

ШИЛЕГОВ: ВО НОВИОТ ГУП ЌЕ НЕМА МЕСТО ЗА ТЕШКА ИНДУСТРИЈА И ОБИКОЛНИЦА НА ВОДНО

Според актуелниот градоначалник на град Скопје Петре Шилегов, хаосот во урбанистичкото планирање е резултат на некадарното носење на ГУП-от во 2012, што ќе се исправи со носење на новиот ГУП: „Ние сме во фаза на носење на новиот Генерален урбанистички план, вистинска можност да го вратиме градот онаму кај што треба.“

Шилегов укажа дека со новиот ГУП ќе нема место за тешка индустрија во Скопје:

„Многу битно за самиот урбанизам е што во целиот овој дел предвидуваме тешката индустрија да замине од Скопје, значи веќе Г1, како архитектонско означување „тешка индустрија“ ќе ја нема.“
Исто така, Шилегов истакна дека ќе инсистира да се избрише Јужната обиколница за да се спречи уништување на Водно и на Скопје: „И она на што јас инсистирам како градоначалник, и во иднина, да во 2022 Јужната обиколница, онаа што го сече Водно, бидејќи имаме претставници на политички структури коишто сакаа да пробиваат патишта низ Водно, да го спречиме, односно да ја избришеме, за истата да не биде понатаму предмет на евентуална реализација, за да се уништи повторно нашиот град“, истакна Шилегов во дебатата на „Алсат М“.

loading...

go88 events Tải go88 apk ios về ip - Android Game bài đại gia Go88 cho Android - Tải về APK

link sunwin SunWin - Game đổi thưởng hấp dẫn uy tín hàng đầu download sunwin