ИЛЧЕ ГЕБЕЛС СЕ КАЕ: ПОГРЕШИВМЕ ШТО НЕ ЈА ДАДОВМЕ ВЛАСТА ЛЕСНО И ВЕДНАШ ТУКУ ВЛЕЧКАВМЕ И ПРАВЕВМЕ ГЛУПОСТИ ВО СОБРАНИЕ
ИЛЧЕ ГЕБЕЛС СЕ КАЕ: ПОГРЕШИВМЕ ШТО НЕ ЈА ДАДОВМЕ ВЛАСТА ЛЕСНО И ВЕДНАШ ТУКУ ВЛЕЧКАВМЕ И ПРАВЕВМЕ ГЛУПОСТИ ВО СОБРАНИЕ
Хаџиу за ТВ21: Им верувам на експертите, тие ќе кажат што точно се случило
Хаџиу за ТВ21: Им верувам на експертите, тие ќе кажат што точно се случило
Сали од Алтернатива ја мерка фотелјата на Филипче
Сали од Алтернатива ја мерка фотелјата на Филипче
(ВИДЕО) Се запали двокатен автобус на ЈСП, пожарот бргу беше изгаснат, нема повредени
(ВИДЕО) Се запали двокатен автобус на ЈСП, пожарот бргу беше изгаснат, нема повредени
Нов автобус се запали во Бугарија, овој пат со регистерски ознаки од Романија
Нов автобус се запали во Бугарија, овој пат со регистерски ознаки од Романија
БОМБА НА ГРУБИ - Ако спорот со Бугарија не се реши сега, ќе влијае врз безбедноста на земјата
БОМБА НА ГРУБИ - Ако спорот со Бугарија не се реши сега, ќе влијае врз безбедноста на земјата
Министерката Шекеринска ги награди припадниците на Армијата кои учествува во гасењето на пожарите: Покажавте дека сте лидери со принципи, интегритет и храброст, благодарам на пожртвуваноста
Министерката Шекеринска ги награди припадниците на Армијата кои учествува во гасењето на пожарите: Покажавте дека сте лидери со принципи, интегритет и храброст, благодарам на пожртвуваноста
ВОЈНИЦИТЕ ОД ШТИПСКАТА КАСАРНА МУ ГИ ДЕМОНСТРИРАА НОВИТЕ АМЕРИКАНСКИ ПУШКИ М16 НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ
ВОЈНИЦИТЕ ОД ШТИПСКАТА КАСАРНА МУ ГИ ДЕМОНСТРИРАА НОВИТЕ АМЕРИКАНСКИ ПУШКИ М16 НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ

ШОКАНТНО – 40 ковид болници изгорелe низ светот

Од почетокот на пандемијата во март 2020, до јуни оваа година се случиле околу 40 инциденти со пожар во ковид центри во различни места низ светот, при што животот го загубиле над 200 лица. Повеќето биле пациенти со корона вирус со тешка клиничка слика.

Инцидент како овој на 8 септември се случиле во Романија, Украина, Египет, Турција, Индија и Русија. Во некои случаи причината била дефект со електриката и поради чистиот кислород била предизвикана експлозија и пожар.

Најголемата трагедија се случи на 24 април оваа година кога во болница во Багдад избувнал пожар во кој настрадале 82 лица а повредени бил над 100 други. Случајот се уште се истражува, локалните медиуми известуваат дека пожарот бил предизвикан од експлозија на резервоар со кислород, а по оваа трагедија министерот за здравство на Ирак си поднесе оставка.

Истражувањето на ЈРЦ (Joint Research Centre, Заедничка европска комисија, Центар за потраги) реализирана во Турција на 19 декември 2020, по избувнувањето пожар во болницата во Газиантеп во кој настрадаа 11 лица, наведува над 20 инциденти со пожари предизвикани во простории богати со кислород низ ковид центрите.

Истражувањето покажува дека овие инциденти се директен резултат од брзото зголемување на употребата на вентилаторот со кислород во болниците поради ширењето на корона вирусот. Концентрираното присуство на кислород во затворен простор, како што е болничка просторија, може да создаде околина збогатена со кислород.

Кислородот не е токсичен но го потпомага пожарот. Содржи околу 21% од атмосферата според обемот. Како и да е, кога концентрацијата надминува 23% може да создаде опасност од поажр. Чистиот кислород реагира на обични материјали како што се масло и масти кои можат да предизвикаат пожари и експлозии кога се под висок притисок.

Други фактори кои допринесуваат во ширење на пожарот се ниските кровови на објектите, градежните материјали кои се лесно запалливи, но и високиот број пациенти на кислородна поддршка во мали простории.

loading...

AniWatch Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animebee.to: Watch Onmyoji - Hundred spirits kindergarten Season 2 animebee Episode 12 anime stream

Watch Pokémon (Dub) Episode 276

Website https://animeheaven.pro: Watch Honkai Impact 3 Animation: Will of the Herrscher animeheaven Episode Full animeheaven boruto

Sites google: https://sites.google.com/view/gogoanime-official/home

Wefunder: https://wefunder.com/gogoanimelol