Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Мојановски: Сослужувањето со СПЦ значи дека МПЦ не е веќе расколничка
Мојановски: Сослужувањето со СПЦ значи дека МПЦ не е веќе расколничка
Матевски: Признавањето на МПЦ-ОА е благодарение на Преспанскиот договор и Бајден
Матевски: Признавањето на МПЦ-ОА е благодарение на Преспанскиот договор и Бајден
МИЦКОВСКИ ГИ НАГРАДУВА РЕЖИМСКИТЕ ЕКСПЕРТУТКИ - Климовски – од говорник на ВМРО ДПМНЕ и противник на државните процеси до предлог за уставен судија
МИЦКОВСКИ ГИ НАГРАДУВА РЕЖИМСКИТЕ ЕКСПЕРТУТКИ - Климовски – од говорник на ВМРО ДПМНЕ и противник на државните процеси до предлог за уставен судија
Бомбите не му помогнаа на Рамковски oдново да ја отвори „Пајажина“ - Судот го одби поранешниот сопственик на телевизијата А1
Бомбите не му помогнаа на Рамковски oдново да ја отвори „Пајажина“ - Судот го одби поранешниот сопственик на телевизијата А1
Софија ги пречекува моштите на светите браќа Кирил и Методиј кои ќе бидат донесени на изложба во Софија од Света Гора каде се чуваат
Софија ги пречекува моштите на светите браќа Кирил и Методиј кои ќе бидат донесени на изложба во Софија од Света Гора каде се чуваат

ШВАЈЦАРСКАТА АМБАСАДА ДОНИРАШЕ ТЕРЕНСКО ПРОТИВПОЖАРНО ВОЗИЛО ЗА ВЕЛЕШКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ

Возилото го предаде амбасадорката Вероника Улман (Фото: СДК.МК)

Противпожарната единица од Велес доби теренско возило за гаснење пожари, потребно за условите во градот. Тоа е донација од Амбасадата на Швајцарија во вредност од два милиона денари.

„Годинава видовме пожари на големи површини, резултат на високите температури. Сметавме дека е потребно да помогнеме со донација на ова возило, кое ќе помогне во иднина подобро да се справувате со пожарите“, рече амбасадорката Вероника Улман.

Со надградба на возилото со резервоар од 500 литри, тоа ќе може брзо да стигне на местото на пожарот. Ова е трето вакво возило за велешките пожарникари, но другите две се со далеку помал резервоар.

„Возилото е добредојдено за високите делови на градот, каде што има тесни улици. Така пожарникарите ќе можат да делуваат ефикасно и брзо“, рече командирот на ТППЕ, Љупче Лепидовски.

Општина Велес со помош на швајцарската влада и УНДП го реализираше и проектот „Велес без бариери“, чија цел е подобрување на животот на граѓаните со ограничена мобилност. Со грант од околу 2,7 милиони денари се нивелираа 23 тротоари на главните улици Благој Ѓорев и 8-ми Септември и се инсталираше лифт за учениците со попреченост во гимназијата „Кочо Рацин” и средното хемиско училиште „Димитрија Чуповски”. Со помош на швајцарската амбасада и УНДП набавена е и поставена видео и аудиоопрема, со која веќе четврта година седниците на Советот се емитуваат во живо.

loading...

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

AnimeFreak Dragon Ball Super Episode 130

AnimeFreak That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2 Episode 11

dubbed anime AnimeFreak Black Clover (Dub)

anime streaming One-Punch Man

english anime AnimeFreak Black Clover (Dub)

tải go88