Ристевска – Јорданова: Во ЕП Македонија доби позитивна оценка за реформите, силно е инсистирањето преговорите да почнат
Ристевска – Јорданова: Во ЕП Македонија доби позитивна оценка за реформите, силно е инсистирањето преговорите да почнат
Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска
Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска
Петровска ги посети студентите на АУЕ ФОН кои се на теренска настава со армиските специјалци: практичната настава е значајна за квалитетно образование
Петровска ги посети студентите на АУЕ ФОН кои се на теренска настава со армиските специјалци: практичната настава е значајна за квалитетно образование
За Грција е историска одлуката за Шведска и Финска да аплицираат во НАТО
За Грција е историска одлуката за Шведска и Финска да аплицираат во НАТО
Фирмата НИКОБ обезбедување оваа година одбележува 25 години од своето основање - Лазаров: НИКОБ е бренд во кој луѓето веруваат, внесовме квалитет, инвестиции и иновативност
Фирмата НИКОБ обезбедување оваа година одбележува 25 години од своето основање - Лазаров: НИКОБ е бренд во кој луѓето веруваат, внесовме квалитет, инвестиции и иновативност
Финска не сака нуклеарно оружје на своја територија, вели премиерката Марин
Финска не сака нуклеарно оружје на своја територија, вели премиерката Марин
Архиепископот Стефан: Му благодариме на Бога што наидовме на братољубиво разбирање кај патријархот Порфириј
Архиепископот Стефан: Му благодариме на Бога што наидовме на братољубиво разбирање кај патријархот Порфириј
Позната листата со барања на Турција за да дозволи влез на Финска и Шведска во НАТО
Позната листата со барања на Турција за да дозволи влез на Финска и Шведска во НАТО

Си-ен-ен: Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година но не направил ништо

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година, се заклучува денеска во извештајот за таа надбискупија, во кој, според Си-ен-ен, се отфрла долгогодишното негирање на Бенедикт.

„Тој бил информиран за фактите. Сметаме дека тој може да биде обвинет за недолично однесување во четири случаи“, изјави адвокатот Мартин Пуш во Минхен, член на комисијата што ги објави резултатите од истрагата.

Тој додава дека два од наведените четири случаи се однесуваат на злоупотреби направени за време на неговиот мандат и биле санкционирани од државата.

Сепак, Бенедикт продолжува да ги негира наводите, изјавија адвокатите од фирмата „Вестфал Спилкер Вастл“ додека ги откриваа наодите од нивната истрага за сексуалната злоупотреба во надбискупијата во Минхен, која траела со децении.

Адвокатот Пуш рече дека за време на мандатот на папата Бенедикт XVI имало случаи на злоупотреба и дека сторителите на тие дела продолжиле да работат без никакви санкции во службата.

„Тој тврди дека не знаел за одредени факти иако, според она што ние го знаеме, сметаме дека тоа не е така“, рече Пуш.

Поранешниот папа Бенедикт XVI денеска призна дека дал неточни информации во истрага за свештеникот педофил и сексуалното злоставување во Германската католичка црква, но затоа обвини за „превид“ во уредувањето на неговата изјава.

Признанието го објави неговиот приватен секретар Георг Ганшвајн на интернет страницата „Ватикан њуз“, објави агенцијата ДПА, пренесува индекс.хр.

Спротивно на она што првично го изјавил, Бенедикт XVI во 1980 година, како надбискуп на Минхен, присуствувал на состанок на кој се разговарало за свештеник кој повеќе пати привлекувал внимание поради сексуално злоставување на деца.

Агенцијата ДПА наведува дека свештеникот подоцна е вратен на служба во Баварија.

Грешката „не е направена со лоши намери, туку е „последица на превид при уредување на неговата изјава“, се вели во соопштението.

Папата изрази „големо жалење“ за грешката и се надева дека ќе му биде простено, но во соопштението се тврди дека на тој состанок не е донесена одлука за враќање на свештеникот на неговите свештенички должности.

Независниот извештај што беше објавен минатата недела покажа дека Бенедикт XVI, кој поднесе оставка во 2013 година, свесно не направил ништо по повод четворицата свештеници кои беа обвинети за сексуално злоставување на деца.

loading...

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

My Hero Academia Season 4

AniWatch How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom Episode 9

anime streaming AniWatch Naruto: Shippuden (Dub)

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? Episode 7

AniWatch Naruto Episode 219

tải go88