Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба

Симнато е руското знаме од Совет на Европа: Нема место за земја-агресор

Советот на Европа соопшти дека Комитетот на министри официјално одлучил да ја исфрли Русија од телото за човекови права, што е прв пат земја-членка да биде исфрлена од групата. Советот на Европа, со седиште во Стразбур, во соопштението пишува дека едногласно усвоил предлог „со кој се смета дека Руската Федерација повеќе не може да биде земја членка на Организацијата“.

-Од 25 февруари, војната што ја води Руската Федерација против Украина сигнализираше отворање на нова фаза во европската историја. Руската Федерација избра регресивна присила наместо дијалог за да ги унапреди своите надворешнополитички цели. И покрај тоа што е постојана членка на Советот за безбедност на ОН, таа избра агресија, поткопувајќи го мирот и безбедноста. Го прекрши Статутот на Советот на Европа и обврските што ги презеде откако стана членка на Организацијата. Во заедничкиот европски дом нема место за агресор. Во своето мислење согласно Статутарната резолуција (51) 30, Собранието треба да го повика Комитетот на министри да побара Руската Федерација да се повлече од Советот на Европа“, стои во заклучокот донесен во Стразбур.

Одлуката доаѓа еден ден откако Русија покрена постапка за излегување од Советот, што значи дека „Руската Федерација по 26 години членство, од денеска престанува да биде членка на Советот на Европа“.

-За да може Руската Федерација да се врати како членка на Советот на Европа на еднаква основа со другите, неопходна е длабока промена. Прекршувањата на меѓународното право и прекршувањето на довербата предизвикано од оваа агресија се толку сериозни што, доколку Русија сака да биде членка на Советот на Европа, треба да поднесе нова апликација и да ја покаже својата посветеност на демократијата, човековите права и владеењето на правото“, порачаа од Стразбур.

Советот на Европа ја суспендираше Русија на 25-ти февруари, еден ден откако ја започна инвазијата врз Украина. Денес, и официјално е тргнато знамето на Русија пред СЕ.

loading...

watch subbed anime. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

stream anime online Kiss x Sis (TV)

JUJUTSU KAISEN Episode 22

AnimeDao Boruto: Naruto Next Generations

AnimeDao Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

AnimeDao Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone Episode 11