(ВИДЕО) Македонски Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија
(ВИДЕО) Македонски Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија
ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ ЌЕ БИДЕ ПРЕМИЕР УШТЕ ДОЛГО ВРЕМЕ: ВЛАСТА (СДСМ - БЕСА - ЛДП - ДОМ - ДУИ) ОСВОИ 390 000 ГЛАСОВИ НАСПРОТИ ОПОЗИЦИЈАТА (ВМРО ДПМНЕ-ГРОМ - АА) КОЈА ОСВОИ 340 000 ГЛАСОВИ НА ОВИЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ!
ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ ЌЕ БИДЕ ПРЕМИЕР УШТЕ ДОЛГО ВРЕМЕ: ВЛАСТА (СДСМ - БЕСА - ЛДП - ДОМ - ДУИ) ОСВОИ 390 000 ГЛАСОВИ НАСПРОТИ ОПОЗИЦИЈАТА (ВМРО ДПМНЕ-ГРОМ - АА) КОЈА ОСВОИ 340 000 ГЛАСОВИ НА ОВИЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ!
КОЛКУ НЕКОИ НОВИНАРИ ПОВРШНО АНАЛИЗИРААТ - ИДИОТСКА КОЛУМНА НА УРЕДНИКОТ НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПОЛНА СО ТЕШКИ ГЛУПОСТИ
КОЛКУ НЕКОИ НОВИНАРИ ПОВРШНО АНАЛИЗИРААТ - ИДИОТСКА КОЛУМНА НА УРЕДНИКОТ НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПОЛНА СО ТЕШКИ ГЛУПОСТИ
ОМРАЗАТА КОН ЗАЕВ МУ ГО ПОМРАЧИЛА УМОТ НА ГЕРО, МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ СО ГРОБОВИ, НЕ ЗНАЕ ДА СЕ ИЗРАДУВА НА УСПЕХОТ НА НЕГОВИТЕ ВМРО ДПМНЕ, ТУКУ ЦЕЛИОТ СО КЛЕТВИ МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ
ОМРАЗАТА КОН ЗАЕВ МУ ГО ПОМРАЧИЛА УМОТ НА ГЕРО, МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ СО ГРОБОВИ, НЕ ЗНАЕ ДА СЕ ИЗРАДУВА НА УСПЕХОТ НА НЕГОВИТЕ ВМРО ДПМНЕ, ТУКУ ЦЕЛИОТ СО КЛЕТВИ МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ
ПРОФЕСОРОТ НАНО РУЖИН СТАНА ПРОФЕСОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО БЕЛГРАД
ПРОФЕСОРОТ НАНО РУЖИН СТАНА ПРОФЕСОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО БЕЛГРАД
СПОРЕДЕНО СО МИНАТИЕ ИЗБОРИ ВО 2017-ТА ГОДИНА, РЕЧИСИ 230 000 ГЛАСАЧИ ОСТАНАА ДОМА НА ОВИЕ ИЗБОРИ И РЕШИЈА ДА НЕ ГО ДАДАТ СВОЈОТ ГЛАС НИКОМУ
СПОРЕДЕНО СО МИНАТИЕ ИЗБОРИ ВО 2017-ТА ГОДИНА, РЕЧИСИ 230 000 ГЛАСАЧИ ОСТАНАА ДОМА НА ОВИЕ ИЗБОРИ И РЕШИЈА ДА НЕ ГО ДАДАТ СВОЈОТ ГЛАС НИКОМУ
СЕ ОГЛАСИ ЗАЕВ: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме, да ја разбереме и да постапуваме по неа
СЕ ОГЛАСИ ЗАЕВ: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме, да ја разбереме и да постапуваме по неа
Кондовски кон битолчани: Вашата поддршка ми значи, одиме на голема победа!
Кондовски кон битолчани: Вашата поддршка ми значи, одиме на голема победа!

Синдикатот на новинари и медиумски работници ја повикуваа Владата на Северна Македонија и Претседателот на државата Стево Пендаровски активно да се вклучат во спасување на авганистанските новинари и медиумски работници

ССНМ се приклучи на акцијата на Меѓународната федерација на новинари (IFJ) и други новинарски асоцијации, кои во моментов организираат помош за евакуација и грижа на авганистанските новинари, како и други медиумски работници.

Ја пренесуваме содржината на писмото во целост:

Почитуван Претседател на Република Северна Македонија,
Почитуван Претседател на Влада на Република Северна Македонија,
Почитувани членови на Влада на Република Северна Македонија,
ја повикуваме Владата на Република Северна Македонија и Претседателот на Република Северна Македонија да им помогнат на нашите колеги; авганистанските новинари, особено жените новинарки и останатите авганистански медиумски работници, како дел од нивните напори за евакуација. Ние веруваме во посветеноста на македонските институции во обезбедувањето помош на нашите колеги од Авганистан.

Повеќе земји веќе се приклучија на иницијативата за издавање на хуманитарни визи и со тоа помагаат да се спасат новинари чии животи се во опасност. Како дел од акцијата координирана од Меѓународната федерација на новинари (IFJ), холандската Влада се согласи да им помогне на 15 авганистански медиумски работници. Владата на Обединетото Кралство е во преговори со Националната унија на новинари за бројот на новинари на кои би им помогнале. Пакистан досега спаси 311 медиумски работници, а Канада формираше специјална програма за помош.
Бараме од Владата на Република Северна Македонија да издаде итни визи, за да ги спаси медиумските работници од Авганистан.

Списокот на авганистански новинари кои имаат потреба од помош го води Меѓународната федерација на новинари (IFJ), чиј член сме и ние, во соработка со професионални здруженија и синдикати на новинари од Авганистан.

Со почит,
Самостоен Синдикат на новинари и медиумски работници

Stevo Pendarovski
Влада на Република Северна Македонија
Zoran Zaev
Ministry of Foreign Affairs of the Republic of North Macedonia
Bujar Osmani
Министерство за внатрешни работи
Oliver Spasovski
IFJ – International Federation of Journalists
European Federation of Journalists – EFJ

loading...

TwistMoe: Maesetsu! Opening Act anime episode 12 online free at https://twistmoe.net english anime

Website https://animebee.to: Watch The Weathering Continent (Dub) animebee Episode Full animebee

Watch K-ON! Season 2 Episode 26

AnimeTV: Planetarian (Dub) anime episode 5 online free at https://animetv.cc anime tv all free for you

Uid: http://uid.me/gogoanimelol

Lovesolutions431 xobor: http://lovesolutions431.xobor.com/u3327_gogoanimebe.html