АНА ПЕТРОВСКА: НЕ СЕ ТОЧНИ НАПИСИТЕ ДЕКА СУМ ПОВИКАЛА ДА НЕ СЕ ГЛАСА ЗА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ
АНА ПЕТРОВСКА: НЕ СЕ ТОЧНИ НАПИСИТЕ ДЕКА СУМ ПОВИКАЛА ДА НЕ СЕ ГЛАСА ЗА ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ
СДСМ СКОПЈЕ: АРСОВСКА НЕ ЗНАЕ НИ КОЛКАВ Е БУЏЕТОТ НА ГРАДОТ СКОПЈЕ, А СЕ КАНДИДИРА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК
СДСМ СКОПЈЕ: АРСОВСКА НЕ ЗНАЕ НИ КОЛКАВ Е БУЏЕТОТ НА ГРАДОТ СКОПЈЕ, А СЕ КАНДИДИРА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК
Заев: Ја зголемуваме ефикасноста во решавање на проблемите на граѓаните преку нови онлајн алатки
Заев: Ја зголемуваме ефикасноста во решавање на проблемите на граѓаните преку нови онлајн алатки
(ВИДЕО) ШИЛЕГОВ: ПЛАНЕТАРИУМОТ НА МКЦ ГО ОПРЕМУВАМЕ ПО НАЈНОВИТЕ ТЕХНОЛОШКИ СТАНДАРДИ, СКОПЈЕ МОРА ДА ПРОДОЛЖИ НАПРЕД
(ВИДЕО) ШИЛЕГОВ: ПЛАНЕТАРИУМОТ НА МКЦ ГО ОПРЕМУВАМЕ ПО НАЈНОВИТЕ ТЕХНОЛОШКИ СТАНДАРДИ, СКОПЈЕ МОРА ДА ПРОДОЛЖИ НАПРЕД
Заев - Бесими: Планот за забрзан економски раст е продолжение на успешните политики за достигнување раст на БДП над 5%, 12 милијарди евра инвестиции и 156.000 нови работни места
Заев - Бесими: Планот за забрзан економски раст е продолжение на успешните политики за достигнување раст на БДП над 5%, 12 милијарди евра инвестиции и 156.000 нови работни места
Арсовска има бугарско државјанство, тврди пратеничката Славјанка од СДСМ
Арсовска има бугарско државјанство, тврди пратеничката Славјанка од СДСМ
ШИЛЕГОВ: ПОЖАРОТ КАЈ БАРАКИТЕ НА ОСНОВЕН СУД Е ИЗГАСНАТ, НЕМА ЖРТВИ И ПОВРЕДЕНИ, НЕМА ОШТЕТЕНИ ВАЖНИ ДОКУМЕНТИ КОИ НЕ СЕ ДИГИТАЛИЗИРАНИ
ШИЛЕГОВ: ПОЖАРОТ КАЈ БАРАКИТЕ НА ОСНОВЕН СУД Е ИЗГАСНАТ, НЕМА ЖРТВИ И ПОВРЕДЕНИ, НЕМА ОШТЕТЕНИ ВАЖНИ ДОКУМЕНТИ КОИ НЕ СЕ ДИГИТАЛИЗИРАНИ
САРАЧИНИ: „ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ АКО ПОБЕДАТ ВМРОВЦИТЕ?“ Закани со убиства, бесење, прогони, затвор, ќотек, судења по кратка постапка…
САРАЧИНИ: „ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ АКО ПОБЕДАТ ВМРОВЦИТЕ?“ Закани со убиства, бесење, прогони, затвор, ќотек, судења по кратка постапка…

СИТЕ СКОПСКИ ОПШТИНИ ГОДИШНО ЌЕ ДАВААТ ПО 32.000 ЕВРА НА ЈП „ЛАЈКА“ ЗА ДА ЗАЛОВУВА УЛИЧНИ КУЧИЊА

Според податоците на „Лајка“, на скопските улици има 1.970 кучиња. (Фото: СДК.МК)

Сите скопски општини ќе треба да даваат пари за заловувањето на кучиња скитници. Секоја од десетте општини ќе треба да дава годишно по 32.000 евра на претпријатието, додека Град Скопје за оваа програма од буџетот ќе одвојува 160.000 евра.

„На овој начин, Градот Скопје ќе обезбеди трајно и квалитетно вршење на дејноста која се однесува на заловување и собирање на бездомните кучиња, односно нерегистрирани кучиња и регистрирани кучиња доколку ги затекнат на јавни површини на подрачјето на Град Скопје. Градоначалникот на Град Скопје и директорот на јавното претпријатие ќе склучат договор со градоначалниците на општините во градот Скопје, во форма и содржина пропишана со Законот за меѓуопштинска соработка, во кој поблиску ќе се уредат прашањата за начинот и условите за вршење на заедничката надлежност, начинот на исплата на финансиските средства и други прашања од значење за меѓуопштинската соработка“, се вели во образложението на градоначалникот Петре Шилегов.

Според податоците на ЈП „Лајка“ низ скопските улици има 1.970 кучиња. Од претпријатието велат дека на граѓаните им изгледа дека во градот има повеќе кучиња бидејќи се собираат во чопори.

Од почетокот на годинава до ноември според податоците на Министерството за внатрешни работи, 562 граѓани пријавиле дека се каснати од куче.

loading...

Gravitation (https://animedao.nl/m/WEg) Episode 13

Super Kuma-san Episode Full

TwistMoe: Mobile Suit Gundam 00 The Movie: A Wakening of the Trailblazer anime episode Full online free at https://twistmoe.net gogoanime

4Anime: Full Metal Panic! The Second Raid Episode 00 (Dub) anime episode Full online free at https://4anime.biz anime stream

Zintro: https://www.zintro.com/profile/animefreakws

Ignitiondeck: https://ignitiondeck.com/id/dashboard/?backer_profile=100541