ЗАЕВ НА ФЕЈСБУК: МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ СЕ ОСИГУРАНИ И ГАРАНТИРАНИ ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА И СО ТОА ПРИЗНАЕНИ И ПРИФАТЕНИ ОД ЕУ. Тоа е прво и апсолутно најважно
ЗАЕВ НА ФЕЈСБУК: МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ СЕ ОСИГУРАНИ И ГАРАНТИРАНИ ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА И СО ТОА ПРИЗНАЕНИ И ПРИФАТЕНИ ОД ЕУ. Тоа е прво и апсолутно најважно
РАМА: Прифатетет го предлогот, зашто нема да има друг предлог. Не ви треба да останете пред вратата на ЕУ уште 17 години
РАМА: Прифатетет го предлогот, зашто нема да има друг предлог. Не ви треба да останете пред вратата на ЕУ уште 17 години
Чисто е - одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања, напиша Гир на Твитер
Чисто е - одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања, напиша Гир на Твитер
Ковачевски утре ќе се сретне со Села
Ковачевски утре ќе се сретне со Села
ГРАД СКОПЈЕ: Бројни интервенции извршени од страна на екипите на јавните претпријатија по невремето кое го зафати Скопје
ГРАД СКОПЈЕ: Бројни интервенции извршени од страна на екипите на јавните претпријатија по невремето кое го зафати Скопје
МВР НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД НАМЕРАТА ДА ВОВЕДЕ РЕД НА ПАТИШТАТА: Во еден ден казнети 247 возачи
МВР НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД НАМЕРАТА ДА ВОВЕДЕ РЕД НА ПАТИШТАТА: Во еден ден казнети 247 возачи
(ВИДЕО) БОМБА НА ЕФТОВ: ПРОТЕСТИТЕ СЕ БИТКА ЗА РАНЕТИТЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА, ОЧАЕН ОБИД НА МИЦКОВСКИ ДА ГИ СПАСИ ДРУГАРИТЕ И ПАРТИСКОТО СЕДИШТЕ
(ВИДЕО) БОМБА НА ЕФТОВ: ПРОТЕСТИТЕ СЕ БИТКА ЗА РАНЕТИТЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА, ОЧАЕН ОБИД НА МИЦКОВСКИ ДА ГИ СПАСИ ДРУГАРИТЕ И ПАРТИСКОТО СЕДИШТЕ
АПАСИЕВ СЕ ЗАКАНУВА: ОД УТРЕ ПОЧНУВАМЕ СО НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ, ЗА ПОЧЕТОК ЌЕ ФРЛАМЕ ЈАЈЦА А КАМЕЊА КОН ВЛАДАТА
АПАСИЕВ СЕ ЗАКАНУВА: ОД УТРЕ ПОЧНУВАМЕ СО НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ, ЗА ПОЧЕТОК ЌЕ ФРЛАМЕ ЈАЈЦА А КАМЕЊА КОН ВЛАДАТА

СО ИСТ ФАКУЛТЕТ И ПРАВОСУДЕН ИСПИТ КАКО СУДИИТЕ, ИМ ЈА ВРШИМЕ ЦЕЛАТА РАБОТА, А ЗЕМАМЕ ТРИПАТИ ПОМАЛА ПЛАТА, ВЕЛАТ СТРУЧНИТЕ СОРАБОТНИЦИ КОИ ПРОТЕСТИРААТ СО СУДСКАТА АДМИНИСТРАЦИЈА

Од денешниот протест на судската администрација пред Основниот кривичен суд. (Фото: СДК.МК)

Целата администрација од Кривичниот и од Граѓанскиот основен суд денеска излезе на двочасовен протест за повисоки плати, организиран од Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ).

Револтот е голем кај сите, бидејќи се незадоволни од материјалниот статус, од месечните примања и другите права, чие ниво е замрзнато со години.

Онеправданоста кај судската администрација порасна особено кога беше објавено дека судиите ќе добијат додаток на платата за материјален статус. Судиите пак подолг период се жалат дека земаат убедливо најниски плати меѓу колегите во Европа и во регионот.

„Со ист факултет, со правосуден испит како судиите, ние стручните соработници им го вршиме најголемиот дел на работата во предметите кои им се доделени, а ни бегаат трипати со платите. Ќе земат додаток и за материјален статус. Ние не сме луѓе, немаме статус?”, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК стручен соработник на судија во еден од двата најголеми суда во Скопје.

Стручните велат дека ова е само за споредба, тие не протестираат против плати и додатоци за судии, туку за покачување на своите.

И покрај штрајкот, судењата си течат, а записничарите место надвор, работат внатре, се со цел поради нив закажаните рочишта за денеска да не се одложат.

Освен судската администрација, денеска и утре на двочасовен протест се вработените во министерствата, општините, државните управи, агенции и фондови.

loading...

GO88 - Link Tải Game Bài Go88 Club APK, IOS, AnDroid go88 âu cơ không đăng nhập được go88

sunwin game bài đổi thưởng số 1 việt nam sunwin không nạp được tiền Tải SunWin | Sun Win - Cổng Game Bài Macao, Tài Xỉu Số 1 VN