Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Со рекорден број на посетители, многу насмеани лица и прекрасни маски денес се одржа 11то издание на Пробиштипскиот маскенбал

ℹ️ На маскенбалот се претставија 22 маски, од кои жирито ги награди како гостински маски:
1-во место – маска: Сладок свет од Радовиш
2-ро место – маска: Пчелин рај од Струмица
3-то место – маска: Св. Ѓорѓија и ламјата од Куманово
ℹ️ Од домашните маски, наградени се:
за најинвентивна маска наградата ја доби The Addams Family – II 2 од СОУ “Наум Наумовски Борче”
1-во место маска: Рударчиња – VII одд од ООУ “Браќа Миладинивци”
2-ро маска: Луд летен танц – VII-а од ООУ “Никола Карев”
2-ро маска: Ајвар, леб и сирење – VII-1 ООУ “Браќа Миладинивци”
3-то маска: Шумски џуџиња – VI-a од ООУ “Никола Карев”
3-то маска: Magic cards – VII-б од ООУ “Никола Карев”
➡️ Благодарност до г-дин Александар Цицимов, член на интернационалниот Борд на европските карневали и претседател на организациониот одбор на Струмичкиот карневал, кој денес беше наш почесен гостин.
👏 Честитки за сите ученици, догодина ве очекуваме уште побројни и со уште поубави маски.

loading...