Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба

Собранието ги изгласа законските измени, следува реализација на владините антикризни мерки

Собранието ги усвои потребните законски измени за акцизите и за ДДВ, кои ги предложи Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски, со што се исполнети правните услови за реализација на владините антикризни мерки.

Со сетот од 26 антикризни мерки вредни 400 милиони евра го штитиме стандардот на граѓаните, а ги помагаме и компаниите, стопанството.

Го укинуваме ДДВ за основните производи храна. Со оваа мерка се опфатени лебот, брашното, маслото за јадење, млекото, шеќерот, месото, јајцата и оризот.

Ги укинуваме царинските давачки за увоз на основните прехранбени производи.

Ја намаливме и акцизата за горивата и го намалуваме ДДВ за енергенси од 18 на 10%.

Ги субвенционираме граѓаните за електрична енергија, ги поддржуваме ранливите категории на граѓани за струја и купување основни производи, а преку низа мерки ги одржуваме цените на основните производи стабилни.

Обезбедивме мерки и за заштита на ликвидноста на компаниите и финансиска поддршка на стопанството.

Дополнително, досега ја покачивме минималната плата на 18.000 денари, обезбедивме помош од 3.000 денари за пензионерите и рекордно ги зголемивме пензиите.

СДСМ како одговорна партија и во време на најголема криза парите ги насочува онау каде што се најпотребни, кон заштита на стандардот на граѓаните и економијата.

loading...

watch animes. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

english anime Redo of Healer

ANIMEFLIX Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita. Episode 1

ANIMEFLIX Attack on Titan Season 2 Episode 10

ANIMEFLIX My Hero Academia Season 4

ANIMEFLIX Hunter x Hunter (2011) (Dub)