Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Софија ги пречекува моштите на светите браќа Кирил и Методиј кои ќе бидат донесени на изложба во Софија од Света Гора каде се чуваат

Од 23 до 25 мај 2022 година со благослов на Неговата Светост Митрополитот Софиски и Бугарски Патријарх Неофит и Светиот Синод на Бугарската Православна Црква – Бугарската Патријаршија, со дозвола на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј и Светиот Кинотис на Света Гора Атон, во Софија ќе пристигнат и ќе бидат изложени на сенародно поклонение, светите мошти на рамноапостолските браќа Методиј и Кирил

Светите мошти на бугарските просветители Методиј и Кирил во Бугарија ќе ги донесе Неговата Екселенција архимандрит Вартоломеј, игумен на светогорскиот манастир Есфигмен. Моштите се чуваат во Светиот манастир Есфигмен, во седиштето на манастирот – главниот град на монашката република Кареја.

Програмата за пречекот, поклонението, богослужбата во прослава на светите рамноапостоли и испраќањето на светите мошти е следна:

23 МАЈ – ПОНЕДЕЛНИК

12:00 часот – Пречек на светите мошти на крстосницата на бул.„Христо Ботев“ и бул.Александар Стамболијски.

12:20 часот – Пречек на светите мошти во Митрополитскиот соборен храм „Света Недела“;

12:30 – Молитва пред светите мошти;

13:00 часот – Сенародно поклонение пред светите мошти;

17:00 часот – Свечена архиерејска вечерна молитва со пет леба во спомен на светите рамноапостолски браќа Методиј и Кирил;

18:00 – 23:00 часот – Сенародно поклонение. (Ако е потребно, храмот ќе биде отворен цела ноќ.)

24 МАЈ – ВТОРНИК

09:00 часот – Архиерејска света Литургија во чест на светите рамноапостолски браќа Методиј и Кирил;

08:00 – 18:00 часот – Сенародно поклонение на светителите;

17:00 часот – Вечерна молитва во Митрополитскиот соборен храм „Св. недела“;

18:00 часот – Маслосвет за здравје и благослов на верниците пред светите мошти;

19:30 – 23:00 часот – Сенародно поклонение. (Ако е потребно, храмот ќе биде отворен цела ноќ.)

25 МАЈ – СРЕДА

09:00 часот – Архиерејска света Литургија во Митрополитскиот соборен храм „Св. недела“;

12:00 часот – Испраќање на светите мошти кон Света Гора.

Ги покануваме чесниот клир, монасите и верниот народ на Софиската епархија и сите што сакаат да земат учество на овој историски настан, стои во соопштението на Софиската митрополија на Бугарската православа црква-Бугарска патријаршија.

loading...

cskh go88

sunwin hỗ trợ hướng dẫn tại sunwin sunwin jetzt erst recht