Приведен крадец во Скопје, фатен при обид за тешка кражба, Приведени двајца разбојници во Скопје, Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава
Приведен крадец во Скопје, фатен при обид за тешка кражба, Приведени двајца разбојници во Скопје, Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава
Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза

СОНК чека да ги викнат во Владата, а од МОН да каже за изгубените часови

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, очекува тој и другите претставници на Синдикатот да бидат повикани на разговори во Владата во врска со барањето за зголемување на платите на вработените во училиштата и градинките, поради што веќе два дена има штрајк.

„Сѐ уште чекаме покана, дали ќе биде денес, дали утре, не знам. Целиот клуч на проблемот е во Владата. Според тоа, и ќе се знае колку ќе трае штрајкот – изјави Неделков за „Нова Македонија“.

Околу тоа дали ќе се продолжи училишната година или учениците ќе ги одработуваат часовите во саботите, Неделков вели дека сѐ уште очекуваат одговор од Министерството за образование, но потсетува дека досегашната пракса била тоа да биде по скратена програма.

„Сѐ уште немаме информации дали и кога ќе се надоместат часовите, но во координација со Министерството за образование и Бирото за развој ќе направиме скратена програма. Така барем ние планираме и така тоа сме го решавале и за време на минатите штрајкови – вели Неделков.

Денеска е втор ден од штрајкот во училиштата и градинките.

СОНК бара следење на процентот на пораст на минималната плата, односно за 18,4 проценти да се зголемат платите за потоа да се изнајде системско решение и во иднина да не се протестира секогаш кога ќе се зголемува минималната плата.

Владата денеска преку соопштение го охрабрува Синдикатот да го продолжи дијалогот за изнаоѓање трајно решение за раст на платите во образованието, на вториот ден од штрајкот што во училиштата и градинките го организира СОНК.

Нагласуваат дека барањата треба да бидат реални и да произлегуваат од чувството што го налага моментот.

„Растот за платите за вработените во образование и во градинките е во времето на оваа влада и колективниот договор потпишан 2019 година во јуни. Дебатата за новиот колективен договор е шанса за трајно решавање на континуираниот раст на платите. Владата е отворена за дијалог за постигнување систем за раст на платите кој нема да биде условен и предизвикуван од штрајкови и незадоволства. Заедно да најдеме модел за раст кој како со договорот за минималната плата ќе се врзе за порастот на просечната плата и со порастот на трошоците за живот – велат од Владата.

loading...

https://go88.gg/

sunwin bị bắt