Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

СОНК: Во моментот нема договор, денеска нови преговори

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, објави дека денеска продолжуваат преговорите со Владата за прекин на штрајкот во образованието и во градинките, но дека во моментов нема никаков договор.

– До овој момент немаме договор со ресорните министри. Има сигнал дека попладне ќе се сретнеме во Владата, но подоцна ќе објавиме за конкретни резултати, изјави денеска синдикалниот лидер.

Неделков ја повика Владата, како што рече тој, да смогне сили со усогласувањата на платите.

– Се надевам дека до вечер ќе имаме добри резултати, доколку членството позитивно се изјасни за понудата, најави тој, но напомена дека мали се изгледите за тоа и дека се поизвесно е дека штрајкот ќе продолжи и утре.

Претседателот на СОНК имаше заедничка прес-конференција со Сусан Флокен директор на европската конфедерација на синдикатите за образование – ETUCE.

loading...