Започна Самитот на НАТО во Мадрид, за безбедноста задолжени над 10.000 полицајци
Започна Самитот на НАТО во Мадрид, за безбедноста задолжени над 10.000 полицајци
Макрон го осуди апсурднотo утврдување на цената на струјата во Европа со цената гасот
Макрон го осуди апсурднотo утврдување на цената на струјата во Европа со цената гасот
Посетителите на ЗОО Скопје ќе даваат предлози за имиња на трите женски лавчиња
Посетителите на ЗОО Скопје ќе даваат предлози за имиња на трите женски лавчиња
(ВИДЕО) Тренчевска: Згрижувачките семејства се од исклучителна важност за едно општество
(ВИДЕО) Тренчевска: Згрижувачките семејства се од исклучителна важност за едно општество
Грковска на средба со европратеници: Владата е посветена да изгради општество со професионални институции, насочени кон обезбедување подобри услуги за граѓаните
Грковска на средба со европратеници: Владата е посветена да изгради општество со професионални институции, насочени кон обезбедување подобри услуги за граѓаните
(ВИДЕО) ГОРДЕЈ СЕ МАКЕДОНСКИ НАРОДЕ: ПЕНДАРОВСКИ ВЕДНАШ ДО ШУЛЦ, МАКРОН, БАЈДЕН И СТОЛТЕНБЕРГ НА САМИТОТ НА НАЈМОЌНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ВО СВЕТОТ!
(ВИДЕО) ГОРДЕЈ СЕ МАКЕДОНСКИ НАРОДЕ: ПЕНДАРОВСКИ ВЕДНАШ ДО ШУЛЦ, МАКРОН, БАЈДЕН И СТОЛТЕНБЕРГ НА САМИТОТ НА НАЈМОЌНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА ВО СВЕТОТ!
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид
СПАСОВ: Не треба да си дозволиме стравот од блокирање од страна на Бугарија да нѐ блокира и да не почнеме разговори за членство
СПАСОВ: Не треба да си дозволиме стравот од блокирање од страна на Бугарија да нѐ блокира и да не почнеме разговори за членство

СПАСОВСКИ: Дозволете во мое и во име на МВР да ви го честитам 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот!

Денеска изразуваме почит кон работниците – тие знаат дека успехот е производ на напорна работа и посветеност, а сечиј труд заслужува да биде соодветно вреднуван. На овој ден изразуваме посебна почит за нивната доследна борба за унапредување на нивните права. Во знак на сеќавање на 1 мај 1886 година, кога во Чикаго околу 40.000 работници излегле на улиците започнувајќи генерален штрајк со барање за подобри услови за работа и 8-часовно работно време, под мотото “три осумки”, штрајк кој, за жал, завршил со неколку жртви и многу повредени, го одбележуваме овој празник, како симбол на одлучната борба на некогаш обесправениот работник, па сѐ до денес, кога заеднички работиме на унапредувањето на правата на работниците.

Изминативе години се соочивме со низа глобални кризи коишто имаа силно влијание врз здравствениот, економскиот, енергетскиот сектор и дотоколку повеќе беше важно заеднички, како колектив да се исправиме пред предизвиците и да го одржиме општеството на прав пат. Притоа, се погриживме работните места да бидат приоритет, да ја одржиме вработеноста како движечка сила на економијата и на развојот на секое општество.
И покрај глобалните предизвици, успеавме во нашата цел и продолживме да ги зголемуваме платите – минималната плата за 4 години од 9.000 ја зголемивме на 18.000 денари, на чекор сме до просечна плата од 30.000 денари!
Ја решивме историската неправда кон стечајните работници – 12.000 лица се обештетени со месечен надоместок од 8.000 денари до пензионирањето!
Успеавме и во уште една наша поставена цел – недела е неработен ден!

Изградивме Едно општество за сите кое постојано го развиваме, а од аспект на МВР покажавме дека за само 4 години може севкупно да се подобрат професионалните услови и стандарди за работа на полициските службеници, преку реновирање и изградба на 73 полициските станици, да инвестираме 10 милиони евра само за набавка на униформи, да обезбедиме најсовремена техничка опрема, исплата на бонус плати, а од месец септември ќе го реализираме дополнителното покачување од 5% за сите вработени во МВР. Со овие континуирани активности стартувавме во 2017 година, што резултираше со одлични резултати и висок степен на ефикасност во полициското работење и нема тука да застанеме.

Нека е честит 1 Мај – Денот на трудот, со заедничка работа до прогрес за сите граѓани и државата!

loading...

ảnh ăn tiền go88 link tải go88 quy luật tài xỉu go88

https://sunwin.fan/