Се надевам Ахмети еден ден ќе заврши како Груевски, вели Села
Се надевам Ахмети еден ден ќе заврши како Груевски, вели Села
Бочварски – Рустеми: Не прифаќаме калкулации, рокот за изградба на автопатот Кичево – Охрид мора да се запази. Делницата од Требениште до Охрид ќе се пушти за сообраќај во август
Бочварски – Рустеми: Не прифаќаме калкулации, рокот за изградба на автопатот Кичево – Охрид мора да се запази. Делницата од Требениште до Охрид ќе се пушти за сообраќај во август
НА ОВОЈ ЧОВЕК МУ ДОЛЖИМЕ ГОЛЕМО ИЗВИНУВАЊЕ, ЏАБЕ ГО МАЛТРЕТИРАВМЕ 20 ГОДИНИ: И Вранишковски на литургијата на СПЦ и МПЦ во Белград
НА ОВОЈ ЧОВЕК МУ ДОЛЖИМЕ ГОЛЕМО ИЗВИНУВАЊЕ, ЏАБЕ ГО МАЛТРЕТИРАВМЕ 20 ГОДИНИ: И Вранишковски на литургијата на СПЦ и МПЦ во Белград
ОВОЈ РЕЖИМСКИ ПАУН КОНЕЧНО ЌЕ СЕ СООЧИ СО ПРАВДАТА: Истрагата за „МПМ“ е завршена, Срѓан Керим осомничен за три кривични дела
ОВОЈ РЕЖИМСКИ ПАУН КОНЕЧНО ЌЕ СЕ СООЧИ СО ПРАВДАТА: Истрагата за „МПМ“ е завршена, Срѓан Керим осомничен за три кривични дела
Битиќи од Кралството Данска: Јакнењето на вредносните ланци во регионот носи компетитивна предност за нашите земји како и зголемена предвидливост и стабилност за инвеститорите
Битиќи од Кралството Данска: Јакнењето на вредносните ланци во регионот носи компетитивна предност за нашите земји како и зголемена предвидливост и стабилност за инвеститорите
Ковачевски: Власите се значајни учесници во севкупниот развој на нашата држава
Ковачевски: Власите се значајни учесници во севкупниот развој на нашата држава
За случајот со снимката на Џафери треба да има постапка во Собранието, постапка базирана на процедура и докази, смета Ковачевски
За случајот со снимката на Џафери треба да има постапка во Собранието, постапка базирана на процедура и докази, смета Ковачевски
Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 11-то издание на самитот на „Македонија 2025“: Должност на државата е да му помогне на стопанството за да се преброди овој кризен период
Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 11-то издание на самитот на „Македонија 2025“: Должност на државата е да му помогне на стопанството за да се преброди овој кризен период

МВР МУ УКАЖА ПОЧИТ НА ТИГАРОТ КОЈ ЗАГИНА СО СВОИ 6 КОЛЕГИ ВО ДИВО НАСЕЉЕ: Откриена спомен биста во Брвеница на загинатиот припадник на САЕ „Тигар”, Жарко Кузмановски

Денеска (09.05.2022) министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со директорот на Бирото за јавна безбедност при МВР, Сашо Тасевски и државнaта секретарка Магдалена Несторовска присуствуваа на комеморативен собир во дворот на црквата „Св. Атанасиј“ во Брвеница, а по повод откривање на спомен биста во чест и вечен помен на загинатиот припадник на Специјалната антитерористичка единица „Тигар” при Министерството за внатрешни работи, Жарко Кузмановски, кој на 9 мај 2015 година, пред точно 7 години, како лидер на тим, извршувајќи службени задачи, заедно со уште 7 колеги, прерано го загуби својот живот во полициската операција за неутрализирање на терористичката група во кумановската населба Диво насеље, а во одбрана на Уставот и суверенитетот на својата држава.

На настанот присуствуваа и членови на семејството на Кузмановски, градоначалникот на Општина Брвеница, Јовица Илиевски, претставници на Сојузот на воени инвалиди, претставници на Одборот на бранители, како и митрополитот Тетовско-гостиварски г-н Јосиф и претставници од Црковниот одбор на црквата „Св.Атанасиј“.

На комеморативниот собир обраќања имаа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, припадникот на САЕ Тигар – Стефан Соколов, како и портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Министерот Спасовски во своето обраќање истакна дека Жарко Кузмановски со неговата трагична смрт како наш бранител, припадник на македонската полиција, го заслужи своето место меѓу бесмртните, меѓу сите наши херои кои оставија вечна трага во историјата на нашава татковина, но и аманет за иднината на генерациите што доаѓаат, бидејќи не постои држава во чии темели не се вградени живототите на нејзините најхрабри синови.

„Така и нашата татковина Република Северна Македонија е создадена и постои благодарение на безрезервната жртва дадена од многу нејзини херои, а наши браќа, синови, татковци, другари, пријатели… Ова спомен обележје во чест и вечен помен на незаборавот кон Жарко, не е никаква отплата на долгот кон него, оти она со што тој, како и другите неговите колеги и соборци нѐ задолжиле, се враќа само со хумани, професионални, благородни дела, со сѐ она добро, чисто и честито. А загубата е ненадоместлива и речиси е невозможно да се исполни празнината што како колеги, пријатели, блиски ја споделуваме во изминативе седум години од неговото трагично загинување”, рече министерот Спасовски во обраќањето пред присутните.

Модераторот на настанот, воедно и припадник на САЕ Тигар, Стефан Соколов, имаше свое обраќање во кое даде краток осврт на животот и делото на Жарко Кузмановски, како колега, пријател, сопруг и татко на две малолетни деца.

„Жарко беше вистински пример на храброст и патриотизам, а воедно и несебичност и пожртвуваност за Единицата и државата. Од страна на претпоставените беше препознаен како човек со висок потенцијал и на него се сметаше како на еден од припадниците кои треба да ја градат иднината на Единицата. Како потврда на сето тоа е неговото унапредување во лидер на тим, кој ги поседува сите суштински карактеристики на еден вистински лидер, советник, водач, обучувач, ментор. Toj беше пример за вистински професионалец и имаше несебична љубов кон професијата и колегите. Специјалната антитерористичка единица ‘Tигар’ со гордост го чува споменот на својот загинат припадник и херој”, нагласи Соколов.

Портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски, истакна дека 34-годишниот македонски јунак, Жарко Кузмановски, од тетовска Брвеница, борејќи се храбро падна за својата татковина, за мирот и спокојството на семејството, на најблиските…

„Жарко веќе не е меѓу нас, но секојдневно го има во споменот кој не бледее, кој ги исполнува сеќавањата на сите кои беа со него како дел од Единицата за специјални задачи, се дружеа, делеа добро и лошо и докрај останаа цврсто сплотени во едно; во силна ‘тигарска’ тупаница против криминалот, внатрешните и надворешните непријатели на нашата земја, нашата сегашност и иднина,“ потенцираше Јосифоски.

На спомен обележјето на Жарко Кузмановски свежо цвеќе положија делегација од МВР, предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, претставници од МВР, претставници од Одделот за специјални полициски операции, припадници на САЕ „Тигар“, како и градоначалникот на Општина Брвеница, Јовица Илиевски.

Жарко Кузмановски со највисоки почести е погребан на гробиштата во Брвеница, а постхумно е одликуван со медал за храброст од претседателот на Република Северна Македонија.

loading...

sites to watch anime. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

free anime The Genius Prince's Guide to Raising a Nation Out of Debt

anime websites My Dress-Up Darling (Dub)

AnimeDao The Daily Life of the Immortal King 2nd Season [Chinese Dub]

Naruto Episode 217

tải go88