Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена
Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена
БОМБА НА ПЕТРОВСКА: И сопругот на Данела има бугарска лична карта!
БОМБА НА ПЕТРОВСКА: И сопругот на Данела има бугарска лична карта!
(ВИДЕО) СДСМ КУМАНОВО: Гласот за Димитриевски е глас за ВМРО-ДПМНЕ, да се обединиме да гласаме за 12, за Оливер Илиевски
(ВИДЕО) СДСМ КУМАНОВО: Гласот за Димитриевски е глас за ВМРО-ДПМНЕ, да се обединиме да гласаме за 12, за Оливер Илиевски
НИКОЛА ДИМИТРОВ СО ИСКРЕНА И СЕСРДНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ВО НЕДЕЛА - ЌЕ ГЛАСАМ ЗА НЕГО СО ЧИСТА СОВЕСТ!
НИКОЛА ДИМИТРОВ СО ИСКРЕНА И СЕСРДНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ВО НЕДЕЛА - ЌЕ ГЛАСАМ ЗА НЕГО СО ЧИСТА СОВЕСТ!
Заев: Да не дозволиме да скршенеме од патот на напредокот, да гласаме за број 12 за победа во Демир Капија, за победа низ целата држава
Заев: Да не дозволиме да скршенеме од патот на напредокот, да гласаме за број 12 за победа во Демир Капија, за победа низ целата држава
ШИЛЕГОВ: ВО МОМЕНТОВ СКОПЈЕ РАБОТИ НА ТРИ НАЈСЛОЖЕНИ ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ ВО СВОЈАТА ИСТОРИЈА
ШИЛЕГОВ: ВО МОМЕНТОВ СКОПЈЕ РАБОТИ НА ТРИ НАЈСЛОЖЕНИ ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ ВО СВОЈАТА ИСТОРИЈА
ШИЛЕГОВ ГИ ПОДДРЖУВА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ КОИ ВМРО-ДПМНЕ ГИ ДЕГРАДИРАШЕ
ШИЛЕГОВ ГИ ПОДДРЖУВА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ КОИ ВМРО-ДПМНЕ ГИ ДЕГРАДИРАШЕ
БОМБА НА ЏАФЕРОСКИ: ОБЕЗБЕДИВ 30 милиони странска инвестиција во Општина Долнени
БОМБА НА ЏАФЕРОСКИ: ОБЕЗБЕДИВ 30 милиони странска инвестиција во Општина Долнени

СРАМОТА, КАКО МОЖЕ ГРУБИ ДА СИ ДОЗВОЛИ ВАКОВ ГАФ: СОВЕТНИК НА ПРВИОТ ВИЦЕ ПРЕМИЕР Е ОСУДУВАН НАСИЛНИК СО ДЕБЕЛО ПОЛИЦИСКО ДОСИЕ КОЈ ДЕМОЛИРАЛ КАФАНИ ПО СКОПСКАТА ЧАРШИЈА

Автор: Васко Маглешов
Објавено на 24 декември 2020

Биографијата на Омер Буњаку е мошне кратка. Има едвај 70 збора. Половината од нив се потрошени да се опише ангажманот како актуелен советник во Кабинетот на првиот вицепремиер во Владата и министер за политички систем, Артан Груби.

Во другата половина од биографијата што БИРН ја доби од Владата, за него пишува дека дипломирал туризам и менаџмент. Директор е на фудбалскиот клуб Шкупи и покрај албански и македонски зборува англиски и турски јазик.

Но, ако сте малку пољубопитни и пребарате детално на интернет за Омер Буњаку, кој од 13 ноември годинава е еден од советниците на Груби за млади и спорт, ќе најдете многу повеќе податоци.

Особено кај Албанците, Буњаку е познат како предводник на навивачката група „Шверцери“, истата група чиј основач бил Груби. Има „сочно“ полициско досие и проблеми со законот од 2011 година.

Сегашниот советник на Груби учествувал и во тепачките на Кале во 2011 година за изградба на црквата-музеј. Не само што учествувал, туку тогашниот заменик-министер за полиција, Џевад Бучи, привремено го ослободи, кога пред телевизиските камери му ги извади лисиците.

Потоа неговото име се најде во пресудата за педесетина осудени за овие инциденти што ја вознемирија јавноста и долго ги разбрануваа меѓуетничките односи пред една деценија.

По објавата на пресудата за осудените, јавно со осуда реагирале и Груби и лидерот на партијата, Али Ахмети.

Но, тоа не е сè. Медиумските архиви сè уште содржат написи, според кои во 2014 година, Кривичниот суд го осудил Буњаку на казна затвор од една година. Со пресудата тој бил осуден за учество во инцидентот што се случи во барот „Њу Орлеанс“ во скопската чаршија, кога беа искршени стаклата и опремата на диџејот, наводно поради тоа што се пуштала македонска музика.

На јутјуб-каналот на МВР уште го има видеото во кое полицијата со уште едно лице ги апси за тогашниот инцидент.

Омер Буњаку | Фото: Јутјуб-канал на „Шверцери“
Во образложението на судот за втората пресуда на Буњаку пишува дека му е изречена казна затвор бидејќи веќе бил осудуван за истородно кривично дело, но првичната условна осуда „не влијаела воспитно поправно врз обвинетиот во иднина да не се јавува како сторител на вакви и слични кривични дела“.

Советникот на Груби на Фејсбук е мошне популарен. Има речиси 6.000 следбеници. Во податоците сѐ уште му пишува дека работи во Општина Чаир, каде што и живее. Насловната фотографија му е фемили-фото со фудбалскиот клуб „Шкупи“ каде што и директорува и со чии успеси постојано се гордее.

Фејсбук-профилот одвреме-навреме му наликува на „службен весник“ на активностите на вицепремиерот Груби, кого од неодамна го советува, бидејќи редовно споделува негови објави.

Судејќи по јавните објави на фотографии, Буњаку е и долгогодишен поддржувач на лидерот на ДУИ, Али Ахмети. На пребарувачите може да се најдат заеднички фотографии со него како и со други челници од оваа партија. Гостувал и во дебатни емисии каде што говорел за насилството од спортските трибини.

Беше присутен и во МНТ на прославата на навивачката група „Шверцери“, кога присутните во еден глас го скандираа неговото име. Тоа е настанот во кој лани беше оштетен дел од инвентарот на театарот за сума од приближно 4.000 евра.

Директорката на МНТ, Симона Угриновска, тогаш за медиумите соопшти дека координатор за настанот бил токму Груби, кому му се јавила за дивеењето на шверцерите, но тој ѝ одговорил дека тие „само си пеат навивачки песни“, пренесе Фокус.

И покрај повиците и пораките, вицепремиерот Груби реши да не одговори на нашите прашања за тоа колку кандидати се пријавиле да го советуваат, како течела постапката за избор и дали гледа проблем што негов советник имал проблеми со законот.

БИРН го контактираше и Буњаку. На првиот повик рече „Ќе се консултирам и ќе ве барам за кратко“, па откако не се јави, го побаравме уште еднаш. Вториот пат рече дека не сака да говори, а за сè што нè интересира, „да се обратиме во Министерството за политички систем“.

ПОВЕЌЕ ЗА ОВА НА ПРИЗМА.

loading...

GoGoAnime: One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island anime episode Full online free at https://gogoanime.be detective conan gogoanime

https://kissanime.mx kiss animes

Gakuen Utopia Manabi Straight! (https://wcostream.cc/m/VZy) Episode 12

Watch Keishichou Tokumubu Tokushu Kyouakuhan Taisakushitsu Dainanaka: Tokunana OVA (Dub) Episode 1

Animeflixnl mystrikingly: https://animeflixnl.mystrikingly.com/

Cutt: https://cutt.us/0pJAI